Lecytyna rzepakowa

Dodane przez: . Komentarze: 0 5558

Moc prozdrowotnych właściwości skrywa w sobie lecytyna. Bardzo popularne staje się pozyskiwanie lecytyny z rzepaku. Stanowi mieszaninę wysoko wartościowych związków, głównie fosfolipidów, które uczestniczą w budowie błony komórkowej. Do jej największych zasług przypisuje się jej: ochronę wątroby, polepszenie umiejętności koncentracji oraz obniżenie poziomu złego cholesterolu. Istotna jest jej obecność w diecie,która pomoże w utrzymaniu ciała oraz umysłu w dobrej kondycji przez długie lata. Warto zagłębić się w korzyści wynikające z jej stosowania aby prawidłowo zadbać o organizm i zrekompensować mu wszelkie błędy żywieniowe, przepracowywania oraz nerwowe sytuacje. Lecytyna zadziała na niego kojąco, jednocześnie nie powodując nadmiernego i niezdrowego pobudzenia.

Na rynku królują trzy rodzaje lecytyn, pozyskiwanych z roślin oleistych: słonecznikowa, sojowa oraz rzepakowa. Zawartość fosfolipidów w nich zawartych, jest porównywalna. Jednak z wysokim prawdopodobieństwem można stwierdzić, że to lecytyna rzepakowa jest najodpowiedniejsza dla ludzkiego organizmu. Różnią się między sobą zawartością kwasów OMEGA-3 oraz OMEGA-6. Proporcje między nimi są najlepsze dla człowieka w przypadku olejów rzepakowych, dlatego uznaje się, że lecytyna rzepakowa wykazuje się lepszym wykorzystaniem przez mózg a także cały organizm. Lecytyna rzepakowa, charakteryzuje się korzystną właściwością dla zdrowia ze względu na wysoką zawartość OMEGA-9. Osoby, które obawiają się działania produktów modyfikowanych genetycznie, powinny zrezygnować z lecytyny sojowej i zastąpić ją rodzimym rzepakiem. Lecytyna sojowa jest zalecana osobom, u których występują silne niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych, ponieważ o wiele szybciej rekompensuje braki.  

Lecytyna działa kompleksowo na cały organizm. Bierze udział lub wspiera w przeprowadzeniu wiele niezbędnych procesów fizjologicznych.

Do najważniejszych jej zasług, można przypisać: 

  • bycie składnikiem budowy każdej komórki ciała. Usprawnia ich cykl życia, tym samym zapobiega powstawaniu zmian;
  • wysokie znaczenie dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Współtworzy tkanki mózgowe oraz otoczki mielinowe komórek układu nerwowego, które bez lecytyny nie potrafią prawidłowo się wykształcić oraz funkcjonować;
  • zwiększa zdolności koncentracyjne, przyspiesza zapamiętywanie oraz nadaje intensywności pracy układu nerwowego;
  • regulowanie pracy układu pokarmowego. Umożliwia przeprowadzenie procesów przemiany materii;
  • skuteczną ochronę ścian żołądka przed szkodliwymi substancjami, mogącymi zakłócić jego pracę;
  • wzmocnienie ochrony dla wątroby. Szczególnie chroni ją przed niekorzystnym działaniem alkoholu, leków. Wykazuje skuteczność działania także u osób chorujących na marskość wątroby;
  • przyśpieszenie i umożliwienie wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K);
  • obniżenie poziomu szkodliwego cholesterolu, tym samym polepsza krążenie krwi w organizmie. Zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz wystąpienia zatorów z uwagi na zdolność do rozbijania tłuszczy na mniejsze cząsteczki, co umożliwia ich szybsze usunięcie z organizmu oraz ogranicza przyczepność;
  • łagodzenie procesu usuwania kamieni nerkowych;
  • szybsze regenerowanie organizmu po wysiłkach fizycznych. Jednocześnie umożliwia osiąganie lepszych rezultatów wysiłkowych;
  • znacząco opóźnia występowanie procesów świadczących o starzeniu się organizmu;
  • zmniejsza częstotliwość występowania halucynacji i urojeń u osób zmagających się z chorobami psychicznymi;
  • prawdopodobnie zwiększa zdolności prokreacyjne u mężczyzn. 

Zgodnie z badaniami naukowymi, przyjmowanie lecytyny działa korzystnie na zdolności umysłowe. Efekty nie są widoczne natychmiast, należy uzbroić się w cierpliwość. Wymierzalne efekty są możliwe do zauważenia po upływie ponad trzech miesięcy regularnego stosowania. Z tego względu sięgają po nią głównie osoby przed ważnymi egzaminami, wykonujące czynności wymagające niezwykłej sprawności intelektualnej. Niestety, badania pokazują, że lecytyna nie wykazuje pozytywnego działania w przypadku demencji starczej oraz problemów z pamięcią, powstałych w wyniku choroby Alzheimera. Bezustanne przyjmowanie lecytyny może doprowadzić do zobojętnienia organizmu na jej działanie, dlatego po pewnym czasie suplementowania lecytyny warto zrobić dłuższą przerwę. 

W przypadku stosowania lecytyny, bardzo ciężko jest zauważyć niepożądane skutki.  Występują niezwykle rzadko przy spożywaniu zalecanej dawki. W zależności od źródeł, zazwyczaj określa się że jest to 2,5 grama dziennie, przy uwzględnieniu, że osoba przyjmująca lecytynę jest zdrowa. Sytuację komplikuje przyjęcie zbyt dużej dawki lecytyny, która wywoła nadmierne pobudzenie organizmu i zwiększy problemy z osiągnięciem stanu koncentracji oraz snem. 

Lecytyna znajduje się w wielu często spożywanych produktach, dlatego dostarczenie jej do organizmu jest niezwykle łatwe. Problemem staje się osiągnięcie odpowiedniej dawki. W większości z nich, zawarta jest w niskich wartościach. Lecytyna rzepakowa jest łatwo dostępna w roślinach oleistych, żółtkach jajek, wątróbce, nabiale. Lecytynę rzepakową, można także przyjmować w postaci suplementów diety. Pozyskiwana jest w formie proszku, co ma miejsce także w przypadku lecytyny sojowej. Na rynku dostępna jest w także w postaci płynnej. Poszukując odpowiedniej substancji, szczególnie istotne jest, żeby roślina macierzysta, rzepak, pochodził z upraw polskich rolników. 

Lecytyna rzepakowa, powinna być znana większości osób, które dbają o własne zdrowie. Jej nieocenione właściwości, pomogą w utrzymaniu organizmu w odpowiedniej kondycji. Odnosi się to zarówno do zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Wywiera pozytywny wpływ na szereg narządów oraz układów wewnętrznych w ciele człowieka. Lecytyna wykazuje poprawę umiejętności intelektualnych u ludzi w różnym wieku. Doskonale sprawdza się zarówno u studentów jak i osób starszych, którym dokuczają problemy z pamięcią. Bez obaw może być przyjmowana przez większość ludzi z uwagi na niskie prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu