Jaki wpływ na budowę mięśni mają witaminy?

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 287

Każdy ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje witamin, które odpowiadają za prawidłowy przebieg niekończącej się listy procesów fizjologicznych. Niedobory witamin są bardzo dotkliwie odczuwalne. Osoby, które pracują nad rozrostem tkanki mięśniowej w szczególności powinny zwrócić uwagę na istotę dostarczenia witamin do swojego organizmu. Witaminy umożliwiają zrealizowanie założonego celu, wręcz dostarczone w odpowiednich ilościach przyśpieszają jego osiągnięcie. Każdy sportowiec powinien zapoznać się z witaminami, które sprawią, że mięśnie będą w pełni pracować, co pozwoli zwiększyć ich objętość.

Mięśnie potrzebują witamin z grupy B

Każdy bywalec siłowni powinien mieć na względzie przyjmowanie witamin z grupy B. Ich działanie opiera się na regeneracji mięśni a jednocześnie umożliwiają rozbudowę nowych komórek mięśniowych. Warto mieć także na względzie, że liczne badania naukowe udowadniają zależność pomiędzy niedoborami witamin z grupy B a występowaniem bolesnych skurczy mięśni.

Poszczególne witaminy z grupy B charakteryzują się konkretnym wpływem na mięśnie:

  • Witamina B1 jest niezbędna w procesie wytwarzania hemoglobiny, odpowiedzialnej za transport tlenu do każdej żywej komórki ciała. Mięśnie poddane treningowi wykazują zwiększone zapotrzebowanie na tlen, dlatego utrzymanie Witaminy B1 na optymalnym poziomie pozwala na dostarczenie niezbędnej ilości tlenu, pokrywającej zapotrzebowanie mięśni. Witamina B1 umożliwia sprawny przebieg metabolizmu protein, który umożliwia rozbudowę mięśni.
  • Witamina B2 to kluczowa substancja w trakcie metabolizmu glukozy. Właściwy proces przekształcenia glukozy pozwala na dostarczenie mięśni energii, niezbędnej w trakcie wysiłku. Jednocześnie przyczynia się do utleniania kwasów tłuszczowych.
  • Witamina B3 wspiera organizm w trakcie wytwarzania energii, umożliwiającej dalsze wykonywanie ćwiczeń.
  • Witamina B6 stanowi kluczowy składnik we właściwym spożytkowaniu dostarczonych węglowodanów. Jej obecność jest także wykorzystywana w trakcie przemiany białek.
  • Witamina B7 umożliwia przeprowadzenie metabolizmu aminokwasów.
  • Witamina B12 pozwala sprawnie dokonać metabolizm węglowodanów. Dodatkowo, umożliwia poprawę funkcjonowania układu nerwowego.

Rola Witaminy D w budowaniu mięśni

Witamina D w krótkim czasie zyskała ogromną popularność, ze względu na udział w wielu procesach. Jej udział jest także niezbędny w rozbudowywaniu tkanki mięśniowej. Współuczestniczy w procesie absorpcji wapnia.  Wapń pozwala na budowanie silnych mięśni. Jednocześnie wzmacnia kości, odpowiadają także za utrzymanie mięśni na właściwym miejscu.

Czy witamina C wpływa na rozrost mięśni?

Doskonale znana wszystkim Witamina C posiada swój udział w budowaniu pięknej, umięśnionej sylwetki. Bardzo mało osób wie, że Witamina C umożliwia wypłukanie, wyprodukowanego w mięśniach w trakcie treningu, kwasu mlekowego. Zbyt wysokie jego stężenie w mięśniach przyczynia się do wystąpienia nadmiernego zmęczenia mięśni a tym samym zmniejsza motywację do podejmowania wysiłku na następnych treningach.

Witamina E chroni mięśnie nie tylko przed wolnymi rodnikami

Naukowcy Witaminie E przypisują ochronę przed nowotworzeniem komórek. Dla sportowców powinien szczególnie istotny być jej udział w usuwaniu z krwiobiegu substancji o nazwie kinaza kreatynowa. Wysokie stężenie kinazy we krwi przyczynia się do uszkodzeń tkanki mięśniowej.

Witaminy kluczem do sukcesu

Rozbudowa tkanki mięśniowej powinna odbywać się na wielu płaszczyznach. Obok właściwych treningów oraz zrównoważonej diety, należy mieć na uwadze zwiększone zapotrzebowanie organizmu także na witaminy. Rozwój tkanki mięśniowej może narazić organizm na wystąpienie niedoboru powyższych witamin a następnie wyhamować rozrost. Najlepszym działaniem profilaktycznym jest przyjmowanie właściwych suplementów, które posiadają skład podporządkowany organizmowi sportowca. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na utrzymanie prawidłowych ilości substancji we krwi, który nie narazi organizmu na wystąpienie szkodliwego nadmiaru witamin.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu