Dostarczanie składników odżywczych w odpowiednich ilościach jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, z tym nie da się nie zgodzić. Gdy dostarcza się ich za mało i powoduje niedobory to tkanki, organy a nawet kości słabną, a organizm mogą dotykać różne choroby. Zdecydowanie większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze od przeciętnego człowieka mają sportowcy, szczególnie ci zawodowi i wyczynowi. Ich intensywność życia jest zupełnie inna, dlatego też oprócz odpowiednio dobranej diety muszą stosować różnego rodzaju odżywki i preparaty wspomagające, aby podołać temu całemu wysiłkowi i warunkom, na jakie wystawiają swoje ciała.
Kolagen – z pomocą naszym tkankom
Większy zakres ruchów oraz większe obciążenia sprawiają, że stawy narażone są na szybsze zużywanie się oraz różnego rodzaju kontuzje. Kolagen występuje naturalnie w organizmie, ale z wiekiem jego ilość się zmniejsza. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej, to właśnie dzięki niemu jest ona elastyczna. Kolagen występuje w stawach, włosach, paznokciach, kościach i ścięgnach właśnie. Mała ilość kolagenu to sztywniejsze tkanki i ścięgna, większe siły tarcia, a przez to szybsze kontuzje. Niedobór sprawia też, że skóra staje się bardziej wiotka i sucha, wypadają włosy oraz łamią się paznokcie. Jest to ważny składnik, bezwzględnie wart uzupełniania, co wiele osób lekceważy.
Białko – główny budulec
Białko jest jednym z najczęściej suplementowanych składników odżywczych. Nic dziwnego, odpowiada przecież za budowę tkanek i mięśni, a to kluczowe w przypadku osób uprawiających sport, nie tylko tych uprawiających fitness czy kulturystykę. Najczęściej kupowanym jest białko serwatkowe, jednak coraz większą popularność zyskuje także sojowe, a nawet konopne, które chwalone jest między innymi za przyswajalność, ilość aminokwasów oraz składników dodatkowych, jakich dostarcza. Odżywki białkowe występują w postaci proszku, który można mieszać z wodą lub mlekiem uzyskując pożywny shake.
Węglowodany – energia dla ciała i mózgu
Wiele osób chcących schudnąć i utrzymać swoje ciało w dobrej formie rezygnuje w swojej diecie z produktów bogatych w węglowodany, czyli cukry. Jest to jednak błąd, ponieważ odpowiadają one za dostarczanie energii tak do mięśni, jak i mózgu. Dobowe zapotrzebowanie na energię z węglowodanów szacuje się na co najmniej 55%. Niedobory prowadzą do zakwaszenia organizmu.
Kreatyna – klasyka wśród odżywek
Kreatyna już od lat funkcjonuje wśród najczęściej wybieranych odżywek. W klubach fitness i siłowniach chyba nie ma osoby, która by o niej nie słyszała, bez względu na to czy trenuje od lat czy od kilku tygodni. Naturalnie występujący w organizmie związek chemiczny, który przyczynia się do wzrostu siły oraz wytrzymałości, a także masy mięśniowej, można dostarczyć także z pożywieniem, między innymi jedząc mięso wołowe lub ryby takie jak dorsz czy łosoś. Nawet jednak łącząc ilość naturalnie produkowaną przez organizm i tę dostarczaną z pożywieniem, nadal uzyskamy jej niewiele. Kreatyna występuje w postaci proszku, tabletkach i płynie.
Arginina – jeden z najważniejszych aminokwasów
Podobnie jak kreatyna również arginina produkowana jest przez ludzki organizm, lecz z wiekiem powstaje jej coraz mniej. Tak jak ta pierwsza ona również może być dostarczana poprzez spożywanie mięsa, ale także nabiału i niektórych produktów pochodzenia roślinnego. Przyczynia się do produkcji tlenku azotu, dzięki któremu składniki odżywcze łatwiej transportowane są do komórek mięśniowych. Wpływa korzystnie na przyrost masy mięśniowej, opóźnia procesy starzenia, wpływa korzystnie na wytrzymałość, a także ogranicza ryzyko zawału serca oraz innym chorobom związanym z układem krążenia. Odgrywa również istotną rolę w procesie syntezy insuliny i hormonu wzrostu.
Beta-alanina – istotny wpływ na wydolność
Beta-alanina pozostaje w cieniu wyżej wymienionych, a niesłusznie, bo może znacząco podnieść wytrzymałość organizmu na wysiłek, co jest szczególnie przydatne w przypadku sportowców uprawiających dyscypliny o wysokiej intensywności. Przyczynia się do wzrostu produkcji w mięśniach szkieletowych karnozyny – dipeptydu, który ogranicza spadek pH w mięśniach z powodu np. produkcji kwasu mlekowego. Dzięki temu najbardziej sprawdza się w wysiłkach, które trwają 2-4 minut. Aby efekty były satysfakcjonujące nie można stosować jej doraźnie. Stosowana przez 2 tygodnie w regularnych dawkach powoduje wzrost karnozyny o 20-30%, natomiast wydłużenie tego czasu do 4 tygodni to wynik rzędu 40% do nawet 60% na plus.
Z powyższego wynika, że stosowanie suplementacji w sporcie jest bardzo istotne i może nie tylko przyczyniać się do poprawy wyników sportowych oraz wydolności, ale także chronić organizm przed chorobami i różnego rodzaju schorzeniami. Warto jednak dobierać odżywki i inne substancje wspomagające z głową, a także pilnować odpowiedniego ich dawkowania, ponieważ nie tylko niedobory wykazują niekorzystny wpływ na ludzki organizm. Sprawdza się tutaj także powiedzenie, że „co za dużo to nie zdrowo”, dlatego najlepszy efekt uzyskamy poprzez konsultacje z dietetykiem i lekarzem sportowym.
Komentarze
Napisz komentarz