L-norwalina – dlaczego warto ją suplementować?

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 2544

L-norwalina jest substancją odkrytą stosunkowo niedawno, jednak już cieszy się wielką popularnością w świecie sportowców. Główną właściwością norwaliny jest jej przeciwdziałanie rozpadowi argininy, która jest jednym z najpopularniejszych boosterów azotu. Dowiesz się więcej na temat L-norwaliny i wykorzystaj jej potencjał!

Czym jest L-norwalina?

L-norwalina, czyli 2-APA, to organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów, należący do alfa-aminokwasów niebiałkowych. Oznacza to, że L-norwalina nie wchodzi w skład białek, w przeciwieństwie do wielu innych aminokwasów. Nie bierze też udziału w tworzeniu profilu aminokwasowego białka. L-norwalina jest izomerem waliny, która wraz z leucyną i izoleucyną tworzy BCAA, doskonale znany wszystkim kulturystom. Dodatkowo L-norwalina jest inhibitorem arginazy, co oznacza, że zwiększa ilość argininy w organizmie.

Właściwości L-norwaliny

Najważniejszą właściwością norwaliny jest jej zdolność do hamowania rozpadu argininy. Jak wiadomo, arginina produkuje tlenek azotu. Pomaga on transportować do mięśni krew, bogatą w tlen i składniki odżywcze. Dzięki temu mięśnie mają idealne warunki do rozwoju, a sportowcy mogą uzyskać wymarzony efekt pompy mięśniowej. Oprócz tego arginina bierze udział w procesie wytwarzania poliamin, które uczestniczą w syntezie białek w tkance mięśniowej. Przyspiesza także regenerację organizmu, pozytywnie wpływa na mięśnie gładkie, zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego i poprawia proces detoksykacji.

Nie ma wątpliwości, że arginina jest niezwykle ważna, szczególnie w suplementacji sportowej. Okazuje się jednak, że w sytuacji, gdy nie suplementujemy argininy, jej ubytki mogą wynosić nawet 75%. L-norwalina skutecznie zapobiega tym stratom, ponieważ skutecznie przeciwdziała rozpadowi argininy. Dzieje się tak, ponieważ norwalina powoduje dezaktywację argininazy, która odpowiada za rozpad argininy na mocznik i ornityny. Większa ilość argininy to korzyści nie tylko dla mięśni, ale też dla unikania stresu oksydacyjnego oraz intensyfikacja syntezy hormonu wzrostu.

L-norwalina może także zapobiegać rozpadowi kreatyny, która obok argininy jest jedną z najważniejszych dla sylwetki guanidyn. Dzięki temu norwalina może potęgować działanie preparatów kreatynowych. Jak doskonale wiemy, kreatyna pozwala na lepszą rozbudowę mięśni, uzyskanie większej siły i wytrzymałości treningowej oraz na szybsza regenerację. Jest niezastąpiona w suplementacji sportowej.

Norwalina pozwala także na hamowanie procesu usuwania jonu amonowego, który jest niezwykle ważny w procesie odkwaszania organizmu. Jony amonowe stanowią także magazyn cząsteczek azotu, które potęgują proces rozbudowy mięśni.

Gdzie znaleźć L-norwalinę?

L-norwalina dopiero zdobywa popularność, jednak coraz częściej jest składnikiem preparatów przedtreningowych. Z powodu swoich właściwości najczęściej towarzyszy ona takim substancjom jak arginina i kreatyna, których rozpadowi zapobiega. Popularna dawka L-norwaliny w takich suplementach to 50-200 mg.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu