Każda osoba, która uprawia sport, doskonale wie, że oprócz treningów ważna jest również zbilansowana dieta i regeneracja. W pewnym momencie pojawia się jednak potrzeba suplementacji – intensywnie trenowany organizm może potrzebować dodatkowego wsparcia. Aby suplementacja była skuteczna i bezpieczna, powinna być odpowiednio zaplanowana. Dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy suplementacyjne i upewnij się, że nie popełniasz żadnego z nich.
Dlaczego suplementacja jest tak ważna?
Aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo, potrzebuje odpowiedniej ilości białka, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Potrzeby żywieniowe osób, które intensywnie trenują, zwiększają się – organizm może potrzebować dodatkowej ilości białka, aminokwasów czy witamin. Odpowiednio zbilansowana dieta jest tutaj podstawą, jednak starannie dobrana suplementacja okazuje się być niezawodnym wsparciem, szczególnie jeśli nie masz czasu na przygotowywanie pełnowartościowych posiłków kilka razy dziennie.
Suplementacja jest niezwykle ważna szczególnie w przypadku sportów siłowych, ponieważ mięśnie kulturysty są narażone na nieustanny wysiłek. Aby mogły się rozwijać, niezbędna jest odpowiednia ilość składników odżywczych, zapewniających im siłę i możliwość regeneracji. Najpopularniejsze suplementy diety wśród kulturystów to oczywiście kreatyna, glutamina, białko i BCAA.
Popularne błędy suplementacyjne
Pomimo całej dostępnej wiedzy na temat suplementacji, wiele osób popełnia błędy, które mogą obniżać jej skuteczność. Mogą być one efektem posiadania zbyt małej ilości informacji na temat stosowania suplementów. Dowiedz się, jakie błędy suplementacyjne popełniane są najczęściej!
1. Naśladowanie suplementacji innych osób
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią, często kierują się radami swoich znajomych – również w kwestii suplementacji. To, że Twój kolega stosuje określony zestaw suplementów nie musi oznaczać, że taka sama suplementacja sprawdzi się również u Ciebie. Każdy z nas ma inne potrzeby. Suplementację należy zaplanować na podstawie indywidualnej diety i treningów. Istnieje wiele zmiennych, które mogą sprawić, że dana suplementacja przyniesie zupełnie inne efekty u Ciebie, niż dała Twojemu znajomemu. Zanim zdecydujesz się na zastosowanie danego suplementu, możesz skorzystać z próbki. Dzięki temu będziesz wiedział, jak Twój organizm reaguje na daną substancję i czy warto kupić większy zapas. Pamiętaj, że imponująca masa mięśniowa u kogoś, kogo znasz jest efektem nie tylko suplementacji, ale też diety i ciężkich treningów, dlatego jej naśladowanie wcale nie musi przynieść oczekiwanych przez Ciebie efektów.
2. Wiara w hasła reklamowe
Błyskawiczny przyrost masy mięśniowej? Pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej już w kilka tygodni? Szybkie uzupełnienie niedoborów i maksymalny wzrost wydajności treningowej? Hasła reklamowe są bardzo zachęcające i skłaniają do stosowania danego produktu, jednak nie należy im ślepo wierzyć. Producenci prześcigają się w reklamowaniu swoich suplementów, jednak po stronie konsumenta stoi decyzja, czy rzeczywiście warto stosować dany specyfik. Jeśli szukasz suplementu dla siebie, nie kieruj się hasłami – porównaj listę składników aktywnych w danych produktach oraz ich dawki. Dopiero na tej podstawie masz szansę podjąć decyzję, czy warto wprowadzić dany produkt do swojej suplementacji. Kto wie, może okaże się, że obiecywane przez producenta efekty będą prawdziwe?
3. Zaawansowana suplementacja dla osób początkujących
Osoby początkujące w sportach siłowych potrzebują jedynie delikatnego wsparcia – sprawdzi się tu kreatyna czy BCAA. Taka suplementacja znacząco różni się w przypadku osób, które ćwiczą od dawna i są bardziej zaawansowane. Przykładem mogą być strongmani, którzy spożywają naprawdę duże dawki zaawansowanych suplementów. Jeśli ćwiczysz od niedawna, zaczekaj kilka miesięcy i dopiero wtedy sięgnij po suplementy. Na początku staraj się wybierać te o mniejszej ilości składników aktywnych. W miarę rozwoju masy mięśniowej będziesz potrzebował większych ilości suplementów, na przykład białka, dlatego lepiej zacząć delikatnie i później rozszerzać suplementację o kolejne produkty z większymi ilościami składników aktywnych.
4. Suplementacja przy braku celów treningowych
Ćwiczysz od niedawna i Twoje treningi składają się raczej z przypadkowych ćwiczeń. Podstawą dla osiągania wymiernych efektów jest wyznaczenie sobie precyzyjnych planów treningowych. Chcesz rozbudować biceps o pięć centymetrów, podnosić większe ciężary albo pozbyć się kilku kilogramów tkanki tłuszczowej? Wyznaczenie konkretnych celów treningowych oraz etapów na drodze do ich osiągnięcia pozwoli Ci mieć większą satysfakcję z treningów. Ponadto będziesz mógł łatwiej dopasować suplementację do tego, co chcesz osiągnąć – jeśli planujesz rozbudowywać mięśnie, Twoja suplementacja będziesz wyglądała inaczej niż w przypadku redukcji. Pamiętaj – najpierw dokładnie określ, co chcesz osiągnąć, a dopiero później planuj suplementację. Dzięki temu zyskasz wymierne wsparcie w drodze do swojego celu.
5. Same suplementy nie wystarczą!
To, że stosujesz ogromny zestaw suplementów nie sprawi, że nagle staniesz się prawdziwym kulturystą. Podstawą jest oczywiście odpowiednia dieta, która będziesz dostosowana do indywidualnych potrzeb Twojego organizmu, a także dobrze zaplanowane treningi i czas na pełną regenerację. Suplementacja jest uzupełnieniem tych elementów i stanowi dodatkowe wsparcie. To, że zastosujesz mnóstwo specyfików na siłę nie sprawi, że za tydzień podniesiesz dwukrotnie większy ciężar. Traktuj suplementy jako dodatek do diety i treningów, a osiągniesz o wiele lepsze efekty.
6. Zbyt duże ilości białka
Spożywasz kilka białkowych posiłków dziennie, a dodatkowo sięgasz po odżywki białkowe? Zastanów się, czy nie przekraczasz zalecanych ilości białka i czy nie obciążasz nadmiernie swojego organizmu. To, że spożyjesz dwa razy więcej białka niż powinieneś nie sprawi, że Twoje przyrosty masy będą o połowę większe. Nadmierne spożycie białka może spowodować problemy z nerkami, dlatego dawkuj białko rozsądnie, dostosuj jego ilość do swojej wagi i masy mięśniowej oraz zwiększaj w miarę rozwoju – w ten sposób zyskasz o wiele lepsze efekty.
7. Suplementy diety nie są dla mnie
Ostatni błąd, który zdarza się również często, dotyczy podejścia: nie potrzebuję suplementów, ponieważ osiągnę wyniki samodzielnie, bez dodatkowe wsparcia. O ile w pierwszych miesiącach treningów taka postawa może się sprawdzić, o tyle po pewnym czasie dodatkowe wsparcie organizmu może okazać się niezbędne. Wbrew wielu niepochlebnym opiniom, suplementy diety wcale nie są zbędne i szkodliwe – wręcz przeciwnie, pomagają one w dostarczeniu organizmowi niezbędnych składników, w szczególności tych, które zapewniają mięśniom dobre warunki do rozwoju. Jeśli ćwiczysz od dawna, a nadal bazujesz tylko na diecie, warto rozważyć uzupełnienie jej o kilka podstawowych elementów. Zobaczysz, że dzięki nim wzrośnie Twoja siła i wydajność – pod warunkiem, że będą one dobrze dopasowane do Twoich potrzeb.
Jak nie popełniać błędów suplementacyjnych?
Powyższe błędy w suplementacji zdarzają się najczęściej, istnieje jednak szereg innych pomyłek, wynikających z braku wiedzy i fałszywych przekonań. Jeśli chcesz rozpocząć suplementację albo już to zrobiłeś, ale nie jesteś pewien, czy jest ona odpowiednio dopasowana, możesz skonsultować się na przykład z trenerem personalnym. Pomoże Ci on nie tylko w zaplanowaniu skutecznej suplementacji, ale też w ustaleniu menu i planu treningów.
Warto również wykorzystać suplementy, które są niezawodne niemal w każdym przypadku – sprawdzi się tu w szczególności kreatyna i BCAA. To właśnie one stanowią podstawę niemal każdej suplementacji, dlatego jeśli jeszcze zastanawiasz się, jakie suplementy będą najlepsze dla Ciebie, warto rozpocząć od właśnie tych substancji. Są one w pełni bezpieczne, a jednocześnie przynoszą świetne efekty i zapewniają mięśniom odpowiednią ochronę oraz stymulację, dlatego z pewnością nie powinno ich zabraknąć w Twojej sportowej suplementacji.
Polecamy!
Szukasz sprawdzonego i bezpiecznego suplementu? Wybierz Crea-HCL 250 g prosto od Real Pharm – ten nowoczesny suplement doskonale nadaje się zarówno dla profesjonalistów, jak i osób początkujących.
Komentarze
Napisz komentarz