Kreatyna to jedna z najpopularniejszych odżywek używanych przez sportowców jak i profesjonalnych, tak i amatorów. Dzięki niej możemy szybko zwiększyć masę i siłę mięśni. Stosuje się ją w sportach siłowych oraz wytrzymałościowych.
Kreatyna to związek organiczny, który powstaje w naszym organizmie z glicyny, argininy i metioniny i jest magazynowany w mięśniach. Osoby aktywnie uprawiające sport mają znacznie zwiększone zapotrzebowanie na kreatynę. Z ratunkiem idą nam producenci odżywek. Na rynku jest szeroki wybór suplementów uzupełniających w naszym organizmie kreatynę – różnią się one jednak pod względem składu, rozpuszczalności czy efektywności. Który więc wybrać? Który z nich jest najlepszy?
Monohydrat kreatyny
Jest to najbardziej popularna forma kreatyny stosowana wśród sportowców, ale również najprostszą – składa się z cząsteczki wody i kreatyny. Mimo, że jest to jeden z tańszych typów kreatyny, nie znaczy, że nie jest skuteczny. Główną jego zaletą jest fakt, że niweluje nadmierną kwasowość w mięśniach i wspomaga nasze zdolności wysiłkowe i regeneracyjne. Nie zaleca się jednak stosowania tego typu kreatyny u osób, które mają tendencję do gromadzenia wody w organizmie.
Jabłczan kreatyny
Ten typ odżywki jest połączeniem kreatyny z kwasem jabłkowym. U zdrowych osób nie powoduje problemów żołądkowych, podnosi nasz poziom energii, a zawarty w odżywce kwas jabłkowy wspomaga spalanie tłuszczów. Tej odżywki unikać powinny osoby, które mają problem z nadkwasotą żołądka, gdyż zawarty w niej kwas może tylko pogłębić stan refluksu.
Pirogronian kreatyny
Potocznie zwany cytrianem, dlatego, że jest to kreatyna połączona z organicznym kwasem cytrynowym. Pomaga uzyskać wzrost siły bez przybierania na masie. Uznawany jest za jedną z lepszych odżywek, gdyż charakteryzuje się dużą przyswajalnością i zwiększoną stabilnością cząsteczek w kwaśnym środowisku naszego przewodu pokarmowego.
Kiedy stosować kreatynę?
Kreatynę najlepiej przyjmować z posiłkiem potreningowym, zwłaszcza z posiłkami mięsnymi. Nie zaleca się spożywania kreatyny przed treningiem, gdyż ma ona właściwości obniżające poziom cukru we krwi, a co za tym idzie energii. Zaleca się stosowanie nie więcej niż 5 gramów dziennie, a cały cykl kreatynowy powinien trwać nie dłużej niż 12 tygodni. Po tym czasie powinniśmy sobie zrobić przerwę, dać odpocząć organizmowi od działania na przyspieszonych obrotach.
Kreatynę może stosować każdy, a szczególnie przydatna jest przy uprawianiu sportów siłowych i wytrzymałościowych. Przy odpowiednim dawkowaniu, zbilansowanej diecie i odpowiednio dobrych ćwiczeniach w błyskawicznym tempie jesteśmy w stanie poprawić swój wygląd i sylwetkę. Kreatyna jest również dobrym motywatorem na początku amatorskiej drogi z siłownią, gdyż daje szybkie efekty.
Spożywanie kreatyny często łączy się ze spożywaniem odżywek białkowych. Te dwie odżywki wspaniale się uzupełniają i wzmacniają swoje działanie. Warto więc dopasować kreatynę do preferencji swojego organizmu i dobrać do tego odpowiednią odżywkę białkową.
Komentarze
Napisz komentarz