Kozieradka to roślina, którą stosuje się w kulinariach, w produkcji kosmetyków, a także w lecznictwie. Nie każdy jednak wie jak wiele właściwości zdrowotnych posiada. Nie bez powodu więc ekstrakty z kozieradki dodawane są również do suplementów diety.
Czym jest kozieradka?
Kozieradka pospolita, inaczej nazywana grecką koniczyną lub bożą trawką jest rośliną jednoroczną, która wchodzi w skład roślin bobowatych. Rozrasta się aż do 60 cm wysokości. Jej pochodzenie skupia tereny Azji i Europy wschodniej. Aktualnie rośnie na całym świecie, w krajach z klimatem umiarkowanych, w tym również w Polsce.
Kozieradka- co zawiera?
- Zdrowe tłuszcze,
- Olejki eteryczne,
- Lecytynę,
- Witaminę H,
- Karoten,
- witaminę B1,
- Witaminę F,
- Mikroelementy- wapń, żelazo, potas, fosfor,
- Flawonoidy— witeksyna, luteolina, kwercetyna, wicenina, orientyna,
Działanie Kozieradki
Kozieradka posiada niezliczone ilości żelaza, selenu, krzemu, błonnika i wielu składników zdrowotnych. Jest niezwykle pomocna w leczeniach chorób układu pokarmowego oraz w przypadku problemów ze zmianami skórnymi, w ten sposób, iż nadaje jej odpowiedniego nawilżenia i zmiękczenia, zwłaszcza gdy osoba stosująca ją zmaga się z występowaniem czyraków i torbieli.
Roślina dzięki temu, że jest świetnym źródłem błonnika przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. Poprawia również działanie układu immunologicznego, leczy infekcje, zmniejsza stany zapalne, dlatego polecana jest jako produkt profilaktyczny przeciwko wirusom i bakteriom. Świetnie nadaje się też jako lek w przypadku zapalenia płuc, stanów zapalnych zatok.
Kozieradka ze względu na bogate źródło mikroelementów systematyzuje procesy wytwarzania śluzów, co skutkuje redukcją alergenów w układzie oddechowym oraz toksyn w układzie moczowym.
Liczne opinie dowodzą, iż roślina ta wpływa na podniesienie poziomu testosteronu, poprawia samopoczucie, wpływa na zwiększenie wydolności mięśni, dodaje energii, a nawet zwiększa pewność siebie. Z tego powodu często dodawana jest do suplementów diety dla sportowców. Kozieradka wspomaga procesy trawienne, reguluje wypróżnianie się, poprawia dotlenienie i wydolność poprzez udział w procesach tworzenia się krwinek czerwonych.
Komentarze
Napisz komentarz