Osoba początkująca - jak wybrać najlepszą odżywkę białkową?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1315

O białku słyszał każdy sportowiec i każda osoba, która chce zwiększyć swoją masę. Od tego zaczyna się w zdecydowanej większości przypadków kształtowanie sylwetki, ponieważ to białko jest głównym budulcem masy. Mniej osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że białko to również idealny sposób na schudnięcie bez nieustannie towarzyszącego uczucia głodu, chociaż nadal pod kontrolą. Przykładem skuteczności białka jako substancji odchudzającej może być np. dieta Dukana. Nie zawsze jednak możliwe jest stosowanie restrykcyjnej diety czy też dostarczenie organizmowi białka wtedy, gdy najbardziej tego potrzebuje. W takich sytuacjach warto sięgnąć po odzywki białkowe. Czym się jednak kierować i jak osoba początkująca może wybrać idealne białko dla siebie?

Białko w odżywce - czy naprawdę jest tak bardzo potrzebne?

Białko jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Po co jednak są odzywki białkowe i dlaczego nie można sięgnąć po np. nabiał lub inne źródła białka? Odżywki białkowe są potrzebne do uzupełniania diety w tej związek osobom uprawiającym sport. W ich przypadku, czyli gdy aktywność fizyczna jest większa niż podczas normalnych, codziennych czynności, wzrasta zapotrzebowanie na białko. Źródła podają, że minimalna dawka białka dla ćwiczącej osoby to 1,4 g na kilogram masy ciała. Niektóre badania z kolei podają, że przyjmowanie więcej niż 2,5 g białka na kilogram masy ciała nie daje żadnych dodatkowych efektów i nie sprzyja powstawaniu masy nawet pomimo treningowi. Tym samym można uznać, że zapotrzebowanie na białko jest kwestią dyskusyjną, jednak dotychczasowe badania pozwalają na wyciągnięcie pewnej średniej. Bezpieczny przedział podaży białka mieści się tym samym między 1,4 g a 2 g na kilogram masy ciała u osób uprawiających sport.

Co istotne, nie ma znaczenia, czy aktualnie buduje się masę, czy też jest się na etapie redukcji. W pierwszym przypadku bowiem białko staje się budulcem, z którego powstaje masa mięśniowa. Na redukcji natomiast białko pomaga w zapobiegnięciu utraty tkanki mięśniowej i pomaga regulować głód. Czasami może również zastępować posiłek, jednak takie zastosowanie odżywki białkowej nie jest rekomendowane.

Białko białku nierówne, czyli o różnych rodzajach białek

Sklepy z odżywkami i asortymentem sportowym czy suplementami diety w swojej ofercie zawierają bardzo wiele różnych rodzajów odżywek białkowych. Osoba bez doświadczenia ma ogromny problem z wybraniem odpowiedniego białka, bo nie wie, czym kierować się podczas wyboru. Skład mówi jeszcze niewiele, a oznaczenia na opakowaniach to zbyt mało, by podjąć świadomą decyzję. Oznaczenia, jakie można spotkać, to WPC, WPI oraz WPH.

WPC - koncentrat białek serwatkowych

WPC to bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych typów odżywek białkowych. Na ich popularność wpływa z pewnością niska cena i stosunkowo dobra jakość oferowana spośród białek w tej półce cenowej.

WPC to białko serwatkowe, czyli pozyskiwane z pozostałości po ścięciu się krowiego mleka. Jest najbardziej intensywne w smaku spośród wszystkich rodzajów białek. Ich skład jednak nie jest równie imponujący, ponieważ zawierają:

  • 70-80% skoncentrowanego białka,
  • 2-6% tłuszczu,
  • 2-8% węglowodanów.

Odżywki WPC bardzo często zawierają również inne bioaktywne składniki, do których należą m.in. transferyna czy proteozopeptyny. Jedna porcja produktu, czyli zazwyczaj 30g znajduje się przeważnie 130 kcal.

Przeznaczenie i stosowanie

WPC polecane jest zazwyczaj tym osobom, które nie mają żadnych problemow z przyswajaniem białka serwatkowego. Jeśli dla osoby spożywającej odzywkę cena i smak mają kluczowe znaczenie, WPC jest bez wątpienia jednym z lepszych, jeśli nie najlepszym wyborem. Jednakże z powodu obecności węglowodanów i tłuszczy, białka WPC mają większą kaloryczność od izolatu czy hydrolizatu. Dzięki temu jednak doskonale uzupełniają zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze, przez co stają się bardzo dobrym wyborem po treningu. Szczególnie że organizm po dużym wysiłku fizycznym ma większe zapotrzebowanie na różnorodne składniki odżywcze.

Wlaściwości WPC

WPC jest bardzo łatwo przyswajalne przez ludzki organizm, a przy tym nie powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jego czas wchłaniania jest jednak dość przeciętny głównie dlatego, że oprócz białka zawiera również inne składniki. Zazwyczaj organizm jest w stanie przyswoić WPC w ciągu 1-3 godzin. Czas ten jest różny zależnie od flory bakteryjnej, pracy jelit oraz procesów trawienia.

Mniej znaną właściwością WPC jest jego działanie odkryte podczas badań na Uniwersytecie Wisconsin. Wykazały one bowiem, że regularne spożywanie WPC może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory okrężnicy, a nawet złagodzić przebieg tej choroby. Testy na zwierzętach wykazały, że może również zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołów mlekowych.

Samo białko WPC posiada podstawową właściwość odżywek białkowych, czyli zapobieganie katabolizmowi mięśni i przyspieszanie regeneracji.

 

 

WPI - izolat białek serwatkowych

WPI uznawane jest za lepszą odmianę białek serwatkowych i odżywek białkowych w ogóle. Od WPC odróżnia je przede wszystkim skład, który obejmuje:

  • 85-90% skoncentrowanego białka,
  • 1-3% tłuszczu,
  • 03-% węglowodanów.

Dzięki temu kaloryczność pojedynczej porcji jest nieco mniejsza niż w przypadku WPC, ponieważ jedna porcja dostarcza ok. 100 kcal. Przy czym kalorie te pochodzą niemal wyłącznie z tak potrzebnego sportowcom białka.

Przeznaczenie i stosowanie

Odżywki WPI bardzo dobrze sprawdzają się jako uzupełnienie niedoborów protein. Ich stosowanie zaleca się przede wszystkim osobom, które mają trudności z dostarczeniem w codziennej diecie odpowiednich dawek białka. trudności te mogą wynikać z chorób, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także z nietolerancji laktozy.

Izolaty są bardzo szybko przyswajalne, dlatego sprawdzają się szczególnie u osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną, w dodatku jej raczej aktywną odmianę. Te białka mogą również ułatwiać odchudzanie, ponieważ nie zawierają substancji słodzących oraz wykazują się niską kalorycznością.

Odżywki WPI mogą z powodzeniem uzupełniać zwyczajne dania lub posiłek jedzony przed treningiem i zaraz po nim. Stosowane okołotreningowo chronią przed utratą masy mięśniowej.

Wlaściwości WPI

Odżywki WPI zawierają białka, które organizm jest w stanie bardzo szybko przyswoić, dlatego izolaty są uznawane za najszybciej i zarazem najlepiej wchłanialne odżywki białkowe. Do krwi białko dostaje się błyskawicznie, a przy tym nie powodują żadnych problemow z trawieniem. Z ich stosowaniem nie wiążą się żadne skutki uboczne ze strony układu pokarmowego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że izolaty niemal nie zawierają laktozy, która w niewielkich ilościach występuje z koncentratach.

WPI to również minusy, których najistotniejszym jest wyższa cena. Nierzadko zdarza się, że WPI jest droższe nawet o 30% od WPC, a i sam smak izolatu jest mniej intensywny. Co więcej, prawdziwy izolat powinien na języku zostawiać delikatną gorycz, która nie każdemu może przypaść do gustu. Równie ważne jest, by zaopatrywać się w białka pozyskiwane w niskich temperaturach, co umożliwia uzyskanie najlepszego profilu aminokwasowego. Przede wszystkim charakteryzują się wtedy większym poziomem leucyny i cysteiny. Dlatego też należy szukać białek oznaczonych CFM, czyli filtracją przepływu krzyżowego w niskich temperaturach.

WPH - hydrolizat białka serwatkowego

Kolejną odmianą odzywek białkowych są WPH. jest to bardzo skuteczna i bardzo wartościowa odmiana izolatu białka serwatkowego. WPH zdecydowanie wyróżnia się na tle innych odmian, przede wszystkim dzięki rekordowo wręcz wysokim stężeniem białka i absolutnie perfekcyjna wchłanialnością. Jego skład obejmuje:

  • do 98% skoncentrowanego białka,
  • wyłącznie śladowe ilości tłuszczu i węglowodanów,

WPH to również źródło minerałów, witamin i aminokwasów, a jedna porcja zawiera jedynie 100 kcal.

Przeznaczenie i stosowanie

Z uwagi na właściwości WPH po ta odmianę odżywki białkowej powinni sięgać wyłącznie sportowcy. Odżywkę warto spożywać przed treningiem, ponieważ wtedy szybko podnosi się paziom energii i wydłuża się czas trwania ćwiczeń. Jednakże hydrolizaty to również dobra składowa posiłku potreningowego, ponieważ wyjątkowo dobrze uzupełniają utracone podczas wysiłku aminokwasy oraz wspierają regenerację organizmu po treningu.

Właściwości WPH

WPH nazywane jest białkiem najwyższej jakości. Zawiera bowiem wstępnie strawione białko, co zwiększa jego przyswajanie. Jest ono zdecydowanie lepsze niż izolatu. Ogromne znaczenie ma również długotrwale działanie - zdecydowanie najdłuższe spośród produktów białkowych dostępnych na rynku. Z tego powodu są stosowane przez zawodowych sportowców i zaawansowanych zawodników, którzy dzięki WPH minimalizują katabolizm mięśni i ograniczają rozpad masy mięśniowej w okresach redukcji tkanki tłuszczowej.

Niestety WPH to także wady. Najbardziej uciążliwą cechą hydrolizatu jest bowiem jego specyficzny smak goryczy, charakterystyczny dla picia wolnych aminokwasów. Drugą wadą jest wysoka cena.

Typ białka to nie wszystko - marka ma znaczenie

Jak w przypadku wiele produktów, także i odżywki białkowe nie są sobie równe. Chociaż wstępnie można kierować się przy wyborze typem odżywki, to nadal na rynku jest wiele różnych firm oferujących te same typy... ale o zupełnie innej jakości. Warto jednak zainteresować się REAL PHARM, MUSCLE CARE. Pozornie oferta Real Pharm może nie różnic się od białek innych firm, ale odżywki oferowane w ramach marki Muscle Care to nie tylko białka wysokiej jakości i skład pozbawiony zbędnych wypełniaczy. To niska zawartość kaloryczna i coś, czego nie posiadają inne odżywki białkowe: ochrona mięśni i wsparcie ich regeneracji. Dzięki temu stanowią bardzo dobry suplement diety zarówno dla osób na początku kariery sportowca, jak i zaawansowanych zawodników. Muscle Care to wyjątkowa oferta dla osób początkujących, ponieważ w pewnym stopniu chroni przed błędami treningowymi, z których wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu