L-karnityna to jeden z najbardziej popularnych suplementów diety, które mają na celu wspieranie procesu odchudzania. Substancja ta pojawiła się w latach 80-tych, wywołując prawdziwą rewolucję w świecie diet! Do dziś zainteresowanie nią nie słabnie, a kolejne korzyści z jej stosowania wychodzą na jaw.
Kilka słów o L-karnitynie
L-karnityna to organiczny związek chemiczny, syntetyzowany w wątrobie, nerkach i mózgu z dwóch ważnych aminokwasów – lizyny i metioniny. Występuje również w mięśniach, i to w sporej ilości. Pełni ważną rolę w procesie transportu kwasów tłuszczowych do mitochondriów.
Co ciekawe, nazwa karnityny pochodzi stąd, że po raz pierwszy wyizolowano ją z mięśni (łac. caro, carnis – mięso). Stało się już w – uwaga! – 1905 roku, czyli ponad sto lat temu! Wczesne badania wskazały, że brak karnityny w pożywieniu prowadził do gromadzenia tłuszczu w organizmach larw mącznika młynarka.
L-karnityna występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, między innymi w mięsie, grzybach, drożdżach oraz w owocach i warzywach. Dzienne zapotrzebowanie to około 15 mg. Dziennie syntetyzowane jest około 11-34 mg, a z dietą dostarczamy 20-200 mg. Warto pamiętać, że u wegan i wegetarian ilość ta jest niższa, natomiast z pożywieniem dostarczane jest nawet 1 mg karnityny, czyli niewiele.
L-karnityna – działanie
Jak dokładnie działa L-karnityna? Przede wszystkim spełnia ona funkcję wobec kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach. Następnie przekazywane są do mitochondriów, gdzie ulegają przemianom. To właśnie w nich powstaje energia, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To tam wytwarzane są także cząsteczki ATP. Oprócz tego L-karnityna bierze udział w przemianie węglowodanów i niektórych aminokwasów rozgałęzionych.
L-karnityna korzystnie wpływa na powstawanie tlenku azotu w mięśniach, a jak wiadomo, to właśnie on sprawia, że mięśni są doskonale dotlenione i odżywione. Oprócz tego L-karnityna może przyspieszać regenerację mięśniową. U osób, u których poziom karnityny jest zbyt niski, regeneracja może być spowolniona. Dzięki optymalizacji procesów, które zachodzą w mięśniach po intensywnym wysiłku fizycznym, L-karnityna jest wskazana dla sportowców.
Efekty stosowania L-karnityny
Mogłoby się wydawać, że wystarczy spożywać jak najwięcej karnityny, aby maksymalnie przyspieszyć efekty spalania tkanki tłuszczowej. Niestety, rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Stosowanie L-karnityny sprawdza się tylko wtedy, gdy w organizmie rzeczywiście występuje jej niedobór. Dodatkowa suplementacja wskazana jest również w przypadku podejmowania dużej aktywności fizycznej. Podczas ćwiczeń aerobowych może ona zwiększyć wykorzystanie tłuszczu jako źródła energii. Ponadto może ona być skuteczna w sytuacji, kiedy celem jest wydłużenie czasu trwania wysiłku fizycznego oraz podniesienie jego intensywności. Nie bez powodu mówi się, że L-karnityna pomaga w odchudzaniu tylko wtedy, gdy podejmowana jest aktywność fizyczna.
L-karnityna – dawkowanie
L-karnityna jest częstym składnikiem popularnych spalaczy tłuszczu i preparatów przedtreningowych. Najniższa dawka to 500 mg na dobę, jednak efekty są najlepiej odczuwalne w sytuacji, gdy przyjmuje się 2-3 g na dobę. Warto przyjmować L-karnitynę razem z węglowodanami (ok. 60 g), ponieważ spotęgują jej działanie. Oczywiście stosowanie karnityny przed treningiem również jest uzasadnione.
Podsumowanie
L-karnityna odznacza się naprawdę dużą skutecznością, jednak włączenie jej do codziennej suplementacji nie przyniesie nagle niesamowitych efektów w postaci utraty wszystkich zbędnych kilogramów. Będzie ona dobrym wsparciem, jeśli jesteś aktywny fizycznie i wtedy też pozwoli Ci na spalenie nadprogramowej tkanki tłuszczowej.
Polecamy!
Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej, polecamy sprawdzony suplement z L-karnityną:
Komentarze
Napisz komentarz