Na pewno duża ilość osób chcących rozpocząć swoją przygodę ze sportem, a równocześnie regularnie palących papierosy zastanawia się czy rzeczywiście nikotyna niesie ze sobą tak poważne skutki w przypadku dbania o zdrową sylwetkę. Jaki jest wpływ nikotyny na organizm sportowca i czy niemożliwe jest uzyskanie pożądanych efektów, gdy palimy wyroby tytoniowe?
Pewnie nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem, że nikotyna wpływa bardzo niekorzystnie na organizm ludzki- jest rakotwórcza, powoduje choroby serca, problemy z oddychaniem, niezdrowy kaszel, a nawet utratę apetytu i zaburzenia smaku. Jednak istnieją osoby, które uprawiają sporty i nie stwierdzają żadnych nieprawidłowości w przypadku palenia papierosów, a nawet zauważają jej pozytywne działanie. Jak jest w praktyce?
Nikotyna - wpływ na organizm
Niezależnie od tego jakie opinie będą krążyły wokół Ciebie, warto zaznaczyć, iż nikotyna jest niezwykle szkodliwa nie tylko dla osób aktywnych fizycznie, ale dla każdego kto ją wypala. w przypadku sportowców niekorzystne działanie przebiega ze zdwojoną siłą, ponieważ zaburza wyniki sportowe, przez co rozwój tkanki mięśniowej i regeneracja mięśni jest o wiele wolniejsza.
Warto zaznaczyć, iż jeśli jesteś osobą, która od jakiegoś czasu walczy z uzyskaniem wysportowanej i zdrowej sylwetki, a efekty są znikome lub przychodzą bardzo wolno, oraz gdy jesteś regularnym palaczem nikotyny, to właśnie ona może być powodem tych problemów.
Nikotyna a sport - jakie ma znaczenie?
- Palenie tytoniu wpływa na zwiększenie ciśnienia krwi, co zaburza także krążenie krwi w całym organizmie. Jaki jest tego skutek w praktyce? Osoba aktywna fizycznie naraża się w ten sposób na dostarczenie mięśniom mniejszej ilości składników odżywczych oraz minerałów podczas uprawiania sportu.
- Oprócz tego, iż palenie papierosów podnosi ciśnienie krwi, to na dodatek wpływa też na zmianę jej struktury. Mianowicie powoduje zgęstnienie krwi, co skutkuje trudnością z jej przepływem. U palaczy zmienia się jej skład, ponieważ u palacza zawiera ona mniejszą ilość tlenu. U osób palących skład krwi może aż w 15% zawierać tlenek węgla, który powoduje problemy z rozwojem mięśni.
- Nikotyna oprócz tego, iż podnosi ciśnienie krwi, wpływa również na zwiększenie tętna, co przez wiele osób może zostać odebrane jako pozytywne działanie, jednak tak naprawdę może skutkować dużym zagrożeniem dla układu sercowo- naczyniowego. Naukowcy dowodzą, iż średnia wysokość tętna u osoby palącej tytoń jest o 30% większa niż u osoby niepalącej.
- Każdy palacz wie, iż palenie nikotyny zaburza również procesy oddychania, gdyż w płucach gromadzi się niezliczona ilość smoły, która powoduje zaburzenie wielkości powierzchni.. W praktyce świadczy to o tym, iż do płuc nie dochodzi wystarczająca ilość tlenu, którego odpowiedni poziom jest niezbędny w przypadku sportów aerobowych typu bieganie, jazda rowerem, pływanie, taniec.
- Skutki palenia tytoniu nie zadowolą również mężczyzn, z tego powodu, iż może ono wpłynąć na znaczne obniżenie poziomu testosteronu w organizmie. Jak wiadomo testosteron jest niezwykle ważny w przypadku osób uprawiających sport, gdyż dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości energii, zwiększa libido, wpływa na procesy budowania masy mięśniowej i redukcji tłuszczu.
Nikotyna wspomaga spalanie tłuszczu?
Istnieje grupa osób, które uważają, iż stosowanie nikotyny może znacznie wspomóc procesy redukcji tkanki tłuszczowej, dlatego też na co dzień stosują konkretną dawkę tej substancji. Bez wątpienia jest to ogromny błąd, ponieważ szkodliwe działanie nikotyny jest znane przez każdego z nas, i nawet jeśli rzeczywiście wpływa ona na procesy spalania tłuszczu, to przy okazji sieje spustoszenie w naszym organizmie. Co więc wybrać zamiast nikotyny?
Komentarze
Napisz komentarz