Układ trawienny to niezwykle delikatny narząd człowieka. Na wszelkie choroby, czy schorzenia narażony jest zwłaszcza układ trawienny sportowców. W grupie największego ryzyka znajdują się zawodowi biegacze i sportowcy wytrzymałościowi. Statystyki wskazują, że ponad 62% badanych osób cierpi na choroby związane z układem pokarmowym. Co robić w takiej sytuacji? Czy suplementacja jest wtedy w ogóle możliwa?
Kolki
To przypadłość, która najczęściej spotyka biegaczy. Objawy kolki mogą być oczywiście odczuwane również przez osoby, które nie mają ze sportem nic wspólnego i prowadzą kanapowy tryb życia. Dla takich ludzi nawet najmniejszy wysiłek fizyczny może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Objawy kolki mogą wystąpić nawet podczas spaceru, czy powrotu z pracy pieszo. Nie musi być to szybki marsz, czy nawet bieg. W przypadku sportowców zazwyczaj ma ona jednak związek ze zbyt intensywnym wysiłkiem. Jakie są objawy kolki? Często jest to kłujący ból w podbrzuszu. Może on występować zarówno po lewej, jak i po prawej stronie. Niektóre osoby czują promieniowanie już pod żebrami. Pojawieniu się kolki w dużej mierze sprzyja:
- Wyprostowanie pozycji ciała,
- Wstrząsy, które zostały doznane podczas biegu,
- Nierównomierny oddech.
Zjawisko kolki nie zostało co prawda merytorycznie wyjaśnione. Specjaliści nie wiedzą dokładnie jak z nią walczyć. Naukowcy przeprowadzają stale jednak wiele badań. Wykazano, że powstawaniu kolki sprzyja obfite picie wody przed treningiem. To również zakłóca pracę układu trawiennego. W takim przypadku kolka trwa długo i jest bolesna. Im więcej węglowodanów zawarte było w cieczy, tym ból stawał się silniejszy. W takim przypadku warto stawiać na napoje izotoniczne i hipotoniczne, które nie wpływają na organizm tak samo, jak tradycyjna woda.
Problemy związane z jelitami
Powody tych problemów mogą być różne. Najczęściej mówi się jednak, że do powodów występowania problemów jelitowych należy:
- Nierównomierne ukrwienie przewodu pokarmowego,
- Odwodnienie organizmu,
- Zmiany tlenu, które szkodzą błonie śluzowej układu pokarmowego,
- hipertermia,
- Gwałtowne wstrząsy ciała,
- Hipoglikemia.
W tym przypadku wszystko zależy od indywidualnych potrzeb każdego sportowca. W trakcie wysiłku warto stosować napoje węglowodanowe oraz elektrolity. Płyny zapobiegają odwodnieniu i hipoglikemii. Należy stosować również prebiotyki i probiotyki i witaminę C. W przypadku problemów związanych z jelitami zaleca się stosowanie odżywek zawierających grupę aminokwasów rozgałęzionych BCAA i glutaminę.
Komentarze
Napisz komentarz