Obecnie na rynku dostępny jest niezwykle bogaty wybór odżywek białkowych różnych producentów, w różnych smakach. Wynika to pośrednio stąd, że coraz więcej osób eliminuje ze swojej codziennej diety ze względu na nietolerancję laktozy mleko w klasycznej postaci bądź przetwory na bazie mleka i zamiast tego sięga właśnie po różnego typu odżywki, które są w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na ten produkt. Są one tak naprawdę maksymalnie odwodnionym mlekiem, z którego została usunięta zawartość cukru- laktozy. Druga, obok serwatki najbardziej znaną odżywką białkową jest kazeina, po którą warto sięgnąć wybierając suplementacje białkiem, gdyż jest ona również niezwykle wartościowa.
Czym jest kazeina?
Kazeina jest najważniejszym białkiem mleka. Co ważne, występuje aż w 3/4 ogólniej ilości mlecznych protein. Jest to białko bardzo wysokiej jakości, ponieważ zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których nasz organizm nie może syntezować samodzielnie, tylko muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem. Kazeina zaliczana jest do grupy fosfoprotein, a to oznacza, że w swoim składzie poza wodorem, węglem, tlenem, azotem i siarką zawiera również fosfor. Fosfoproteiny są to grupy białek złożonych o charakterze kwasowym, odgrywającym ważną rolę w procesach gojenia się złamanych kości, ponieważ mogą wiązać jony wapnia. Kazeina występuje w pięciu rodzajach. Są to: alfa-kazeina, beta-kazeina, gamma-kazeina, kappa-kazeina.
Rola białka w organizmie
Aby pojąć, jaką rolę kazeina pełni w naszym organizmie należy poznać znaczenie białka, czyli podstawowego i najważniejszego budulca. Białko zbudowane jest z aminokwasów powiązanych ze sobą wiązaniem peptydowym. Aminokwasy natomiast dzielą się na trzy grupy:
- aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm sam nie syntezuje i muszą one być dostarczone wraz z pożywieniem. To właśnie one są niezbędne do funkcjonowania organizmu, a ich źródłem są między innymi przetwory mleczne.
- aminokwasy endogenne, czyli takie, które organizm syntezuje sam, czyli sam je tworzy.
- aminokwasy pół-egzogenne, które organizm może syntezować z innych aminokwasów egzogennych.
Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na białko wynosi od 0,8-1g na kilogram masy ciała. Należy jednak pamiętać, że jest to wartość szacunkowa i może być różna w zależności od stanu zdrowia, wagi czy aktywności fizycznej, kiedy to zapotrzebowanie na białko wzrasta.
Kazeina- działanie
Kazeina po spożyciu i dotarciu do żołądka ścina się, tworząc skrzep. Powstały skrzep wypełnia żołądek, a przez to zapewnia długotrwałe uczucie sytości, jednocześnie redukując uczucie głodu, co jest przeciwieństwem serwatki. Składa się ona bowiem z dużych cząsteczek budulcowych, przez co jest znacznie wolniej wchłaniania. Jednakże wolniejsze wchłanianie wiąże się także z wolniejszym uwalnianiem białek oraz aminokwasów do obiegu. Ze względu na tak przebiegający proces jest ona polecana jako ostatni posiłek przed snem, ponieważ pozwala stłumić często towarzyszące wielu osobom nocne uczucie głodu, a ponadto chroni mięśnie przed rozpadem wynikającym z braku pożywienia.
Kazeina na redukcji
Sportowcy będący na redukcji często borykają się z podstawowym problemem, jakim jest utrata już wypracowanej masy mięśniowej. Spalając tłuszcz, spalamy także mięśnie, ponieważ niedobry kalorii zmuszają organizm do sięgnięcia po dodatkowe paliwo.
W zakresie roli kazeiny w procesie redukcji przeprowadzane były i dalej są liczne badania, które jednak nie zawsze dawały jednakowe rezultaty. Jedne z obserwacji wykazały, że diety bogate w białko tłumią apetyt oraz wydłużają czas sytości po posiłku. Wyniki takie dotyczyły jednak posiłków bogatych w białko serwatkowe. Inne badania natomiast doprowadziły do odmiennych wniosków. Badano dwie grupy sportowców będących na niskokalorycznej diecie. Jedna stosowała serwatkę, druga kazeinę. Okazało się, że tylko u drugiej grupy zanotowano spadek ilości tłuszczu przy mniejszej ilości spalonych mięśni. Te obserwacje pozwoliły na stwierdzenie, że kazeina pomaga w utrzymywaniu beztłuszczowej masy mięśniowej, jednak jedynie pod warunkiem dostarczania 1,5g na kilogram masy ciała. Ponadto, wykazano także, że odpowiednie zestawienie białka z wapniem, jakie występuje w kazeinie, przyspiesza metabolizm i pozwala spalić więcej kalorii. Wynika to z tego, że proces wchłaniania kazeiny przez nasz organizm jest długotrwały, przez co musi on włożyć więcej energii w jej spalenie, a to natomiast naturalnie wprowadza metabolizm na szybsze obroty.
Jak widać nie ma tu jednoznacznie brzmiącej odpowiedzi, potwierdzającej lub zaprzeczającej istocie kazeiny w procesie redukcji. Co jest pewnie, to to, że białka w proszku na pewno w sposób pośredni oddziałują na spadek masy, ponieważ zapewniają długotrwałe uczucie sytości, chroniąc przed podjadaniem. Powinny być one jednak przede wszystkim częścią zbilansowanej diety i odpowiedniego stylu życia i w takim zestawieniu są jak najbardziej polecane, natomiast nie jako magiczny środek pozwalający w szybkim tempie spalić niechciany tłuszcz.
Właściwości kazeiny i wpływ na organizm
Jako zostało już wcześniej wspomniane, kazeina może wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej. Ponadto, zapewnia ona także długotrwałe uczucie sytości, ponieważ czas wchłaniania białek po jej spożyciu wynosi około 8 godzin, co pozwala na systematyczne i regularne dostarczanie aminokwasów. Dzięki takiemu działaniu nie odczuwamy głodu, a co więcej, nasz organizm cały czas posiada niezbędne do rozbudowy mięśni białko.
Kazeina wpływa także na pracę jelit. Prowadzone w tym zakresie badania wykazały, że białka z mleka lepiej chronią okrężnicę jak i całe jelita, niż białka pozyskiwane z mięsa czy białka roślinne.
Kazeina jest przede wszystkim białkiem wysokiej jakości, dlatego też stosując ją można mieć pewność, że nie zostania ona wydalona z organizmu bez spełnienia swoich podstawowych funkcji.
Białko te jest również bogate w wapń i fosfor, przez co wpływa na dobry stan zębów jak i kości. Może pozytywnie oddziaływać na układ odpornościowy jak i pomagać w zwalczaniu choroby wrzodowej.
Komentarze
Napisz komentarz