Po ciąży wiele kobiet cierpi z powodu problemów z nadprogramowymi kilogramami. Na szczęście ten problem da się rozwiązać. Co prawda wiele daje karmienie piersią, ale dla kobiet, które nie mogą odżywiać dziecka swoim mlekiem oraz dla tych, które znacznie przytyły w czasie ciąży, potrzebne będą dodatkowe ćwiczenia oraz bardziej restrykcyjna dieta. Należy rozpocząć odchudzanie stopniowo, ponieważ młoda mama potrzebuje czas na regenerację oraz siłę na zajmowanie się noworodkiem.
Dieta - jaką stosować?
Dieta powinna być dostosowana indywidualnie pod matkę karmiącą. Nie może zabraknąć w niej świeżych owoców i warzyw. Nie wolno zapominać także o wodzie, którą podczas karmienia trzeba uzupełniać przez cały dzień. Najlepiej wypijać co najmniej 2 litry wody mineralnej dziennie. Oprócz warzyw i owoców, trzeba także spożywać pełnowartościowe węglowodany - w postaci kaszy i ciemnego ryżu. Mile widziane jest dobrej jakości pieczywo, bez dodatków w postaci spulchniaczy. Należy jeść w miarę możliwości regularnie i unikać tzw. pustych kalorii, w postaci czekolady czy słodkich ciastek. Wiele Pań błędnie wychodzi z założenia, że skoro karmią, to dziecko „zjada” kalorie, które one przyjmują. Prawdą jest, że w mleku matki znajdują się te składniki odżywcze, jakie zjada mama, ale nadmiar kalorii i tak odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej, zwłaszcza jeśli będą to cukry proste.
Po ciąży dużo kobiet wręcz „rzuca się” na niezdrowe przekąski i alkohol, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie karmią dziecka własnym mlekiem. To również jest prosta droga do zwiększenia masy ciała. Regularne jedzenie przystopuje zachcianki na słodkie grzeszki, a dodatkowo utrzyma stały poziom cukru we krwi. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu nie dojdzie do tzw. „wilczego głodu”. Dodatkowo młoda mama nie będzie miała nagłych spadków energii. Należy uważać na produkty mocno uczulające, np. laktozę czy cytrusy. Trzeba obserwować organizm oraz reakcję dziecka na każdą zmianę w menu.
Ćwiczenia - które są polecane?
Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto udać się do fizjoterapeuty, który oceni stan kręgosłupa oraz powie, jaki wysiłek fizyczny może wykonywać dana osoba. Nie polecane jest decydowanie się na ostry trening na siłowni, ponieważ podczas połogu organizm kobiety musi odpocząć, a macica odpowiednio się obkurczyć. Po takiej wizycie dowiemy się jakie ćwiczenia możemy wykonywać np. w domu. Zawsze bezpieczny i mile widziany jest spacer. Nie tylko dotlenimy mózg, ale także wzmocnimy nogi oraz mięśnie brzucha. Spacer jest też świetnym sposobem na relaks i oderwanie się od domowych obowiązków.
Dobrym rozwiązaniem po połogu będzie stopniowy powrót do ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Może być to np. pilates oraz joga, która również mocno nas zrelaksuje. Nie starajmy się od razu wykonywać brzuszków, ponieważ mięśnie nie są jeszcze na nie przygotowane. Postawmy raczej na rozluźnienie i ich rozciąganie. Joga również mocno wzmacnia postawę i uruchamia mięśnie kręgosłupa, które wymagają ćwiczenia po długim okresie przeciążenia dodatkowymi kilogramami, które nosi kobieta w ciąży. Po dłuższym czasie można wrócić na siłownie, ale zaczynamy także od małych ciężarów i niewielkiej ilości powtórzeń.
Komentarze
Napisz komentarz