Jabłko jest jednym z najpopularniejszych, najłatwiej dostępnych, najtańszych i najzdrowszych owoców na świecie. Bardzo często jednak nie docenia się jego zdrowotnych właściwości i bagatelizuje pozytywne korzyści wynikające z jego spożywania. Jabłko zawiera duże ilości błonnika (i to właśnie ten składnik w największym stopniu sprawia, że jest ono tak bardzo zdrowe), witaminy C oraz przeciwutleniaczy. Jego dużym atutem jest fakt niskiej kaloryczności, dlatego jabłka są uwielbiane przez osoby będące na diecie. Poza tym jednym z wielu atutów jabłek jest ich smak, doskonale sprawdzają się jako alternatywa dla kalorycznych słodkości.
Błonnik jabłka - jak działa?
Jabłko to owoc niezwykle bogato zaopatrzony w błonnik (składający się z rozpuszczalnych pektyn oraz frakcji nierozpuszczalnej). Jedna sztuka zawiera aż 17% dziennej dawki błonnika zalecanej do spożycia. Rozpuszczalna frakcja błonnika jest producentem pożytecznych szczepów bakterii w jelitach, co za tym idzie chroni zdrowie, a zwłaszcza odporność. Naturalny błonnik zawarty w jabłku zwiększa uczucie sytości, zatem znacznie przyspiesza utratę masy ciała oraz obniża zawartość glukozy we krwi.
Warto dodać, że naturalny błonnik pobudza perystaltykę jelit, a także przyspiesza, pobudza proces wydalania masy pokarmowej. Ma także zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego układu pokarmowego, więc powinien być podstawowym elementem zdrowej, zbilansowanej diety. Świadczy o tym także fakt, że naturalny błonnik jabłkowy minimalizuje wchłanianie się cholesterolu, triglicerydów oraz jest świetnym prebiotykiem aktywnie uczestniczącym w rozwoju i funkcjonowaniu mikroflory jelitowej, tworzy dzięki temu naturalną podstawę dla bakterii probiotycznych. Bardzo polecany jest także błonnik, który nie jest spożywany w postaci świeżych owoców, ale jest z nich właśnie pozyskany - jego zawartość w 120 g posiada gramaturę porównywalną do kilku kilogramów owoców. Doskonale nadaje się jako jeden ze składników potraw i napojów, będzie też wspaniałym dodatkiem do zup, sałatek, surówek, sosów lub płatków zbożowych.
Komentarze
Napisz komentarz