Do tych najbardziej niezbędnych kwasów tłuszczowych należą kwasy omega -3, omega-6 oraz omega-9. Nasz organizm potrzebuje odpowiedniej dawki każdego z tych kwasów tłuszczowych, by móc funkcjonować prawidłowo, a my potrzebujemy ich, by być zachować zdrowie. Każdy z tych składników pełni swoją określoną rolę w organizmie. Koniecznie sprawdź, czym się od siebie różnią i jaki wpływ mają na nasz organizm.
Kwasy tłuszczowe ogólne informacje
Wszystkie kwasy tłuszczowe, kwas omega-3, omega-6 oraz omega-9 należą do grupy tłuszczów nienasyconych, co oznacza, że ich rolą jest ochrona organizmu przed chorobami. Jednak to jedyna cecha, która je łączy. W dalszej części poznamy właściwości i zastosowanie każdego z tych kwasów. Prekursorem jest kwas omega-3. Jest on najważniejszy i jest kwasem podstawowym. W kwasach omega-6 są dodatkowe wiązania cząsteczkowe. Należą one do wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy te są niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć. To więc oznacza, że konieczne jest regularne dostarczanie kwasów omega-6 do organizmu wraz z pokarmem. Ostatni kwas omega-9 jest inaczej nazywany kwasem oleinowym. Jest z rodzaju kwasów jednonasyconych. Dzięki temu, że ma tylko jedno wiązanie podwójne organizm posiada zdolność do jego samodzielnej syntezy. Jednak potrzebujemy diety, która nam to umożliwia.
Każdy z tych składników odżywczych ma swoją rolę dla naszego organizmu. Najważniejsze jest to, jak wpływają one na poziom lipidów. Wszystkie mają swoją rolę w profilaktyce leczenia poważnych chorób układu sercowo-krążeniowego. Jeśli chcemy być zdrowi musimy przestrzegać zasad odpowiednio zbilansowanej diety, która dostarczy odpowiednie dawki każdego z tych kwasów tłuszczowych.
Kwas oomega-3
Pierwszą różnice między kwasami możemy zauważyć dzięki temu jak wpływają one na poziom cholesterolu we krwi. Kwasy omega-3 obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, jednak ich działanie nie jest tak silne, jak w przypadku kwasów omega-6. Natomiast omega-3 podwyższają poziom dobrego cholesterolu, czego omega-6 nie potrafią zrobić. Dzięki temu, że kwas tłuszczowy omega-3 ma działanie przeciwzapalne jest wykorzystywany do leczenia wielu chorób. Kwasy te dzielą się na inne ważne składniki. Najważniejsze z ich to kwas DHA i EPA, a są one niezastąpionym budulcem dla każdej komórki w naszym organizmie. Są one niezbędnymi składnikami dla organizmu już od poczęcia, ponieważ sprawiają, że błona śluzowa znacznie lepiej pracuje. Kwasy omega-3 są ważne dla pracy serca i mózgu. Ich zadaniem jest zapobieganie występowania zakrzepów i zatorów. Mają one również możliwość niszczyć stany zapalne w tętnicach i chronią nas przed miażdżycą zmniejszając ryzyko jej występowania. Mają one działanie przeciwnowotworowe, a to dzięki temu, że niszczą wolne rodniki i poprawiają funkcjonowanie niemal całego organizmu. Przyjmując ich odpowiednią dawkę wspieramy układ odpornościowy, ponieważ zwiększa się jego siła i zdolność do szybkiej reakcji i walki z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Kwasy omega-3 stosowane są przy takich schorzeniach jak: atopowe zapalenie skóry, czyli chorobę nieuleczalną, której leczenie opiera się jedynie na zminimalizowaniu objawów. Pomaga również w walce z nadciśnieniem tętniczym, czy astmy oskrzelowej. Kwasy omega-3 pozytywnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne, dlatego przez wielu uznawane są one za składnik, który wspomaga leczenie depresji. Najczęściej stosowany jest u kobiet w ciąży, które ze względów bezpieczeństwa nie mogą przyjmować leków antydepresyjnych. Konieczne jest przyjmowanie ich odpowiedniej dawki przez kobiety w ciąży, ponieważ mają one wpływ na rozwój i kształtowanie mózgu już od początku życia płodowego.
Źródła kwasów omega-3
Największymi źródłami kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie, owoce morza, olej lniany, orzechy włoskie, suplementy diety. Jeśli prowadzisz odpowiednio zbilansowaną dietę, to nie potrzebujesz wsparcia suplementów diety, jednak kiedy twoja dieta nie jest dobrze zbilansowana nie jest w stanie dostarczyć do organizmu odpowiedniej dawki kwasów omega-3 koniecznie sięgnij po suplementy diety z tym ważnym składnikiem odżywczym.
Kwasy omega-6
Jak już wspomnieliśmy jest to kwas tłuszczowy, który może obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Jednak wpływa on nie tylko na poziom złego, ale i dobrego cholesterolu obniżając również jego poziom. Są one obecne w każdej komórce organizmu. Mają zbawienny wpływ na pracę układu hormonalnego, a co najważniejsze są one odpowiedzialne za produkcję neuroprzekaźników, co oznacza, że poprawiają połączenie między komórkami nerwowymi, a mózgiem. Dzięki temu kwasy omega-6 usprawniają pracę całego układu nerwowego. Mają one wpływ na ciśnienie krwi, usprawniają funkcjonowanie układu trawiennego. Niezbędne są do prawidłowej pracy serca oraz nerek. Wykorzystywane są jako pomoc w leczeniu chorób układu hormonalnego, chorób skóry oraz cukrzycy typu 2.
Jakie są źródła kwasów omega-6
Naleźć je możemy w oleju słonecznikowym, sojowym, margarynie. Nie może ich zabraknąć w pestkach dyni, sezamie, pestkach słonecznika, migdałach, awokado oraz orzechach ziemnych.
Kwas omega-9
Są one w stanie obniżać poziom złego i całkowitego cholesterolu. Jednak różnią się one od kwasów omega-6, ponieważ nie obniżają poziomu dobrego cholesterolu. Dzięki temu, że są one budulcem każdej komórki w organizmie są równie niezbędne dla zdrowia, jak kwasy omega3 i 6. Odpowiadają one za prawidłową pracę serca. Mają one za zadanie regulować ciśnienie krwi oraz chronić organizm przed nowotworami. Spożywanie odpowiedniej dawki kwasów omega-9 zapobiega występowaniu miażdżycy, oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego.
Największe źródła kwasów omega-9
Jeśli szukasz najlepszych naturalnych źródeł z kwasami omega-9 warto sięgnąć po oliwę, Warto sięgać po tą mętną, na której znajduje się osad, ponieważ zawiera ona wiele antyoksydantów. Znajdziemy je również w oleju rzepakowym., orzechach ziemnych, oleju sojowym i sezamowym.
Komentarze
Napisz komentarz