Kolagen na stawy - czy jest skuteczny?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 3071

Nie od dziś wiadomo, że osoby regularnie uprawiające sport powinny zadbać o odpowiednią ochronę stawów. To właśnie one podczas rozmaitych wysiłków fizycznych są bardzo podatne na urazy. W tym celu należy zadbać nie tylko o zbilansowaną dietę, która dzięki zawarciu wielu składników odżywczych wpłynie na kondycję naszych stawów, ale również zaleca się stosowanie suplementacji, która ochroni je przed kontuzją. Jednym z najczęściej stosowanych suplementów na stawy jest kolagen, który bierzemy dziś pod lupę. Czy naprawdę jest taki skuteczny?

Kolagen to nic innego jak organiczne białko, które buduje tkankę łączną. Ona zaś znajduje się głównie w naszych stawach i ścięgnach. Na pewno niejednokrotnie słyszałeś, że kolagen wpływa na prawidłowy stan skóry, nadając jej elastyczność, nawilżając ją i hamując proces starzenia się. Jednak czy wpływa on na kondycję stawów?

Kolagen na stawy 

Kolagen to białko, które gromadzi się w skórze, ścięgnach, więzadłach i rogówce oka. Stanowi bogate źródło aminokwasów z zwartością glicyny i proliny. Naukowcy wyróżnili aż 8 rodzajów tego białka, jednak za ochronę stawów odpowiada przede wszystkim kolagen typu II, który znajdziemy w naszych chrząstkach stawowych. 

Jak wykazują liczne badania, kolagen w formie hydrolizatu wykazuje pozytywne właściwości dla utrzymania odpowiedniej struktury stawów, zwłaszcza u osób, które zmagają się z osteoporozą czy zapaleniem. Na dodatek białko to wpływa na zwiększenie gęstości kości i odpowiada za ich mineralizację. W skutek tego zmniejsza się ból spowodowany powstałymi zmianami w chrząstce stawowej. 

Dla kogo kolagen?

Kolagen jest polecany przede wszystkim sportowcom. Przeprowadzony kilka lat temu eksperyment udowadnia, iż regularna i długotrwała suplementacja tego związku znacznie poprawia stan stawów u osób aktywnych fizycznie. Badanie przebiegło w ten sposób, iż przez okres 24 tygodni połowa badanych (grupa liczyła 147 osób) systematycznie przyjmowała 25 ml kolagenu w formie płynnej, a druga połowa stosowała tę samą ilość płynu, który stanowił formę placebo. W tych obu grupach naukowcy badali zarówno bolesność i ruchomość stawów, jak i stany zapalne. Wyniki były zaskakujące - mianowicie stwierdzono, iż suplementacja hydrolizowanego białka u osób uprawiających sport może wpłynąć na intensywność objawów bólowych, a nawet zmniejszyć ryzyko powstania zwyrodnień u osób, które wchodzą w skład grupy o podwyższonym ryzyku. 

Jaki suplement wybrać?

Polecamy Muscle Care Collagen - suplement, który zapewni odpowiednią ochronę i regenerację stawów. 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu