O tych witaminach powinien pamiętać każdy mężczyzna!

Dodane przez: . Komentarze: 0 1150

Dbanie o zdrowie i dobrą kondycję fizyczną jest w dzisiejszych czasach bardzo popularne. Bycie "fit" to jeden z tych dobrych trendów, dzięki któremu społeczeństwo zwraca większą uwagę na problemy zdrowotne, odpowiednią dietę i codzienną dawkę ruchu. Mężczyźni dbają nie tylko o swoją tężyznę fizyczną, ale również o to co leży u jej podstaw - zdrowie. Aby cieszyć się nim jak najdłużej, dieta jaką stosujemy powinna być bogata w odpowiednią ilość witamin i minerałów dostosowanych do wieku oraz poziomu aktywności fizycznej. Nie zawsze jest to możliwe, wtedy pozostaje suplementacja preparatami witaminowymi.

Czym są witaminy?

Witaminy to grupa organicznych związków chemicznych których przyjmowanie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Nazwa tych związków pochodzi od łacińskiego słowa vitae - życie oraz amina - ze względu na fakt, że pierwsza witamina B1 wydzielona przez polskiego biochemika - naukowca Kazimierza Funka zawierała grupę aminową. Witaminy mogą być pochodzenia naturalnego albo też można otrzymywać je w procesie syntezy chemicznej. Dzielą się na różne grupy, najczęstszym podziałem jest ten ze względu na rozpuszczalność:

  • witaminy rozpuszczalne w wodzie: grupa B, C;
  • witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K.

Dla organizmu ludzkiego witaminy mają generalnie pochodzenie egzogenne, co oznacza, że są niezbędne do procesów biochemicznych zachodzących w ludzkim ciele ale organizm sam ich nie może wytworzyć, muszą zatem pochodzić z zewnątrz i być dostarczane na przykład poprzez układ pokarmowy z pożywieniem. Nadmiar jakiejś witaminy w organizmie określa się mianem hiperwitaminozy, brak - awitaminozą, zaś niski, niewystarczający poziom - hipowiraminozą. Witaminy dostarczane z pożywieniem często występują w postaci tak zwanych prowitamin, które organizm przekształca w witaminy. Substancje które blokują działanie witamin nazywane są antywitaminami.  

Jakich witamin potrzebuje organizm?

Warto podkreślić, że zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały może być bardzo zróżnicowane. Wiele aspektów ma wpływ na to, jakiej ilości witamin potrzebujemy, do najważniejszych czynników należą:

  • wiek,
  • budowa ciała,
  • płeć,
  • stan zdrowia,
  • stopień aktywności fizycznej.

Sama definicja witaminy oznacza, że związki zaliczane do tej grupy są potrzebne do życia. Witamina A uczestniczy w procesie widzenia, ma istotny wpływ na rozwój kości, wpływa na nabłonek skóry i wewnątrz układów, a także pełni rolę przeciwutleniacza. Witaminy z grupy B - B1, B2, B3, B5, B6, B7, B11, B12 mają bardzo szerokie działanie, uczestniczą w większości procesów biochemicznych w ciele człowieka. Witamina C to dobrze znany przeciwutleniacz wpływający na przyswajanie żelaza i syntezę kolagenu, działa bakteriobójczo, utrzymuje właściwy stan tkanki łącznej oraz dziąseł.

Wpływ witaminy D na prawidłową mineralizację kości i gospodarkę jonów wapnia, fosforu i potasu w organizmie jest powszechnie znany. Działanie witaminy E jest niezbędne do syntezy lipidów, prawidłowego funkcjonowania błon biologicznych, metabolizmu mięśni i krzepnięcia krwi. Podobnie witamina K - warunkuje prawidłowy przebieg krzepnięcia krwi, a także ma wpływ na metabolizm układu kostnego.

Dlatego bardziej właściwym pytaniem jest, jakiej ilości witamin potrzebuje organizm, by zachować stan równowagi - nie doprowadzić do niedoboru czy też nadmiaru niektórych z nich. Odpowiedź na to pytanie jest silnie zależna od wspomnianych czynników, jednak zróżnicowanie w zapotrzebowaniu na witaminy jest dosyć istotne jeżeli chodzi o płeć ze względu na odmienną gospodarkę hormonalną, dlatego też warto zastanowić się, o jakich witaminach powinien pamiętać każdy mężczyzna.

Najważniejsze witaminy dla mężczyzn

Zapotrzebowanie na witaminy u mężczyzn nie jest tak silnie zależne od hormonów jak u kobiet, dlatego nieco łatwiej zdefiniować ważne witaminy dla mężczyzn. Zwykle konieczna jest suplementacja, gdyż organizm w diecie w pierwszej kolejności chce zaspokoić niedobory kalorii, nie do końca zważając na zapotrzebowanie na witaminy. Ponadto zwyczajowa dieta mężczyzn nie obfituje zwykle w dużą ilość owoców, sałatek czy innych lekkich a wartościowych produktów, więc mogą tworzyć się niedobory.

Jedną z witamin, która może stać się bardzo ważna dla wielu mężczyzn, jest witamina A. Jej regularne dostarczanie w odpowiednich ilościach ma istotny wpływ na zapobieganie wcześniejszemu wypadaniu włosów. Ponadto może przyspieszyć gojenie się ran oraz poprawę stanu skóry. Należy jednak uważać z suplementacją, by nie doprowadzić do hiperwitaminozy, która ma negatywny wpływ na stan skóry.

Bardzo często panowie odczuwają niedobory witamin C oraz E - w związku z mało urozmaiconą dietą czy też paleniem tytoniu lub nadmiernym spożywaniem alkoholu. Sprawić to może przyspieszenie procesów starzenia się skóry, zmniejszenie odporności na infekcje. Dlatego warto urozmaicić dietę w świeże warzywa i owoce oraz sery i ryby, a w razie potrzeby wprowadzić odpowiednią suplementację. Ma to również spory wpływ na poprawę jakości nasienia.

Choć niedobory części witamin z grupy B zdarzają się rzadziej, należy podkreślić ich ogromną wagę. Mogą prowadzić do problemów z właściwą pracą układu nerwowego i krążenia, a także zaburzeń w obrębie wątroby. Co więcej, na słabsze ich wchłanianie ma wpływ spożywanie alkoholu. Warto zadbać o odpowiednią ilość witamin B w organizmie, czy to przez urozmaicenie diety produktami pełnoziarnistymi, wątróbką, rybami i jajami, czy przez przyjmowanie jej w tabletkach.

Jak stosować witaminy?

Witaminy można dostarczać organizmowi przez odpowiednie preparaty witaminowe, ale przede wszystkim warto wprowadzić zdrową dietę, dzięki której można dostarczyć nie tylko przynajmniej części potrzebnych witamin, lecz także masę składników mineralnych oraz błonnika. Warto, jeżeli odczuwamy potencjalne skutki niedoboru jakichś witamin ich przyjmowanie skonsultować z lekarzem i potwierdzić stosownymi badaniami. W przypadku zmiany stylu życia na przykład na bardziej aktywny często również należy dostosować dietę czy zażywane ilości witamin. Kupując preparaty witaminowe dla mężczyzn należy zażywać je zgodnie ze wskazaniami w ulotce, albo też z zaleceniami lekarza.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu