Bardzo często uważa się, że w trakcie fazy redukcji lub też po prostu podczas odchudzania należy całkowicie odstawić nie tylko gainery, ale również odżywki białkowe. Białko przecież "buduje" nasze mięśnie, czyli masę a chodzi nam o to, aby stracić na wadzę. Niestety, ta pozornie poprawna logika okazuje się podejściem całkowicie błędnym, jeżeli przyjrzymy się nieco bliżej specyfice procesów fizjologicznych zachodzących w naszym organizmie.
Jak więc suplementować białko podczas odchudzania lub też w fazie redukcji? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.
Białko podczas odchudzania i fazy redukcji
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że nie tylko proteiny, ale również węglowodany stanowią substancje odżywcze, które są po prostu niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. To właśnie z tego powodu wszelkiego rodzaju monotematyczne diety bazujące na spożywaniu tylko niektórych pokarmów lub głodzenie się na dalszą metę nie przynoszą spodziewanych rezultatów jeżeli chodzi o odchudzanie. Oczywiście, będąc naprawdę konsekwentni możemy stracić sporo kilogramów na przykład poprzez długotrwałe głodzenie się(nawet jeżeli rozumiemy przez to nie całkowitą abstynencję od jedzenia, lecz drastyczne obniżenie ilości spożywanego pokarmu). Odbije się to jednak na naszym zdrowiu, w tym przede wszystkim czynności układu immunologicznego. Oprócz tego możemy spodziewać się również problemów ze strony ośrodkowego układu nerwowego oraz po prostu osłabienia. Kiedy znowu zaczniemy odżywiać się w sposób normalny, nasz wyczerpany a jednocześnie rozregulowany organizm szybko "upomni się o swoje", przez co w krótkim czasie najpewniej utracimy wszelkie rezultaty odchudzania osiągnięte poprzez zastosowanie powyższego sposobu.
Oczywiście, jest to przykład skrajny, jednak obrazuje on pewną niezwykle istotną właściwość ludzkiego organizmu, a mianowicie fakt, iż stanowi on coś w rodzaju złożonego systemu, który dla naszego własnego dobra musi funkcjonować w sposób regularny. Nie tylko więc głodowanie, ale także zbyt duża redukcja podaży protein czy węglowodanów spowoduje, że ów system ulegnie deregulacji. W przypadku zbyt małej ilości spożywanego białka, pierwszym efektem będzie znaczące zmniejszenie ilości albuminwe krwi, czyli białek odpowiedzialnych między innymi za transport różnych substancji odżywczych a także procesy buforowania pH krwi. To jednak jeszcze nie wszystko. Z czasem możemy spodziewać się również kolejnych następstw niedoboru protein, w tym między innymi osłabienia mięśniowego, ogólnego pogorszenia czynności organizmu, dolegliwości ze strony ośrodkowego układu nerwowego i tak dalej. Dojdzie również do spowolnienia procesów przemiany materii, co z kolei oznacza między innymi wzmocnienie tendencji do odkładania się tkanki tłuszczowej oraz zmniejszenie wydatku energetycznego organizmu(znacznie mniejsza część spożywanych przez substancji odżywczych zostanie przekształcona w energię).
Czy w ten sposób uda się nam schudnąć? Być może. Jednak osiągniemy to za cenę znaczącego pogorszenia czynności organizmu, przez co efekty bynajmniej nie będą odznaczać się trwałością.
Jak suplementować białko w trakcie odchudzania i/lub fazy redukcji?
Zasadniczo przyjmuje się, że w trakcie odchudzania powinniśmy dostarczyć organizmowi od 1,5 do 2 gramów protein na każdy kilogram naszego ciała. Ważne znaczenie ma w tym wypadku wyraz "dostarczyć". Nie oznacza on dokładnie tego samego, co spożyć. Dlaczego? Różne formy białka cechują się bardzo różną przyswajalnością. Dotyczy to nie tylko odżywek ale również protein w postaci naturalnej, czyli w formie pożywienia. Przykładowo białko sojowe przyswaja się tylko w pewnej części, a dodatkowo jest długo trawione oraz posiada specyficzny aminogram. Podobnie wygląda to w przypadku innych białek roślinnych. Nawet jeżeli będziemy je spożywać w postaci zaawansowanych suplementów poprawiających ich przyswajalność, nadal pozostanie problem niekorzystnego aminogramu, czyli nieodpowiedniej z punktu widzenia potrzeb naszego organizmu zawartości poszczególnych aminokwasów w proteinach pochodzenia roślinnego.
Z tego powodu, o wiele lepszym rozwiązaniem w trakcie odchudzania a także podczas fazy redukcji jest białko serwatkowego. Jednak również tutaj istnieją mniej oraz bardziej korzystne formy chemiczne suplementów na bazie protein pochodzących z serwatki. Przede wszystkim powinniśmy się więc wystrzegać preparatów zawierających różnego rodzaju "dodatki" do składu, takie jak na przykład dodatkowy cukier, kakao, mleko w proszku i tym podobne(w ten sposób producenci suplementów zmniejszą koszty ich produkcji, zachowując jednocześnie odpowiednio wysoką procentową zawartość protein w 100 gramach odżywki, co jednak w tym wypadku jest korzyścią jedynie pozorną).
W trakcie odchudzania oraz fazy redukcji warto także sięgnąć po zaawansowane chemicznie formy białka serwatkowego. Zwykłe koncentraty odznaczają się nie tylko stosunkowo wysoką zawartością cukrów i tłuszczy, ale także długim czasem przyswajania(2 do trzech godzin od momentu spożycia odżywki), co w pewnym stopniu obciąża układ pokarmowy.
Znacznie lepszą opcją będzie więc wybór czystego izolatu białek serwatkowych a zwłaszcza hydrolizatu pozyskiwanego wyłącznie z izolatu. W tym ostatnim wypadku czas przyswajania to około 5-10 minut od momentu spożycia odżywki, przy procentowej zawartości białka sięgającej poziomów 94-96 procent oraz zerowej procentowej zawartości tłuszczy i węglowodanów. Oczywiście, nie oznacza to, że podczas odchudzania lub redukcji należy całkowicie wyeliminować tłuszcze czy węglowodany z diety, nie w tym rzecz. Po prostu, nie należy spożywać ich łącznie z białkiem, co jest możliwe właśnie dzięki stosowaniu wysokiej jakości hydrolizatów białek serwatkowych.
Należy pamiętać także o tym, że suplementy nie powinny stanowić jedynego źródła białka w naszej diecie, nawet podczas odchudzania lub fazy redukcji. Białko z odżywki powinno stanowić co najwyżej 70-80 procent dziennej podaży protein, jeżeli odchudzanie/faza redukcji ma trwać kilka tygodni(w przypadku dłuższej kuracji odchudzającej, rozkład protein pochodzących z odżywek oraz tych dostarczanych z jedzeniem powinien rozkładać się mniej więcej w proporcji 50:50).
Komentarze
Napisz komentarz