L-leucyna jako składnik BCAA. Jakie jest jej działanie?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 894

Leucyna jest związkiem, który wchodzi w skład BCAA, czyli egzogennych aminokwasów rozgałęzionych. Pełni ona największą rolę w procesie budowania masy mięśniowej, reguluje anabolizm i przeciwdziała procesom katabolicznym. Aby jej działanie było efektywne, powinna być przyjmowania wraz z innymi aminokwasami z grupy BCAA. Jakie ma właściwości i jak powinno przebiegać jej dawkowanie?

Leucyna - charakterystyka

Jak wspomniano wcześniej, L-leucyna należy do aminokwasów egzogennych. Oznacza to, iż organizm nie wytwarza jej naturalnie, więc niezbędne jest przyjmowanie jej z zewnątrz. Związek ten posiada swoje źródła w pożywieniu, a są to przede wszystkim: nabiał (mleko, jogurty, sery), nasiona strączkowe, mięso. Niemożliwe jest jednak dostarczenie jej odpowiednich ilości poprzez pokarm, aby wpłynęła na poprawę naszych wyników. Z tego powodu istotną rolę pełni suplementacja. 

Działanie leucyny

Leucyna wykazuje pozytywne działanie dla organizmu osób aktywnych fizycznie. Jednak, aby jej stosowanie przynosiło pożądane efekty, musi być stosowana wraz z pozostałymi aminokwasami BCAA: Izoleucyną i Waliną, które stanowią związki wysiłkowe, tzn. przyjmują formę „paliwa” dla naszych mięśni w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Działanie BCAA opiera się przede wszystkim na:

  • Zwiększeniu ilości energii ATP w mięśniach;
  • Ochronie mięśni przed katabolizmem, czyli procesem rozpadu włókien, który powstaje wskutek uprawiania intensywnego wysiłku;
  • Regeneracji tkanki mięśniowej.

Jednak to właśnie L-leucyna pełni najważniejszą rolę pośród wszystkich aminokwasów BCAA. Stymuluje ona bowiem procesy anaboliczne. Podczas, gdy organizm posiada uzupełnione zapotrzebowanie na białka i węglowodany, leucyna przyjmuje formę przekaźnika informacji do komórek mięśni, wskutek czego zostaje pobudzony proces syntezy białek i budowania masy mięśniowej. 

Warto wspomnieć, iż w wyniku przemian metabolizmu leucyny, wytwarza się HMB - związek znany większości osób aktywnych fizycznie, który wykazuje działanie antykataboliczne, zapobiega pracy enzymów, które odpowiedzialne są za rozkład białek w mięśniach. Dzięki temu, ubytki powstałe w tkance mięśniowej podczas treningu, ulegają szybkiej regeneracji, a my nie odczuwamy wzmożonego zmęczenia.

Dawkowanie L-leucyny

Mężczyźni ważący 70-100 kg, wykonujący intensywne treningi, winni przyjmować od 8 do 10 g leucyny na dobę. Ci, którzy ćwiczą umiarkowanie siłowo, powinni suplementować od 4 do 6 g dziennie. Mężczyznom będącym w trakcie redukcji, zaleca się stosowanie od 8-10 g leucyny na dzień. 

Zaś kobiety, które trenują intensywnie, powinny przyjmować od 5-6 g suplementu dziennie, a te, które są w trakcie odchudzania - od 3 do 5 g na dzień. 

Warto pamiętać, że w celu wzmocnienia efektów, niezbędne jest przyjmowanie leucyny wraz z innymi aminokwasami BCAA (5-10g), odpowiednią dawką węglowodanów (40-50g) oraz glutaminą (5-10g). 

Jaki suplement wybrać?

Polecamy Muscle Care Pro Bcaa 350 g.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu