Omega 3 - zbawieniem dla Naszej skóry

Dodane przez: . Komentarze: 0 1037

Kwasy omega-3 to swego rodzaju paliwo dla ludzkiego mózgu. Zmniejszają one ryzyko wystąpienia zawału serca i bardzo dobrze wpływają na wygląd skóry. Ponadto opóźniają procesy starzenia się i wzmacniają działanie układu odpornościowego.

Dlaczego kwasy tłuszczowe są takie ważne?

Ze względu na budowę chemiczną tłuszcze dzieli się na nasycone, jednonasycone oraz wielonasycone. Jednak dla ludzkiego organizmu największe znaczenie mają te ostatnie, w tym kwasy omega-6 i wspomniane już kwasy omega-3. Kwasy omega-6 są dostarczane do organizmu ze źródeł roślinnych w odpowiedniej ilości. Już sam rzepakowy olej zawiera ich sporo. Jednak wciąż zdarzają się niedobory kwasów omega-3, których ludzki organizm nie wytwarza samodzielnie. Najcenniejsze są przy tym kwasy eikozapentaenowy EPA oraz dokozaheksaenowy DHA.

Wyjątkowe właściwości kwasów omega-3  i ich wpływ na skórę

Kwasy omega-3 odgrywają w organizmie ludzkim bardzo ważną rolę. Stanowię swego rodzaju lekarstwo dla urody. To dzięki nim cera jest zdrowa, skórą jędrna, a paznokcie i włosy silne i błyszczące. Kwasy omega-3 bardzo dobrze wpływają na ogólną kondycję skóry. Działają ochronnie w przypadku poparzeń słonecznych i skutecznie łagodzą wszelkiego rodzaju podrażnienia.

Suplementacja kwasów omega-3 wykazuje silne działanie przeciwstarzeniowe. Spowalniają one proces starzenia się skóry i w dużej mierze usprawniają syntezę kolagenu. Działają na skórę nawilżająco, ujędrniająco i wygładzająco. Kwasy omega-3 są bardzo uniwersalne i oprócz tego pozytywnie wpływają niemal na wszystkie narządy. Dlatego warto pamiętać o dostarczaniu ich w odpowiedniej ilości do organizmu.

Kwasy omega-3 doskonale wpływają na wygląd. Zresztą nie bez powodu nazywa się je niekiedy eliksirem młodości. Są niezbędne dla zachowania zdrowia skóry, paznokci i włosów. Skutecznie łagodzą wszelkiego rodzaju stany zapalne i działają wzmacniająco. Poprawiają ukrwienie skóry i odbudowują jej naturalny płaszcz hydrolipidowy. Ponadto zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Kwasy omega-3 skutecznie chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i minimalizują ryzyko alergii. To one ograniczają rozwój zmarszczek i chronią skórę przed utratą elastyczności oraz jędrności. Przy okazji kwasy omega-3 chronią paznokcie przed rozdwajaniem się i zapobiegają wypadaniu włosów. Stosowane są często wspomagająco w terapii egzemy, łuszczycy oraz atopowego zapalenia skóry.

Jak duże jest zapotrzebowanie na kwasy omega-3?

W Polsce wciąż spożywa się zdecydowanie za mało kwasów omega-3. Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą przygotowało wspólne zalecenia odnośnie przeciwdziałania niedoborom kwasów omega-3 w diecie Polaków. Eksperci są zdania, że należy konieczne zwiększyć spożycie ryb i przetworów rybnych. W  Polsce je się ich zdecydowanie za mało. To na mężczyznę przypada średnio 19g, a na kobietę 14,5 g ryby dziennie. Tymczasem powinno być to optymalnie 35 g dziennie.

Kwasy omega-3 znaleźć można m.in. w rybach morskich (śledziu, łososiu, halibucie, makreli, dorszu) oraz innych zwierzętach, które żywią się rybami i planktonem.  Ponadto źródłem kwasów omega-3 są też tofu, algi, skorupiaki morskie, olej rzepakowy, olej sojowy i orzechy. Czasem jednak jedynym rozwiązaniem okazuje się ich suplementacja.

Dlaczego warto dostarczać do organizmu kwasy omega-3?

Przede wszystkim kwasy omega-3 łagodzą wszelkie oparzenia słoneczne i znacznie zmniejszają szkodliwy wpływ promieniowania ultrafioletowego na skórę. Ponadto ograniczają rozwój alergii czy stanów zapalnych. Skutecznie łagodzą przebieg egzemy, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników i chronią skórę przed wieloma, szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Kwasy omega-3 doskonale wpływają ponadto na włosy i paznokcie.

W dużej mierze jest to skutek wyjątkowych właściwości odżywczych kwasów omega-3. Odbudowują one w dużej mierze płaszcz lipidowy skóry. Tym samym kwasy DHA i EPA dbają o elastyczność skóry, chroniąc ją jednocześnie przed przesuszeniem. Warto pamiętać też o tym, że fizjologiczny płaszcz hydrolipidowy powoduje zatrzymanie wody głębiej w skórze, co powoduje jej optymalne nawilżenie. Tym samym spowolnieniu ulega proces powstawania zmarszczek. Skóra dłużej zachowuje młody i zdrowy wygląd.

Kwasy omega-3 są bardzo ważnymi składnikami codziennej diety nie tylko dla osób dorosłych, ale i dla dzieci i to od pierwszych chwil ich życia. Dlatego zawsze warto dbać o odpowiednie odżywianie się.

 

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu