Jak zmierzyć ilość kanki tłuszczowej?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 933

Już od dawna zdajemy sobie sprawę, że waga nie powinna być naszym jedynym drogowskazem do wymarzonej sylwetki. Najważniejszy jest poziom tkanki tłuszczowej, ponieważ to ona pokazuje nam rezultaty naszych wysiłków. Im jest jej mniej tym lepiej. Zdrowa kobieta o wzroście np. 165 i wadze 60 kg powinna mieć w sobie nie więcej jak 20% tkanki tłuszczowej. U mężczyzn ilość tkanki tłuszczowej powinien być mniejszy o 5% w stosunku do kobiet. Dzieje się tak, ponieważ kobiety naturalnie mają więcej tłuszczu od mężczyzn. Należy jednak mierzyć od czasu do czasu jego poziom, gdyż nadmiar tłuszczu w organizmie jest szkodliwy dla naszych tętnic.

Jak mierzyć tkankę tłuszczową?

Fałdomierz

Jest to bardzo proste urządzenie, które mierzy szerokość naszej fałdy skórnej. Im ona jest większa, tym więcej mamy w sobie tkanki tłuszczowej. Przykładamy go do uda, okolic nasze talii oraz tricepsu. W ten sposób chwytając fałdę wiemy ile musimy jeszcze zrzucić, a może utrzymać obecny stan.

Nowoczesna waga

Współczesne wagi potrafią także zmierzyć ilość tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej. Dzięki temu dowiadujemy się, czy nie mamy zbyt dużej nadwagi albo czy wzrosły mięśnie. Dzieje się to dzięki impulsom elektrycznym, które przepływają przez ciało i obliczają ile mamy w sobie kośćca, mięśni i tłuszczu. Oczywiście są to prawdopodobne wartości i nie należy ich brać dosłownie, jedynie w sporym przybliżeniu. Mimo wszystko mogą one być pomocne.

Oglądanie sylwetki i pomiary

Dla porównania warto wykonywać zdjęcia poglądowe co np. 3-4 tygodnie i sprawdzać, czy widzimy poprawę. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, czy sylwetka nadal jest jędrna, To ważne, ponieważ utrata wagi i centymetrów może wiązać się jedynie z utratą mięśni. Na pewno przy odpowiednio prowadzonej diecie i regularnym treningom zauważymy, że spadają nam centymetry, ale też sylwetka staje się smukła, a nawet będziemy widzieć lekki zarys mięśni. Pomiary ciała należy robić co około 2 tygodnie. Mierzymy: biceps, talię – najwęższe miejsce w okolicach brzucha, brzuch – na wysokości pępka, udo – w najszerszym miejscu, łydkę – około3 cm pod kolanem.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu