Niedobór wapnia- jakie są jego konsekwencje?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1711

Jak powszechnie wiadomo wapń jest składnikiem niezbędnym do budowania kości, paznokci, włosów. Jego spożywanie jest niezwykle ważne dla dzieci oraz osób dojrzewających. Jednak nie wszyscy są świadomi, iż wykazuje on wiele innych funkcji dla zdrowia. Nie tylko wpływa na odpowiednią kondycję układu kostnego, ale również wspomaga na pracę serca, poprawia funkcjonowanie mięśni, zmniejsza poziom cholesterolu LDL.  Jakie są konsekwencje niedoboru tegoż ważnego mikroelementu?

Wapń- właściwości

Ciekawostką jest fakt, iż w ludzim organizmie ze wszystkich wystepujących minerałów najwięcej jest właśnie wapnia. Gromadzi się on oczywiście w kościach i w zębach (aż 99%). Stanowi istotne wzmocnienie kości, przeciwdziała złamaniom, utrzymuje odpowiednią ich gęstość. Wapń bierze również udział w procesie wytwarzania kompleksu mineralnego o nazwie hydroksyapatyt, którego zadaniem jest utrzymanie prawidłowej struktury kości i zębów, a także wspomaganie regeneracji po złamaniu.

Z racji, iż wapno wspiera kondycję układu kostnego, jest świetną ochroną przed Osteoporozą, która dotyczy coraz to większej liczby osób w podeszłym wieku, zwłaszcza kobiet po okresie menopauzy. Osteoporoza osłabia kości, zmniejsza ich gęstość, powoduje wiele ubytków, wskutek czego niesie ryzyko wielu problemów zdrowotnych związanych z kośćcem (urazów, pęknięć, złamań, zwyrodnień, silnych bólów zwyrodnieniowych lub wywołanych stanem zapalnym).

Liczne badania naukowe dowodzą, iż wapń wraz z połączeniem z witaminą D stanowi efektywną ochronę przeciwnowotworową. Te dwa składniki tworzą w organizmie barierę ochronną przeciw cukrzycy, a także wspierają funkcjonowanie układu sercowego.

Ważną kwestią dla osób uprawiających sport jest potwierdzony naukowo fakt, iż wapń wspiera funkcjonowanie mięśni i nerwów. Dzieje się tak, gdyż bierze on udział w uwalnianiu neuroprzekaźników w ludzkim mózgu, które odpowiedzialne są za prawidłową ruchowość mięśni. Minerał ten powoduje rownież regulację aktywacji białek, których celem jest stymulacja kurczliwości mięśni. Dzięki odpowiedniej ilości wapnia w organizmie procesy uwalniania glukozy we krwi przebiegają prawidłowo. Jest to niezwykle ważne u osób aktywnych fizycznie, gdyż cukier ten jest niezbędny do dostarczenia mięśniom energii.

Wapń wspomaga procesy trawienne, co niezwykle cenią sobie osoby na diecie. Zmniejsza też objawy chorób żołądka, a także reguluje kwasy żołądkowe.

Wapń w pożywieniu- gdzie go znaleźć?

Większość z nas na pewno słyszało, iż najwięcej wapnia znajdziemy w nabiale. Wybierajmy więc produkty mleczne typu: białe sery, jogurty, czy po prostu mleko. Bogate w ten minerał są również warzywa, w szczególności te liściaste (sałata, szpinak, kapusta) i strączkowe (fasola, groch).

Niedobór wapnia- kto jest narażony?

Na zbyt małą ilość wapnia w organizmie narażone są przede wszystkim dzieci, osoby dojrzewające oraz kobiety przekwitające i po okresie menopauzy. Niedobór wapnia często dotyczy też osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą spożywać laktozy, a także wegan (osoby nie spożywające produktów pochodzenia zwierzęcego). 

Jakie są skutki niedoboru wapnia?

  • Kruche kości, które mogą doprowadzić do licznych złamań czy Osteoporozy,
  • Problemy z trawieniem, 
  • Zaburzenia procesów krzepnięcia krwi,
  • Nieprawidłowości w rozwoju dzieci,
  • Choroby układu sercowo- naczyniowego (np. zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, zawały itp.),
  • Uczucie wiecznego zmęczenia, osłabienia organizmu, „wypalenia”,
  • Nieodpowiedni stan uzębienia (np. Próchnica, Parodontoza)
  • Wysoki poziom cholesterolu,
  • Nadkwasota żołądka,

Z czym przyjmować wapń?

Wapń należy stosować wraz z witaminą D3, która wspomaga jego wchłanianie przez organizm, a także zwiększa jego efektywność.

Jaki suplement polecamy?

Stosuj Real Pharm Multi Craze - 270 tab- suplement bogaty w wapń, D3 oraz inne witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu