Naturalne wspomaganie podczas startów w maratonach lub triathlonie

Dodane przez: . Komentarze: 0 1053

Udział w zawodach sportowych, w których wymagana jest bardzo dobra kondycja i wytrzymałość, to duże wyzwanie, zwłaszcza dla sportowców-amatorów. Przebiegnięcie ponad 40 kilometrów w biegu maratońskim czy też pokazanie umiejętności pływania, jazdy na rowerze oraz biegu w triathlonie wiąże się z dużym wydatkiem energetycznym i sprawdzianem dla funkcjonowania całego organizmu w ekstremalnych warunkach. Sportowcy dbający o zdrowie zwykle nie chcą poprawiać swojej kondycji z użyciem sztucznych substancji, dlatego bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się naturalne sposoby na wspomaganie kondycji, wytrzymałości i możliwości organizmu. Ważne jest, aby były one zgodne z przepisami antydopigowymi.

Przygotowanie do startu

Oczywistym dla każdego zawodnika, chcącego wziąć udział w zawodach jest odpowiednie przygotowanie fizyczne. Należy także pamiętać o racjonalnej, zbilansowanej diecie odpowiedniej do poziomu wysiłku. Ważne, by była ona dostosowana do trybu życia oraz intensywności treningu. Wbrew pozorom, równie istotne co fizyczne przygotowanie, ważne jest także podejście psychiczne. Może być ono formą naturalnego dopingu. Tak zwane hormony szczęścia, endorfiny stanowią endogenne opioidy. Produkowane są przez organizm w stanie dobrego nastroju. Mogą być pomocne w zmniejszeniu na przykład uczucia bólu czy drętwienia - niejednokrotnie istotnym w ciężkim treningu. Dobre nastawienie potrafi pomóc w trudach treningu, a także podczas  samych zawodów.

Dieta przed zawodami

Jak zostało już wspomniane, wspomaganie startu w maratonie czy triathlonie powinno rozpocząć się jeszcze przed samymi zawodami. Właściwa dieta, zapewniaj nie tylko odpowiednią ilość kilokalorii, ale przede wszystkim zbilansowane substancje odżywcze, minerały i witaminy pozwalające podnosić wydolność i regenerować organizm. Warto wzbogacić ją w produkty pochodzenia naturalnego, które mają udowodniony pozytywny wpływ na najważniejsze aspekty w zawodach długodystansowych. Mogą być przyjmowane w formie pożywienia bądź też suplementacji środkami specjalnego przeznaczenia dietetycznego.

Dobrym przykładem na długofalowe podnoszenie wydajności organizmu dzięki naturalnym składnikom jest picie soku z buraka czerwonego. To niezwykłe warzywo spożywane regularnie, najlepiej w surowej formie, ma wspaniały zestaw właściwości, poprawiających także ogólny stan zdrowia osoby przyjmującej sok przez dłuższy czas. Inne elementy diety, mogące być suplementami, jak również dostarczane w codziennej diecie, jednak niemające w pełni potwierdzonego pozytywnego działania to składniki o dużej bioaktywności, na przykład sok z wiśni Montmorency, egzotyczne jagody czy kurkumina.  Badania nad aktywnymi związkami z tych produktów i ich działaniem powinny być kontynuowane.

Co stosować podczas startu?

Bieg maratoński polega na pokonaniu biegiem dystansu 42 195 metrów. Istnieją również półmaratony przebiegajace na połowie tego dystansu czy krótsze, ale wciąż długodystansowe biegi. Rekordy światowe czasu na odległości ponad 42 kilometrów wynoszą nieco ponad dwie godziny, nikomu jeszcze nie udało się złamać tej bariery w oficjalnych zawodach na olimpijskim dystansie. Przez tak długotrwały wysiłek należy wspomóc organizm, by nie osłabł w trakcie biegu.

Podobnie sprawa wygląda z triathlonem. Dystans olimpijski tych zawodów wynosi 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i na koniec 10 km biegu, ale istnieją zawody na dłuższych a także krótszych odcinkach. Aby organizm miał odpowiednią dawkę energii na takich dystansach i przy tak wieloaspektowym wysiłku sama kondycja nie wystarczy. Na bieżąco uzupełniać należy utraconą wodę, elektrolity oraz energię.

Odpowiednie nawodnienie to podstawa

Naturalnym sposobem na wzmocnienie podczas startu w zawodach będzie z pewnością odpowiednie nawodnienie. Pamiętać należy, aby uzupełnić nie tylko utracone płyny, ale również mikroelementy, które wraz z potem usuwane są z organizmu. Podobnie wykorzystywany przy wysiłku fizycznym magnez może być konieczny do uzupełnienia w trakcie zawodów. Obok gotowych, specjalistycznych napojów izotonicznych i energetyzujących, często zawierajacych sztuczne dodatki, barwniki i substancje, można wykorzystać naturalne składniki do przyzrządzenia napoju. Dokładnie wtedy wiadomo, co się w nim znajduje i jakie ma działanie.

Jak uzupełnić energię w biegu?

Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym zarazem sposobem uzupełnienia energii podczas startu w zawodach jest napój energetyczny. Dobrze znanym jest połączenie miodu, soku z cytryny, soli oraz wody mineralnej w odpowiednich proporcjach. Można również dodać soku owocowego zamiast miodu i cytryny. Dla przykładu sok z wiśni Montmorency polecany jest także w celu uniknięcia przeziębienia i zakwasów oraz w celu wzmocnienia, podobnie jak lekko cierpki sok z aronii. Jeżeli istnieje możliwość podczas zawodów korzystania z własnych napojów dostępnych w punktach odżywczych, warto przygotować odpowiednio dostosowaną mieszankę. Jej bazą może być również sok z buraków, który dzięki azotanom działa także pobudzająco.

Bardzo popularnym pożywieniem na trasie biegu są banany - szybko dostarczają odpowiednią wysoką dawkę energii, podobnie jak garść rodzynek. Na trasie triathlonu w punktach odżywczych spotkać można również pomarańcze - dostarczają nie tylko energię, ale również dobrze nawadniają i uzupełniają elektrolity. Do mniej popularnych, ale bardzo cennych sposobów na wspomaganie podczas startu w maratonie czy triathlonie jest spożywanie suszonych jagód acai lub goi, dostarczających wielu cennych składników. Jeżeli chcemy przygotować koktajl wzmacniająco-nawadniający, oprócz wspomnianych wcześniej składników czy owoców, warto dodać zioła uważane za wzmacniające, na przykład bazylię czy czystek

Jak się okazuje naturalne wzmacnianie organizmu może być co najmniej równie skuteczne, co to za pomocą specjalnych środków dietetycznych. Przeprowadzono nawet badania - próbę na 10 mężczyznach i wysiłku związanym z jazdą rowerową. Części podano rodzynki, części żelki dostarczające węglowodanów o podobnej zawartości cukrów. Efekty w wydajności organizmu oraz odczuwaniu zmęczenia były porównywalne. Jeżeli sportem nie zajmuje się zawodowo, naturalny sposób na wspomaganie organizmu jest idealnym rozwiązaniem.



Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu