Czym są witaminy?
Witaminy są substancjami, niezbędnymi do zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Pod kątem składu chemicznego witaminy nie stanowią jednorodnej grupy. Niektóre z nich są kwasami, kolejne pochodnymi kwasów, a jeszcze inne zalicza się do alkoholi. Dodatkowo część witamin zbudowana jest z jednorodnych cząsteczek, a pozostała grupa obejmuje zróżnicowane substancje chemiczne. W naszym organizmie witaminy odgrywają rolę regulatora, są niezbędne do prawidłowego utrzymania procesów metabolicznych, które zachodzą w komórkach. Chociaż każda z witamin jest inną substancją i oddziałuje w inny sposób, to ze względu na znaczenie dla funkcjonowania organizmu człowieka wszystkie klasyfikuje się pod jedną nazwą.
Witaminy mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, dobrą kondycje oraz siły witalne. Pod względem jakości i przyswajania najlepiej jest aby pochodziły one ze źródeł naturalnych, a więc bezpośrednio z naszego pożywienia. W sytuacjach kiedy nasza dieta nie zapewnia nam kompletu witamin warto sięgać po odpowiednie suplementy. Ich szeroki wybór sprawia, że półki w sklepach i aptekach uginają się wręcz od różnorakich preparatów, a najczęściej decydujemy się na zakup całych zestawów. Warto jednak wiedzieć, że połączenie niektórych witamin niekorzystnie odbija się na ich efektach i przyswajalności. Wbrew pozorom przyjmowanie rozbudowanych zestawów witaminowych działa niekorzystnie, gdyż wchodzące w ich skład elementy mogą wzajemnie się wykluczać. Dodatkowo bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, kiedy to występują u nas deficyty wszystkich witamin jednocześnie.
Jak powinno się przyjmować witaminy?
Przed sięgnięciem po suplementację i rozpoczęciem kuracji witaminowej powinniśmy dokładnie obserwować nasz organizm. Po rozpoznaniu swoich dolegliwości jesteśmy w stanie stwierdzić, które problemy ze zdrowiem mogą być spowodowane niedoborem konkretnych witamin. Ważne jest także, aby zapoznać się z zalecanymi dawkami poszczególnych witamin. Warto przed zażyciem całych garści suplementów dokładnie obliczyć ile poszczególnych składników dostarczamy naszemu organizmowi bezpośrednio z pożywienia.
Jak łączyć witaminy, aby poprawić ich przyswajalność?
Przyswajalność witamin oraz składników mineralnych stanowi swego rodzaju reakcję łańcuchową. Jeżeli w naszej diecie dochodzi do deficytu określonego składnika to automatycznie obniża się również poziom przyswajania pozostałych witamin. Warto zapoznać się zatem z podstawowymi zasadami łączenia określonych produktów, tak aby w największym stopniu zoptymalizować cały proces spożywania witamin i minerałów. Nad lepszą przyswajalnością witamin i składników mineralnych powinny skupić się głównie osoby cierpiące na wszelkiego rodzaju niedobory. Czasami wchłanianie niektórych elementów ulega obniżeniu ze względu na stan zdrowia. Przyjmując odpowiednie zestawy witaminowe, a także umiejętnie komponując nasze posiłki jesteśmy w stanie poprawić jakość przyswajania poszczególnych witamin wchodzących w skład naszej diety.
Zestawienie poszczególnych witaminy
Każda z witamin w celu zwiększenia swojej przyswajalności powinna być łączona z odpowiednimi składnikami odżywczymi. Poniżej znajduje się szczegółowe zestawienia, jakie witaminy powinny być spożywane razem.
- W przypadku witaminy B1 jej wchłanialność zwiększa się przy połączeniu z witaminami B2, B3, C oraz E.
- Witamina B2 powinna być łączona z witaminą B1, B3, B6 oraz C
- Witamina B3 najlepiej komponuje się z witaminami B1, B2, B5 oraz C
- Witaminę B5 należy łączyć z B6, B12, C oraz H
- Wchłanianie witaminy B6 poprawia spożywanie witamin B1, B2, B5, H oraz C
- Witaminę B12 najlepiej łączyć z witaminami A, B1, B6, C oraz H
- Witamina H najlepiej komponuje się z witaminami z grupy B
- Witaminę C można z powodzeniem spożywać w połączeniu z witaminami z grupy B, oraz A i E
- W przypadku witaminy A jej wchłanianie zwiększa przyjmowanie witamin z grupy B, oraz C, D i E
- Przyswajalność witaminy D zwiększa się poprzez spożywanie witamin A, C oraz E
- Witaminę E należy łączyć z witaminami A, całą grupą witamin B, oraz witaminą C
- Witamina K najlepiej komponuje się z witaminą H
Suplementy diety, a naturalne witaminy
Zdecydowana większość witamin, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu zawarta jest w żywności. Witaminy z naturalnych źródeł są zdrowsze, pomimo, że ich skład chemiczny prezentuje się identycznie jak tych zawartych w suplementach diety. Zgodnie z zasadami prawidłowego odżywiania zaleca się, aby dzienna dawka świeżych warzyw i owoców znajdowała się w kilku posiłkach. Jednakże ze względu na dużą sezonowość zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym u wielu osób dochodzić może do pewnego rodzaju niedoborów. Dlatego też w tym czasie zalecane jest częstsze sięganie po odpowiednia suplementację.
Rodzaje witamin
Podstawowym kryterium podziału witamin jest ich rozpuszczalność. Pod tym względem możemy wyszczególnić te, które rozpuszczają się w wodzie oraz te rozpuszczalne w tłuszczach. Do pierwszej z grup możemy zaliczyć witaminę C oraz wszystkie witaminy z grupy B. Do witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach zaliczamy witaminy A, D, E oraz K.
Uwaga na przedawkowanie witamin
W kontekście przyjmowania witamin podobnie jak w innych dziedzinach życia należy kierować się zasadą, że więcej wcale nie musi oznaczać lepiej. Przedawkowanie skutkować może licznymi komplikacjami zdrowotnymi. W najczęstszych przypadkach dochodzi do nadmiernego spożycia witamin A, D, E oraz K. Wynika to głównie z faktu iż witaminy te rozpuszczają się w tłuszczach, a ich przyswajalność w dużej mierze uzależniona jest od ilości tłuszczy dostarczanych do organizmu. Ich nadmiar może bezpośrednio wpływać na przykład na częstsze bóle głowy. Zdecydowanie trudniej jest przedawkować grupę witamin rozpuszczalnych w wodzie, gdyż ich nadmiar wydalany jest w naszego organizmu podczas oddawania moczu. Każdy z nas powinien być świadomy, iż witaminy odgrywają ważną rolę w pracy naszego organizmu, jednak przed ich spożyciem powinniśmy dokładnie sprawdzić jakich elementów dokładnie brakuje w naszej diecie, tak aby zawczasu uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami.
Komentarze
Napisz komentarz