Najważniejszym organem w organizmie człowieka, jest mózg. Pełni on wiele funkcji, a jeśli nie dostarczymy mu odpowiednich składników odżywczych, to jego praca może zostać zaburzona, a wraz z nim zaburzone zostanie funkcjonowanie całego organizmu. Kiedy mózg nie otrzymuje potrzebnych mu witamin i minerałów, czujemy się przemęczeni, senni, mamy kłopoty z koncentracją i pamięcią. Jakie więc są najważniejsze witaminy i minerały wpływające na pracę mózgu?
Nie każdy wie, jakich witamin, czy minerałów potrzebuje mózg, by móc prawidłowo funkcjonować. Dla większości z nas jedzenie jest jedynie zapewnieniem energii. Jedząc, nie myślimy jakie składniki trafiają do organizmu, czy mają one wpływ na zdrowie, a jeśli tak to, na jakie narządy wpływają. Jeśli mózg nie zostanie odpowiednio odżywiony, pojawić się mogą nie tylko uciążliwe dolegliwości, ale także problemy zdrowotne.
Witamina B1 – poprawia pamięć
Tak jak pozostałe witaminy z grupy B, tak i witamina B1 jest niezbędna dla naszego mózgu. Odpowiada ona za jego prawidłowe funkcjonowanie. Ma niezastąpiony wpływ na pamięć, zapobiega ona przed jej utratą. Ma ona właściwości, które pozwalają na spowolnienie procesu starzenia się mózgu. Jest polecana osobom mającym depresje, ponieważ skutecznie podnosi ona samopoczucie. Mimo tego, że organizm sam jest w stanie ją sobie wytworzyć i znajduje się w mózgu oraz tkankach nerwowych, to nie może jej zabraknąć w diecie. Jest ona witaminą, która ma wpływ na zdrowie mózgu, dodaje energii. Nie można zapomnieć o tym, że witamina B1 ma pozytywny wpływ na zdrowie oczu. To jedna z najbardziej kompleksowych witamin i warto zacząć jej suplementację, by wesprzeć pacę mózgu.
Witamina C – ochrona przed rakiem
Na początek należy zaznaczyć, że witamina C jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy. To sprawia, że ma ona zdolność ochrony mózgu przed stresem oksydacyjnym. Spowalnia procesy starzenia, spowalnia procesy zwyrodnieniowe, które zaczynają pojawiać się u osób starszych. Badania wykazały, że witamina C może zapobiegać występowaniu choroby Alzheimera i Parkinsona. Wielu specjalistów sądzi, że jest to witamina, która wpływa na ilość wydzielanej serotoniny, czyli neuroprzekaźnika, który wpływa na nasz nastrój.
Kwas foliowy – wpływa na rozwój dzieci
Mimo tego, że większość osób kojarzy tę witaminę, jako suplement, który powinny spożywać wszystkie kobiety w ciąży, to witamina B9 jest składnikiem niezbędnym dla każdego bez względu na stan fizjologiczny, płeć, czy wiek. Wspomaga ona utlenianie, dlatego ma pozytywny wpływ na pracę mózgu. Badania wykazały, że spożywanie kwasu foliowego już od najmłodszych lat ma wpływ na bystrość umysłu. Pomaga ona tworzyć nowe neuroprzekaźniki, więc usprawnia pracę mózgu. Jej niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ prowadzić może do udaru.
Wapń – numer jeden dla umysłu
Wapń to przede wszystkim podstawowy budulec układu kostnego, jednak to nie wszystkie jego właściwości. Ma ona również swoją niezastąpioną rolę w pracy mózgu. Wapń jest komunikatorem komórek nerwowych. Jego działanie ma wpływ na pobudliwość nerwową. Co prawda nie wiele osób cierpi na niedobór wapnia, ponieważ organizm gromadzi jego zapasy, to przyjmowanie niektórych leków może zmniejszyć przyswajalność wapnia i tym samym zmniejszyć jego ilość zmagazynowanego w organizmie, co może prowadzić do problemów zdrowotnych.
Cynk – zapobiega Alzheimerowi.
Co prawda naukowcy nie mają odpowiedzi na pytanie, jak cynk wpływa na pracę mózgu. Jednak zapewniają oni, że jego niedobór zaobserwowano u osób, które chore są na alzheimera oraz Parkinsona. To więc może świadczyć o tym, że cynk zapobiega rozwojowi tych chorób.
Magnez – zwiększa przyswajalność
Coraz więcej słyszy się o tym, że wapń, witamina C, czy witamina D lepiej przyswajają się do organizmu połączone z magnezem. A wszystkie wyżej wymienione witaminy i minerały mają większy lub mniejszy wpływ na pracę mózgu. Można więc stwierdzić, że nie warto, jest przyjmować suplementów diety bez magnezu, ponieważ zwiększa on przyswajalność niemal wszystkich składników odżywczych.
Komentarze
Napisz komentarz