Metionina – niedoceniony aminokwas

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1646

Metionina to z całą pewnością jeden z najbardziej niedocenionych aminokwasów. Warto jednak wiedzieć, że pełni ona niezwykle istotną rolę w ludzkim organizmie i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Dowiedz się, za co dokładnie odpowiada metionina i gdzie można ją znaleźć.

Metionina – co to jest?

Metionina to organiczny związek chemiczny, będący aminokwasem obojętnym elektrycznie. Jest ona substancją egzogenną, co oznacza, że organizm nie jest w stanie produkować jej samodzielnie i musi być dostarczana wraz z pożywieniem lub poprzez odpowiednią suplementację. Jest jednym z dwóch aminokwasów zawierających siarkę, drugim z nich jest cysteina. Metionina występuje przede wszystkim w białku jaj i w kazeinie micelarnej. Inne produkty spożywcze, zawierające metioninę, to między innymi brukselka, brokuł, fasola, orzechy brazylijskie, groch, sezam, a także mięso. Niemniej jednak najlepszych źródłem metioniny pozostaje kazeina.

Właściwości metioniny

Metionina jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ uczestniczy w wielu procesach chemicznych. Przede wszystkim potrzebna jest do produkcji glutationu, czyli jednego z najważniejszych antyoksydantów. To właśnie glutation skutecznie chroni organizm przed nadmierną aktywnością wolnych rodników, zapobiegając w ten sposób przedwczesnemu starzeniu się i wielu chorobom. Glutation zapobiega także zbytniemu nasileniu procesów katabolicznych, czyli rozpadowi włókien mięśniowych. Jest to szczególnie istotne dla kulturystów, dążących do rozbudowania masy mięśniowej.

Kolejną ważną funkcją metioniny jest jej niebagatelny wpływ na poziom homocysteiny. Cykl metylacyjny, czyli proces przemian cysteiny, metioniny i homocysteiny, zapewnia utrzymaniu prawidłowego poziomu SAMe. Jest on efektywnym antydepresantem, zapobiega bólom stawów i chroni wątrobę. Metionina zapobiega również nadmiernej aktywizacji homocysteiny. Nadmiar homocysteiny może prowadzić do wielu zaburzeń w organizmie, między innymi do miażdżycy czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Cykl metylacyjny pozwala na odtwarzanie metioniny z homocysteiny, dzięki czemu w organizmie zostaje zachowana równowaga. Dodatkowo cykl metylacyjny istotny jest dla prawidłowego wchłaniania cennych pierwiastków, takich jak cynk i miedź.

Innym istotnym procesem, w którym bierze udział metionina, jest proces transsulfuracji. Dzięki witaminie B6, metionina przekształcana jest w cysteinę, która ma bardzo silne działanie oczyszczające i antyoksydacyjne. Metionina wykorzystywana jest również przy produkcji kreatyny, dzięki czemu jest ona szczególnie istotna dla sportowców, suplementujących tę substancję. Ponadto metionina uczestniczy w produkcji choliny i tauryny.

Ważną funkcją metioniny jest jej pozytywny wpływ na kondycję intelektualną. Pozwala ona na utrzymanie koncentracji i zachowanie sprawności intelektualnej, nawet w zaawansowanym wieku. Dzieje się tak, ponieważ metionina oddziałuje na niektóre przekaźniki. Z tego powodu o odpowiedni poziom metioniny w organizmie powinny dbać osoby, które narażone są na częsty i długotrwały wysiłek intelektualny.

Suplementacja metioniny

Metionina to składnik wielu suplementów diety, zarówno białkowych, jak i węglowodanowych. Jeśli suplementujesz białko, w szczególności kazeinę micelarną, z pewnością dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednich dawek metiony. Badania wskazują, że dziennie zapotrzebowanie na tę substancję wynosi od jednego do pięciu gramów. Jeżeli obawiasz się niedoborów metioniny, włącz do swojego jadłospisu produkty, bogate w ten aminokwas, a z pewnością szybko uzupełnisz potencjalne braki.

Polecamy!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu