Najlepsze suplementy na zwiększenie masy mięśniowej

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 192

Większość osób chodzących na siłownię chce jak najszybciej nabrać masy mięśniowej. Oprócz dobrej diety i wymagającego treningu trzeba również pomyśleć o odpowiedniej regeneracji oraz suplementacji, która może znacząco przyspieszyć nasze postępy. Suplementy są przydatne, choć u każdej osoby działają inaczej. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na suplementy. Istnieje jednak pewna ilość produktów, które z pewnością sprawdzą się u każdej osoby. Jakie suplementy wybrać, by osiągnąć dobre efekty, a przy okazji nie zbankrutować?

Kreatyna - podstawowy suplement każdego kulturysty

Kreatyna to naturalna substancja, która jest wytwarzana także w naszym organizmie. Znajduje się głównie w komórkach mięśniowych (zwłaszcza wokół tkanki mięśni szkieletowych), a pozostała jej część jest równomiernie rozmieszczona po całym ciele.

Kreatyna stymuluje wzrost masy mięśniowej, zwiększa objętość komórek mięśniowych, poprawia tempo regeneracji po intensywnym treningu, a także zwiększa syntezę glikogenu i zwiększa możliwości mięśni do intensywnej pracy.

Dużym plusem stosowania kreatyny jest to, że jest ona dokładnie przebadana i wszystkie analizy wykazały, że jest to substancja całkowicie bezpieczna dla organizmu. Do tego jej cena nie jest zbyt wygórowana i najtańszy monohydrat kreatyny pozwoli na osiągnięcie niezłych efektów, a kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych za półkilogramowe opakowanie. 

Sama kreatyna działa następująco: W czasie wykonywania intensywnych treningów, wzrasta zapotrzebowanie na energię. W ciągu pierwszych kilku sekund organizm wykorzystuje energię znajdującą się w mięśniach (ATP) i fosfo-kreatynę. Przyjmowanie kreatyny podnosi pozom ATP, dzięki czemu możemy przez dłuższy czas wykonywać dane ćwiczenie, zanim poczujemy pierwsze oznaki zmęczenia. Jest to szczególnie istotne w ćwiczeniach siłowych, kiedy ruch trwa zaledwie kilka sekund. Im większe zapasy energii w mięśniach, tym krótszy czas potrzebny na regenerację, a także większa wydajność organizmu. Przekłada się w to w bezpośredni sposób na tempo przyrostu tkanki mięśniowej.  

Poleca się stosować 5 g kreatyny przed i po treningu.

Białko 

Białko to najważniejszy makroskładnik budulcowy mięśni. Dodatkowa suplementacja białkiem jest niezbędna, jeśli w naszej diecie znajduje się go zbyt mało. W innym przypadku organizm zacznie katabolizować istniejące mięśnie, tylko po to, by nadbudować nowe. Obniży to znacząco nasze postępy, a także może doprowadzić do sytuacji, że mimo ambitnych treningów, nasze mięśnie nie będą się w ogóle rozrastać. Należy spożywać około 1,8-2 gramy białka na kilogram masy ciała.

Beta-alanina

Beta-alanina jest naturalnym aminokwasem, który trafia do organizmu razem z wysokiej jakości białkiem. W organizmie jest wykorzystywana do podnoszenia poziomu karnozyny. Już po miesiącu stosowania jej poziom wzrasta nawet o 50%. Karnozyna to bardzo mocny antyoksydant i preparat zwiększający tempo oczyszczania organizmu z metabolitów, czyli produktów przemiany materii. Jest to niezwykle ważne, gdyż w trakcie wysiłku dochodzi do znacznej produkcji kwasu mlekowego, który powoduje uczucie silnego zmęczenia i zmniejsza wydajność mięśni.

Beta-alanina podnosi wytrzymałość i siłę mięśni. Świetnie komponuje się z kreatyną, wzmacniając jej działanie.

BCAA

BCAA to po prostu aminokwasy rozgałęzione. Istnieje ponad 20 aminokwasów, z czego w skład BCAA wchodzą trzy: leucyna, izoleucyna i walina. Są to główne elementy białka i są to składowe ponad 30% wszystkich mięśni szkieletowych ciała.  Aminokwasy pozyskiwane z suplementacji, organizm wykorzystuje do regeneracji mięśni. BCAA jest zużywane w trakcie treningów, więc suplementacja może pomóc wyrównać ich poziom w organizmie. 

Oprócz przyspieszonej regeneracji, BCAA zmniejsza również bóle w mięśniach i niweluje uczucie zmęczenia. 

Arginina

Arginina jest boosterem tlenku azotu. Jest to składnik, który przyczynia się do uzyskania pompy mięśniowej. Dodatkowo, arginina zwiększa także poziom krążących w organizmie cząsteczek tlenku azotu, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Pozwala to na lepsze odżywienie mięśni, co przekłada się na ich szybszy przyrost i lepszą regenerację. Arginina prowadzi także do zwiększenia uwalnianego przez organizm hormonu wzrostu.  

Boostery testosteronu

Boostery testosteronu to dobry, choć nieco kontrowersyjny preparat. Stosowane są w celu stymulacji wzrostu masy mięśniowej, zwiększenia siły i podniesienia poziomu hormonów płciowych, a zarazem zwiększenia libido. Boostery testosteronu składają się głównie z preparatów ziołowych i witamin, rzadziej substancji chemicznych. Warto pamiętać, że z boosterów powinni korzystać przede wszystkim starsi ćwiczący, gdyż osoby młodsze posiadają jeszcze niestabilny układ hormonalny, więc stosowanie dodatkowych środków pobudzających mogłoby doprowadzić do licznych zaburzeń hormonalnych. Najlepsze efekty pojawią się u osób, które są już nieco starsze i okresy największej produkcji testosteronu mają już za sobą. Z tego powodu boostery testosteronu zaleca się stosować osobom ćwiczącym, które mają co najmniej 35 lat.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Nasze filmy

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu