Nazywany jest inaczej hialuronianem albo glikozaminoglikanem. Występuje on naturalnie w ludzkim ciele. Przede wszystkim znajdziemy go w tkance łącznej – jego największa ilość jest w tkance stawowej, a także w ścianach naczyń krwionośnych i płynach ustrojowych. Odpowiada za połączenie włókien kolagenowych i elastynowych – to dzięki niemu skóra jest jędrna i gładka.
Z wiekiem organizm posiada coraz mniej tego związku, dlatego staje się ona bardziej wiotka i pełna zmarszczek. Należy zadbać o jego prawidłowy poziom, zwłaszcza po 40 roku życia, kiedy jego ilość znacznie spada. Nie bez przyczyny dermatolodzy zalecają nam smarowanie się kremami z filtrem, ponieważ to przez działanie promieniowania UV dochodzi do fotostarzenia skóry, a kwas hialuronowy w niej zawarty ulega degradacji.
Działanie kwasu hialuronowego w organizmie
Kwas hialuronowy posiada zdolność wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu gospodarka wodna w komórkach jest zachowana. Woda w komórkach sprawia, że zachowana jest elastyczność tkanek. Także poprzez wodę transportowane są ważne składniki odżywcze, dlatego kwas hialuronowy jest tak potrzebny. Komórki są zarówno nawodnione jak i odżywione.
Jednak to nie wszystkie właściwości tego kwasu. Ma on też działanie przeciwzapalne, wspomaga odnowę komórek, zmniejsza ból i bierze udział w profileracji komórek, czyli ich rozmnażaniu. Tworzy także barierę ochronną komórek. Zalecany jest osobom po 40 roku życia w formie suplementu, ale oczywiście mogą go zażywać także osoby młodsze, zwłaszcza te, których stawy są narażone na uszczerbek przez uprawianie wyczynowe sportu. Możemy go dostarczyć za pomocą odpowiednich preparatów, ale też maści na stawy.
Oczywiście jeśli zależy nam na młodszym wyglądzie skóry warto zaopatrzyć się w kremy przeciwzmarszczkowe wzbogacone właśnie o kwas hialuronowy. Dzięki niemu skóra będzie wyglądała promiennie i młodo. Pozbędziemy szorstkości oraz niezdrowego wyglądu.
Komentarze
Napisz komentarz