Największe mity o suplementach diety

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1285

Od pewnego czasu zrobiło się bardzo głośno o suplementach diety. Producenci prześcigają się w poszukiwaniu preparatów, które mogą poprawić jakość naszego życia oraz korzystnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie organizmu. Jednocześnie wokół suplementacji zdążyło pojawić się mnóstwo mitów – poznaj je i upewnij się, że nie wierzysz w największe mity na temat suplementów diety!

Mit 1: Suplementacja jest tylko dla kulturystów

Znasz to uczucie, kiedy widzisz na ulicy naprawę potężnego kulturystę i zastanawiasz się, czy zbudował masę przy pomocy ciężkiej pracy czy może sięgnął po odżywki. Warto wiedzieć, że ogromny wysiłek fizyczny i zbudowanie naprawdę imponującej masy jest nie lada wyzwaniem, dlatego organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci odpowiednio dobranej suplementacji. Profesjonalne odżywki białkowe, gainery czy kreatyna mogą być niezwykle pomocne w kulturystyce. Nie jest jednak prawdą, że suplementy diety przeznaczone są wyłącznie dla sportowców. Istnieje wiele rodzajów preparatów, które doskonale sprawdzą się u pracowników umysłowych, u wegetarian lub u osób, które nieszczególnie dbają o swoją dietę. Przykładem mogą być tutaj witaminy, których często brakuje w naszej diecie – mądrze wybrane suplementy diety mogą skutecznie zapobiegać niedoborom witamin w codziennej diecie. A zatem myślenie, że suplementacja przeznaczona jest wyłącznie dla kulturystów, to mit!

Mit 2: Zdrowe odżywianie może zastąpić suplementację

Oczywiście zdrowe odżywianie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i suplementacja nigdy nie powinna zastąpić zbilansowanych posiłków. Z drugiej strony istnieje jednak wiele sytuacji, w których suplementacja jest niezbędna. Jednym z nich może być weganizm. Obecnie WHO jednoznacznie stwierdza, że dobrze zaplanowana dieta wegańska może być o wiele bardziej korzystna dla organizmu niż tradycyjny sposób odżywiania, zawierający produkty odzwierzęce. Stosowanie diety wegańskiej wymaga suplementacji witaminy B12 – znajduje się ona wyłącznie w produktach odzwierzęcych, dlatego każdy weganin musi regularnie sięgać po suplement z B12. Innym przykładem może być dieta sportowca – u kulturysty, który ma pokaźną masę mięśniową, bardzo rośnie zapotrzebowanie na białko. Niestety, dostarczenie odpowiednich ilości białka wraz z pożywieniem często może być problematyczne. Z tego powodu wielu sportowców sięga po odżywki białkowe, które dobrze odżywiają mięśnie, a jednocześnie są przyjazne dla układu pokarmowego. Reasumując, zdrowe odżywianie to podstawa, jednak suplementacja może być niezbędna nawet przy najstaranniej dopracowanej diecie.

Mit 3: Samodzielny dobór suplementacji to żaden problem

Wydaje Ci się, że wystarczy poczytać kilka poradników o suplementacji, aby samodzielnie dobrać najlepsze preparaty dla siebie? Oczywiście suplementacja może być istotnym i cennym wsparciem dla organizmu, jednak jeśli zaplanujesz ją źle, może nie dać żadnych efektów, a w skrajnych przypadkach może nawet zaszkodzić. Nie bez powodu zaleca się konsultację z lekarzem, dietetykiem lub – w przypadku sportowców – z trenerem. W końcu każdy organizm ma inne potrzeby, a brak wiedzy o suplementacji to prosty sposób na zakup preparatów, które są Ci niepotrzebne. O wiele lepszą opcją będzie konsultacja – nawet krótka rozmowa z trenerem personalnym wystarczy, abyś wyznaczył sobie dobre cele treningowe i otrzymał listę suplementów, która pomoże Ci je osiągnąć.

Mit 4: Skoro dany zestaw suplementów zadziałał u innych, mogę go skopiować

Wbrew pozorom takie podejście jest bardzo często spotykane, szczególnie u młodych, mało doświadczonych sportowców. Trudno jest uwierzyć, że skoro znany kulturysta stosuje określone dawki BCAA, kreatyny i białka, to u osoby, która trenuje od dwóch tygodni identyczna suplementacja będzie dobrym rozwiązaniem. Naśladowanie suplementacji innych nigdy nie jest dobrym pomysłem – oczywiście warto konsultować się z osobami, które mają duże doświadczenie w sporcie i suplementacji, jednak pamiętaj, że każdy organizm ma indywidualne potrzeby. Dobór suplementacji to duże wyzwanie, a dodatkowo wymaga noa częstych modyfikacji. Zamiast naśladować kolegów z siłowni, lepiej skonsultować się z dietetykiem lub trenerem.

Mit 5: Suplementy diety zawsze działają

Nieprawda! Wystarczy wejść na pierwsze forum sportowe, aby znaleźć tam wypowiedzi osób, które stosują suplementację, a mimo to nie widzą żadnych efektów. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – od nieumiejętnie dobranej suplementacji aż po źle wykonywane treningi czy błędy w odżywianiu. Pamiętaj, że suplementacja jest jedynie uzupełnieniem dla Twojej aktywności fizycznej i zbilansowanego jadłospisu. Ma ona na celu przybliżenie Cię do osiągnięcia celów: szczupłej sylwetki, rozbudowy masy lub poprawy formy fizycznej. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, są obietnice producentów – to, że na danym spalaczu tłuszczu widnieje informacja, że pozwala on na zgubienie ośmiu kilogramów w miesiące, nie zawsze musi być prawdą! O wiele lepszym rozwiązaniem niż wiara w to, że suplementy zawsze działają, jest dokładna analiza składników aktywnych w danym preparacie i poznanie ich właściwości. Dzięki temu zyskasz wiedzę, czy dany suplement jest dla Ciebie odpowiedni.

Mit 6: Suplementy diety nie działają

Wiele osób całkowicie odrzuca wszelką suplementację, uważając ją za jedno wielkie oszustwo. Wiara w to, że suplementy diety nie działają, nie jest zbyt rozsądna. Skuteczność wielu suplementów jest udowodniona licznymi badaniami – na przykład BCAA czy kreatyna są niezwykle chętnie stosowane przez sportowców, ponieważ w realny sposób oddziałują na organizm. Podobnie jest z witaminami. Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie zawsze dostarcza nam wszystkich składników odżywczych. Wielu lekarzy zaleca stosowanie określonych preparatów witaminowych lub nawet tych z zakresu medycyny naturalnej – suplementy diety to duże osiągnięcie nauki, które stanowi cenne wsparcie dla naszych organizmów, dlatego nie należy bezwarunkowo go odrzucać.

Największe mity o suplementach diety – podsumowanie

Suplementy diety mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, jednak jak w każdej sytuacji, tak i tutaj warto kierować się rozsądkiem. Nie ulega wątpliwości, że suplementacja jest jedynie uzupełnieniem dla prawidłowo zbilansowanej diety, jednak jej odpowiedni dobór może być cennym wsparciem dla naszego organizmu. Niezależnie od tego, w które mity wierzysz, warto jeszcze raz zweryfikować swoje poglądy – miliony sportowców czy specjalistów do spraw odżywiania nie mogą się mylić!


Polecamy!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu