Glutation to zdecydowanie najpotężniejszy przeciwutleniacz w ludzkim organizmie. Nie tylko niweluje skutki niszczycielskiego działania wolnych rodników, ale też błyskawicznie przywraca młodzieńczy wygląd i witalność. Dowiedz się więcej na temat glutationu i jego zbawiennego wpływu na ludzki organizm.
Glutation – co to jest?
Glutation to organiczny związek chemiczny, zbudowany z reszt aminokwasowych kwasu glutaminowego, cysteiny i glicyny. Jest to tripeptyd o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, który w naturalny sposób występuje w organizmach roślinnych i zwierzęcych. Poza nimi nie jest w stanie przetrwać, ponieważ jest nietrwały. Glutation występuje przede wszystkim w awokado, brokułach, brukselce, czosnku, cebuli, kapuście i szparagach.
Działanie glutationu
Najważniejszą funkcją glutationu jest jego niesamowita moc antyoksydacyjna. W sposób bezkompromisowy rozprawia się z wolnymi rodnikami, a dokładniej z niszczycielskimi skutkami ich oddziaływania. Wolne rodniki przede wszystkim mogą przyspieszać starzenie się skóry oraz całego organizmu, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia groźnych chorób, takich jak nowotwory czy upośledzać pracę układu immunologicznego, którego siła słabnie z wiekiem Ponadto wolne rodniki mogą uszkadzać błony komórkowe i DNA, uszkadzać naczynia krwionośne czy niszczyć lipidy. Aby uniknąć spustoszenia, które sieją w naszych organizmach wolne rodniki, należy dostarczać jak najwięcej antyoksydantów – tu z pomocą przychodzi glutation.
Walka z wolnymi rodnikami to nie jedyna funkcja glutationu. Oprócz tego może on usuwać z organizmu metale ciężkie, takie jak ołów czy rtęć. Niestety, metale mogą dostać się do organizmu wraz z pożywieniem lub podczas oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Osoby, które mieszkają w miastach, gdzie panuje smog, powinny mieć na uwadze, że ich ciała mogą atakować wolne rodniki oraz zanieczyszczać metale ciężkie, dlatego muszą dostarczać sobie glutationu oraz jak najwięcej innych antyoksydantów.
Ciekawostką jest, że glutation może chronić organizm przed szkodliwymi skutkami radio– i chemioterapii. Osoby, stosujące tego rodzaju leczenie, mogą wspomóc się glutationem, aby chociaż częściowo uniknąć skutków terapii.
Kolejna właściwość glutationu spodoba się przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie Glutation hamuje produkcję kortyzolu, który może obniżyć poziom testosteronu. Oprócz tego wspomaga siłę i wydajność, dzięki czemu osiągnięcia na siłowni mogą się zwiększać.
Dawkowanie glutationu
Glutation jest dostępny w pożywieniu, a jego niedobory niemal nie występują, przynajmniej u osób zdrowych. Osoby, których komórki zmienione są nowotworowo, mogą mieć problem z wytwarzaniem glutationu.
Przyjmuje się, że dawka 250 mg dziennie powinna być wystarczająca, aby uzupełnić niedobory. Najlepiej dostarczać go z witaminami C, E i B12, ponieważ potęgują jego działanie.
Czy suplementować glutation?
Jeśli szukasz sposobu na naturalną detoksykację – zdecydowanie tak. Ten silny antyoksydant pozwoli oczyścić Twój organizm oraz przywrócić jego funkcjonowanie na właściwe tory. Pamiętaj, że nie można ignorować wolnych rodników – codziennie zadbaj o odpowiednią porcję przeciwutleniaczy, a będziesz cieszyć się zdrowiem i młodzieńczą witalnością!
Komentarze
Napisz komentarz