Suplementy diety dla sportowców są jednymi z najczęściej wybieranych i najlepiej sprzedawanych. Jedną z najpopularniejszych suplementów dla osób aktywnych fizycznie, są odżywki białkowe. Mają one niezastąpioną rolę w diecie każdego sportowca i stanowią dla wielu osób niezbędny składnik, który przyczynia się do szybszej budowy masy mięśniowej, a także przyśpiesza procesy regeneracyjne organizmu. Po odżywki białkowe najczęściej sięgają kulturyści, ponieważ są one źródłem drogocennych aminokwasów, a te są budulcami tkanki mięśniowej. Na rynku co roku pojawia się coraz więcej odżywek białkowych i ich rodzajów. Nie łatwo jest wybrać tę najlepszą, zwłaszcza jeśli nie wiemy, jakie mają one działanie. Czas się więc dowiedzieć jakie na rynku istnieją odżywki białkowe, jak działają i, która z nich jest tą najlepszą.
Czym są białka i dlaczego są nam potrzebne?
Białka to jeden z najważniejszych składników odżywczych dla organizmu człowieka, Są one budulcami tkanek i komórek. Białka są zbudowane z aminokwasów, a ich zadaniem jest regeneracja i budowa tkanek mięśniowych, a także innych, które znajdują się w naszym organizmie. Dla osób, które są mało aktywne fizycznie, odżywki białkowe nie są potrzebne. Przeciętny człowiek dorosły potrzebuje jednego grama białek na jeden kilogram masy ciała dziennie. Taka ilość protein może być w szybki sposób zapewniona przez dobrze zbilansowaną dietę. Jednak zapotrzebowanie na białka znacząco się zwiększa i dieta może stać się niewystarczająca w przypadku osób aktywnych fizycznie. W takim wypadku warto sięgać po odżywki białkowe, które uzupełniają dietę w wysokiej jakości białka i wspomagają budowę i regenerację tkanek mięśniowych. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie białka mają dobre działanie na każdego. Trzeba wiedzieć, jakie rodzaje białek istnieje na ryku oraz jakie mają one działanie.
Każdy sportowiec potrzebuje czegoś innego. Trzeba również pamiętać, że istnieją również odżywki, które nie są przeznaczone dla doświadczonych sportowców, a dla osób przebywających na diecie redukcyjnej. Czy wtedy warto sięgnąć po odżywki białkowe? Czas dowiedzieć się, jakie mamy rodzaje odżywek białkowych, jakie mają one działanie i jaka będzie dla kogo najlepsza?
Białka na odchudzanie
Zaczniemy niestandardowo, od białek na odchudzanie. Ich działanie nie jest związane z budowaniem masy mięśniowej, ale to nie oznacza, że nie przyczyniają się one do regeneracji tkanek mięśniowych. Wiele osób na diecie popełnia ten błąd i chce pozbyć się ze swojej diety cennych składników odżywczych, takich jak białka, by móc szybciej schudnąć. Trzeba jednak pamiętać, że białka to składniki odżywcze, które wspomagają odchudzanie i nie może ich zabraknąć w diecie redukcyjnej.
Białka w naszej codziennej diecie, to nie tylko zdrowie dla tkanek i komórek. To również zdrowie i szybka praca metabolizmu. Nie wiele osób wie, ale spożywając odpowiednie ilości białek przyczyniamy się do przyśpieszenia i zwiększenia ilości spalanej tkanki tłuszczowej, a to sprawia, że w szybkim tempie widać różnicę zmniejszającej się masy tłuszczowej naszego ciała. Wiele osób się będzie teraz buntować i mówić, że przecież odżywki białkowe nie są potrzebne w diecie osób odchudzających. Sięgnięcie po nie, nie jest konieczne, jednak będzie wspomagało odchudzanie. Warto przecież pamiętać, że w ciągu diety zmieniamy nieco zasady naszego żywienia przez co może dojść do niedoboru protein, a odżywki białkowe nas przed tym uchronią. Trzeba również wiedzieć, że odżywki białkowe można przygotowywać na wiele sposobów, dzięki czemu możemy wykonać naleśniki, dietetyczne ciasta, czy owsiankę z odżywką białkową. Są to proste przepisy, które ułatwią nam przygotowanie dietetycznego śniadania, czy kolacji. Jeśli więc jesteś na diecie, może warto zainteresować się białkami i ich działaniem na nasz organizm?
Białka na noc – wolno przyswajalne
Wiele marek oferuje swoim klientom białka na noc. A wiele osób nie interesuje się takimi białkami, ponieważ wydaje nam się, że nie różnią się one niczym od tych do stosowania na dzień. Trzeba jednak wiedzieć, że w naturze występują dwa rodzaje białek, te bardziej nam znane i popularne, to białka szybko wchłaniane. A te nieco mniej popularne i nieznane, to białka wolno przyswajalne. Kiedy je spożyjemy ich trawienie może trwać nawet kilka godzin. W niektórych sytuacjach jest to ich największym minusem, jednak wiemy jak wykorzystać ich działanie, tak by były one skuteczne. Białka wolno przyswajalne wolno się trawią, przez co aminokwasy długo i stopniowo są wypuszczane z układu pokarmowego do krwi, a stamtąd do układu mięśniowego. Najlepiej sięgać po nie wieczorem, kiedy niedługo kładziemy się spać. Wtedy będą one miały najlepsze działanie. Białka wolno przyswajalne na noc, mają silne działanie antykataboliczne i anaboliczne. To więc oznacza, że przyczyniają się one do rozbudowy masy mięśniowej, przyśpieszają proces regeneracji, a także zahamowują procesy rozpadu tkanek mięśniowych, a także zmniejszają ryzyko zmniejszenia objętości mięśni. Nie wiele osób o tym wie, ale w czasie snu w organizmie zaczynają się wyrzuty hormonów, a te przyczyniają się do rozpoczęcia procesów katabolicznych. Przez to mięśnie nie mogą się prawidłowo regenerować, a zamiast tego niszczą się jeszcze bardziej i zmniejszają swoją objętość, przez co nie będą widoczne efekty naszych ćwiczeń. Warto więc sięgnąć po białka na noc, ponieważ mają one silne działanie i przyczyniają się one do ciągłej ochrony układu mięśniowego przed katabolizmem. Wiele osób aktywnych fizycznie nie wie, że taki rodzaj białek w ogóle istnieje. A są one bardzo ważne i skuteczne w swoim działaniu.
Białka na dzień – szybko przyswajalne
Nieco bardziej popularne i dobrze znane każdemu, są białka na dzień. Ich cechą charakterystyczną jest to, że szybko się one przyswajają. Dzięki temu mają one zbawienny wpływ na układ mięśniowy sportowców po treningu. Pod odżywki białkowe na dzień sięgają tysiące osób na całym świecie. Mają one skuteczne działanie, a ich właściwościami jest antykatabolizm i anabolizm. Warto po nie sięgać zaraz po treningu, kiedy to organizm potrzebuje do rozbudowy składników odżywczych. Czasie treningu dochodzi do rozpadu tkanki mięśniowej i rozpoczęcia się procesów rozpadu mięśni oraz ich zmniejszenia objętości. Jeśli do organizmu nie dotrą składniki odżywcze w ciągu dwóch godzin od skończonego treningu, to może pojawić się problem ze zmniejszającą się masą mięśniową. Warto więc sięgać po tego rodzaju białka, ponieważ organizm szybko je trawi, więc w szybkim tempie uwalniają one aminokwasy z układu pokarmowego do krwi, a potem do układu mięśniowego, gdzie są one najbardziej potrzebne. Po odżywki szybko przyswajalne powinny sięgać osoby, które przechodzą intensywne treningi siłowe, Jednak są one doskonałe nie tylko dla osób, które chcą zwiększyć swoją masę mięśniową. Sprawdzą się one również dla sportowców wyczynowych i długodystansowców. To jedne z najczęściej wybieranych odżywek białkowych na rynku.
Białka zwierzęce
Na rynku istnieją również odżywki białkowe z białka pochodzenia zwierzęcego. Uważa się za lepsze od innych, ponieważ proteiny te mają pełen profil aminokwasowy, w przeciwieństwie do innych rodzajów. To jednak nie jest do końca prawda. Białko zwierzęce jest dobre, ponieważ szybko się przyswaja i jest dobrej jakości, jednak nie możemy powiedzieć, że odżywka białkowa z wołowiny jest lepsza niż innego rodzaju proteiny. Zanim więc zdecydujesz się na zakupienie tego rodzaju odżywki, to dobrze się zastanów, ponieważ jest wiele innych suplementów, które mają skuteczniejsze i bogatsze działanie.
Białka roślinne
Nie wiele osób sięga po białka roślinne, ponieważ przez wiele lat uważano, że białka te są słabsze niż pochodzenia zwierzęcego. Jest to jednak mit, który obaliły badania. Udowodniły one, że niektóre białka roślinne są pełnowartościowe. Warto również pamiętać, że białko sojowe ma lepszy profil aminokwasowy niż białko wołowe, a przecież do drugie jest znacznie częściej wybierane. Po białka roślinne powinny sięgać osoby z uczuleniem na laktozę. W większości przypadków są one również wolne od glutenu, dzięki czemu mają one bezpieczne działanie i idealnie nadają się dla osób, które mają uczulenia pokarmowe.
Komentarze
Napisz komentarz