L-ornityna to aminokwas odpowiedzialny między innymi za usuwanie amoniaku z organizmu. Udowodniono jego korzystne działanie na pracę wątroby, tkanek serca, grasicy oraz potwierdzono, że naprawia jej uszkodzone komórki. Ponad to jest głównym wspomagaczem w procesie przemiany węglowodanów, białek czy tłuszczy.
L-ornityna i jej właściwości
Warto wiedzieć także, iż L-ornityna odpowiada za wytwarzanie niezwykle istotnego hormonu wzrostu, a także odpowiednio reguluje poziom cholesterolu. Jej zadaniem jest dotransportowanie do komórek tlenku azotu. W organizmie zabezpiecza ona nerki oraz zapobiega powstawaniu miażdżycy. Jest producentem kolagenu, którego właściwości lecznicze polegają na skróceniu czasu rekonwalescencji po przybyłych kontuzjach.
L-ornityna jest szczególnie polecana w czasie znacznie wzmożonego wysiłku fizycznego, natomiast przeciwskazania do stosowania mogą stanowić niewydolność nerek i zaburzenia metaboliczne. Co najważniejsze - znacznie dotlenia organy wewnętrzne, co pozwala im na zdrową i niczym nie zakłóconą pracę.
Ornityna wytwarza również białka, jest aminokwasem tymczasowym w cyklu mocznikowym, uznawanym za niezwykle mocny „odmładzacz". Badania potwierdziły, że suplementy w których składzie znajduje się L-ornityna regenerują gruczoły nadnerczowe, co poprawia działanie układu odpornościowego i dzięki temu, nasz organizm doskonale radzi sobie z wirusami, bakteriami, a nawet komórkami nowotworowymi.
Aminokwas jest często stosowany przez kulturystów, jako substytut mający służyć budowie masy mięśniowej, a także jako środek niwelujący zmęczenie i wspomagający regenerację po wyczerpującym wysiłku fizycznym. Jako jedną z zalet podaje się również zwiększenie wydajności treningowej w kontekście treningu siłowego lub wytrzymałościowego. Aminokwas ten zatem prowadzi do w pełni efektywnego spożytkowania energii przez komórki i jest zalecany jako jeden z podstawowych suplementów diety – służący nie tylko przyrostowi mięśni, ale również będący swoistą ochroną zdrowia i życia.
Komentarze
Napisz komentarz