Odżywka białkowa dla początkujących - którą wybrać?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 2726

Białko to „must-have” dla każdego, kto aktywnie uprawia sport. Mimo przeróżnych mitów, które narosły wokół odżywek białkowych, w rzeczywistości to bardzo dobry suplement diety. Suplement, więc jak sama nazwa wskazuje - powinien tylko uzupełniać naszą dietę, a nie być jego podstawą.

W odżywkach białkowych znajduje się przede wszystkim białko – z soi, jajek, serwatki z mleka, czyli głównego budulca mięśniowego. Oczywiście od samego spożywania odżywki nie urosną nam mięśnie, ale mogą znacznie przyspieszyć proces wzrostu tkanki mięśniowej. 

Jedni stosują odżywki przed, inni po treningu. Grunt, żeby pamiętać o ich spożywaniu – u osób aktywnie ćwiczących zapotrzebowanie na białko rośnie. Z zakupem na szczęście nikt nie powinien mieć problemu. W siłowniach, w galeriach handlowych, w internecie. Wszędzie, aż roi się od sklepów dla sportowców. Ale wciąż wiele osób stawia sobie pytanie: jaką odżywkę wybrać?

Zalety odżywek białkowych

Główną zaletą stosowania odżywek białkowych jest przede wszystkim wygoda. Żyjemy w coraz bardziej zabieganych czasach i nie zawsze mamy czas na pełnowartościowy posiłek. Dzięki syntetycznym odżywkom możemy dostarczyć mięśniom niezbędnego budulca w ekspresowym tempie. Plusem jest też jego skondensowana forma. Osoby aktywne fizycznie mają zapotrzebowanie na białko tak wielkie, że ciężko byłoby im dostarczyć taką ilość jedynie z posiłków. Odżywka w takiej sytuacji jest doskonałym wspomagaczem. 

Rodzaje odżywek białkowych

Istnieją trzy najpopularniejsze rodzaje odżywek białkowych.

Pierwszą z nich jest koncentrat – jest to najtańsza opcja, z najmniej przetworzonym białkiem. Drugą jest izolat białka, który zawiera więcej białka na 100g niż koncentrat i w przypadku białek pozyskiwanych z laktozy nie zawiera tłuszczy. Najlepszym, choć najdroższym rozwiązaniem jest hydrolizat białka, który oprócz wysokiej koncentracji białka, został podany procesowi hydrolizy zapewniając mu znacznie lepszą wchłanialność.

Jakie białko wybrać?

Przy wyborze białka nie powinniśmy oszczędzać. Hydrolizat białka cechuje się wysoką ceną, jednak daje o wiele lepsze efekty, a na tym przy budowaniu swojej wymarzonej sylwetki zależy nam najbardziej. Jeżeli tylko możemy sobie na to pozwolić – kategorycznie powinniśmy unikać koncentratów. Zawierają białko najwolniej wchłanialne. 

Przed zakupem warto również rzucić okiem na skład. Powinniśmy unikać odżywek, które zawierają białka roślinne – są one najtrudniej wchłanialne dla ludzkiego organizmu. Mężczyźni powinni szczególnie unikać białek sojowych, gdyż według badań znacznie pogarszają jakość nasienia. 

Podsumowując, odżywki białkowe choć nie są tanie, stanowią bardzo ważny element treningu. Wspieraj rozrost tkanki mięśniowej i zapobiegają jej rozpadowi. Przy wyborze odżywki dobrze decydować się na sprawdzonego, polecanego producenta. Skoro inwestujemy niemałe pieniądze w swój wygląd i zdrowie, to róbmy to z głową. Wybierajmy białka najefektywniejsze i najlepiej wchłanialne i pamiętajmy, że nawet najlepszy suplement nie zastąpi nam pełnowartościowego posiłku. 

Jaki suplement polecamy?

ProActive Whey Supreme 700g to idealny wybór ze względu na niską cene i znakomitą jakość!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu