Kiedy warto przyjmować magnez?

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1482

Magnez, nazywany często pierwiastkiem życia, jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby dostarczać sobie odpowiednie ilości magnezu. O przykrych skutkach niedoborów tego pierwiastka wiedzą wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli problem z jego brakiem. Dowiedz się, dlaczego magnez jest tak ważny, jak objawiają się jego niedobory, gdzie można go znaleźć i kiedy warto przyjmować magnez w postaci suplementów diety. Dzięki tej wiedzy braki magnezu już nigdy Ci nie zagrożą!

Cenne właściwości magnezu

Magnez pełni dwie podstawowe, bardzo ważne funkcje w organizmie. Po pierwsze, odpowiada za prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia – to dzięki niemu możemy czerpać z posiłków to, co najważniejsze. Pozwala on na przekształcanie białek, tłuszczów i węglowodanów w niezbędną do życia energię. Po drugie, magnez zapewnia niezakłóconą pracę układu nerwowego. Dba o naszą pamięć, możliwość koncentracji oraz odpowiednie działanie funkcji kognitywnych. Ponadto odpowiada on za stabilny nastrój, zapobiega wahaniom samopoczucia i spadkom energii. Oprócz zapewnienia wystarczającej ilości energii i poprawy codziennej pracy szarych komórek, magnez może również zapobiegać powstawaniu cukrzycy, wspierać pracę układu odpornościowego, zmniejszać stany zapalne, regulować pracę tarczycy i usprawniać trawienie. Ponadto magnez pozytywnie oddziałuje na drogi oddechowe, chroni organizm przed szkodliwymi substancjami, takimi jak ołów i rtęć oraz łagodzi dolegliwości, związane z cyklem menstruacyjnym. Magnez odpowiada również za prawidłowe funkcjonowanie całego układu sercowo-naczyniowego. W połączeniu z wapniem i witaminą D bierze udział w procesie budowy kości, zapewniając im prawidłową strukturę i zapobiegając osteoporozie.

Niedobory magnezu – jak je rozpoznać?

Warto wiedzieć, że magnez bierze udział w aż 300 procesach biochemicznych organizmu. Oznacza to, że nawet niewielki niedobór magnezu może nieść ze sobą wiele przykrych konsekwencji – nie tylko tych odczuwalnych od początku, ale też poważniejszych. Pierwsze objawy niedoboru magnezu to nocne skurcze łydek i nieprzyjemne drganie powiek, a także rozdrażnienie, zmęczenie, problemy z pamięcią i koncentracją. Dodatkowo mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, a także łamliwość paznokci i zauważalne osłabienie włosów. Długotrwałe niedobory magnezu mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wystąpienia miażdżycy i nowotworów – to właśnie magnez niweluje stany zapalne, który powiązane są z powstawaniem zmian nowotworowych.

Skąd biorą się niedobory magnezu?

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania niedoborów magnezu. Przede wszystkim istnieje kilka przyczyn, które mogą znacząco utrudniać wchłanianie tego cennego dla zdrowia pierwiastka – regularne spożywanie alkoholu, zażywanie środków odwadniających czy częste biegunki. Również osoby z cukrzycą mogą mieć problem z zaburzeniami we wchłanianiu magnezu. Obecnie dużym problemem, prowadzącym do niedoborów magnezu, jest wydalanie zbyt dużych ilości tego pierwiastka z moczem. Przyczyną może być duże spożycie alkoholu lub kawy, która działa odwadniająco, a także środków moczopędnych. Również małe stężenie potasu w surowicy może prowadzić do niedoboru magnezu, dlatego warto pamiętać o regularnych badaniach – pozwalają one na szybkie zareagowanie w sytuacji, kiedy naszemu organizmowi zaczyna czegoś brakować. Inne przyczyny niedoborów magnezu to stosowanie antykoncepcji hormonalnej, zła i nieprawidłowo zbilansowana dieta oraz oczywiście stres.

Kiedy należy sięgnąć po magnez?

Istnieją sytuacji, w których warto rozważyć nie tylko wzbogacenie swojej diety o produkty bogate w magnez, ale też sięgnięcie po specjalne suplementy diety. Przede wszystkim preparaty z magnezem sprawdzą się w sytuacjach, kiedy objawy niedoboru stają się bardzo uporczywe – nocne skurcze łydek nie pozwalają na spokojny sen, a nieustanne zmęczenie, rozdrażnienie i problemy z koncentracją utrudniają codzienną pracę. W takiej sytuacji nie warto czekać, aż sytuacja sama się poprawi – należy wtedy sięgnąć po suplementy diety z magnezem, które pozwolą na szybką likwidację niebezpiecznych niedoborów.

Na niedobory magnezu narażone są osoby, które pracują umysłowo lub uczą się – studenci i pracownicy umysłowi niejednokrotnie mają problem ze zbyt niskim poziomem magnezu. W takiej sytuacji warto dodatkowo wesprzeć swój organizm. Oprócz tego po suplementy diety z magnezem powinny sięgnąć osoby, które ciężko pracują fizycznie – magnez usprawni pracę ich organizmu. Ponadto osoby, stosujące restrykcyjną dietę odchudzającą nie powinny zapominać o magnezie. Zbyt mała ilość składników odżywczych w pożywieniu to częsty błąd, który prowadzi nie tylko do niedoboru magnezu, ale też wielu innych ważnych składników mineralnych, witamin, a nawet makroskładników. W takiej sytuacji warto wesprzeć się suplementami, chociaż oczywiście podstawą dla zachowania zdrowia jest rozsądnie prowadzona, bogata w składniki odżywcze dieta.

Bardzo istotne jest, aby pamiętać o dostarczaniu sobie magnezu w sytuacjach stresowych. Niezależnie od tego, czy dokucza Ci nieustanny, silny stres, czy pojawia się on tylko okresowo, należy wiedzieć, że jest to ogromne wyzwanie dla organizmu. Stres powoduje nadmierne wydzielanie kortyzolu oraz ogromne obciążenie układu nerwowego. Niedobory magnezu mogą sprawiać, że o wiele gorzej radzisz sobie ze stresem, dlatego specjalne suplementy diety oraz menu bogate w magnez pozwolą Ci na odzyskanie dobrego samopoczucie i przywrócenie swojemu organizmowi równowagi, która została zakłócona z powodu sytuacji stresowej.

Magnez – gdzie go szukać?

Jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś przyjmować magnez, warto obserwować swój organizm. Niedobory magnezu łatwo rozpoznać. Ponadto warto dbać o prawidłową podaż tego pierwiastka w menu. Produkty, które zawierają najwięcej magnezu, to przede wszystkim produkty zbożowe, zwłaszcza kasza gryczana. Duże ilości magnezu znajdują się również w warzywach strączkowych, orzechach, owocach morza, w kakao i dobrej jakości ciemnej czekoladzie. Ponadto warto włączyć do menu kasze jęczmienne, szpinak, ryby, żółty ser, banany i ciemne pieczywo – produkty te również charakteryzują się wysoką zawartością magnezu. Obecnie dobrym rozwiązaniem jest sięganie po wodę mineralną, wysoko nasyconą magnezem – jest to dodatkowy sposób na uzupełnienie zapasów tego pierwiastka w organizmie.

Istnieją pewne sposoby, które pozwalają na poprawienie wchłanialności magnezu. Przede wszystkim pierwiastek ten jest lepiej przyswajalny w środowisku kwaśnym i w połączeniu z białkiem zwierzęcym. Środowisko zasadowe może z kolei utrudniać wchłanianie magnezu – alkohol i nasycone kwasy tłuszczowe z pewnością nie poprawią przyswajania magnezu. Warto również wiedzieć, że gotowanie i ogólne oddziaływanie wysokich temperatur może powodować straty magnezu w produktach spożywczych nawet do 70% – z tego powodu warto jak najczęściej sięgać po surowe warzywa i owoce.

Kiedy warto przyjmować magnez – podsumowanie

Magnez jest niezwykle istotny dla prawidłowej pracy organizmu, dlatego warto dbać o jego odpowiednią podaż. Na szczęście niedobory magnezu są łatwo zauważalne i łatwo znaleźć go w najbardziej popularnych produktach spożywczych – dzięki temu możemy szybko uporać się z niedoborem magnezu i na nowo cieszyć się dobrym samopoczuciem, energią i maksymalną koncentracją!



Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu