Palma sabałowa - właściwości lecznicze, sposób przyjmowania i przeciwwskazania

Dodane przez: . Komentarze: 0 5056

Palma sabałowa to roślina o znanych właściwościach leczniczych. Jej stosowanie jest szczególnie korzystne w przypadku mężczyzn, którzy cierpią na problemy z prostatą oraz łysieniem. Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór leków oraz suplementów diety, które zawierają w swoim składzie wyciąg z palmy sabałowej.

Palma sabałowa na prostatę

Zanim na rynku pojawiły się syntetyczne leki na przerost prostaty, mężczyźni stosowali środki naturalne. Najbardziej skutecznym okazała się plama sabałowa, która była używana w tradycyjnej medycynie od początku XIX wieku. W 1926 roku palma sabałowa została oficjalnie wprowadzona na rynek.

Naukowcy nie znają dokładnie mechanizmu, który odpowiada za lecznicze właściwości palmy sabałowej. Przyjmuje się, że wyciąg z tej rośliny zmniejsza poziom hormonu odpowiedzialnego za nieprzyjemne objawy związane z prostatą. Przerośnięta prostata zaczyna uciskać pęcherz, co prowadzi do częstszego i trudniejszego oddawania moczu, a także uczucia nieustannego parcia na pęcherz. Wyciąg z palmy sabałowej zawiera fitosterole, które uznawane są za główny składnik wpływający na zdrowie prostaty.

Palma sabałowa na łysienie

Innym zastosowaniem wyciągu z palmy sabałowej jest leczenie łysienia. Ekstrakt z tej rośliny sprawdza się w przypadku łysienia androgenowe, które występuje u mężczyzn i kobiet. Substancje znajdujące się w palmie sabałowej obniżają poziom DHT, czyli aktywnej formy testosteronu, która w nadmiarze powoduje wypadanie włosów. Łysienie androgenowe to przypadłość, dotykająca przede wszystkim mężczyzn po 40. roku życia, jednak może pojawić się także u kobiet po menopauzie. W leczeniu tego typu łysienia stosuje się preparaty zawierające palmę sabałową, która ogranicza nadmiernie wydzielanie DHT. Roślina znajduje również zastosowanie w leczeniu zmian trądzikowych spowodowanych zaburzoną równowagą hormonalną.

Palma sabałowa – bezpieczny środek bez recepty

Wyciąg z palmy sabałowej to jedyny preparat pochodzenia roślinnego, który używany jest do leczenia przerostu prostaty. Leki z palmą sabałową dostępne są bez recepty. W aptekach można znaleźć bardzo duży wybór produktów z dodatkiem tej rośliny, jednak duża większość to suplementy diety. Dostępne leki stosowane są do łagodzenia dolegliwości spowodowanych przez łagodny przerost prostaty, np. parcie na mocz, słaby strumień moczu, częste oddawanie moczu w nocy.

Preparaty lecznicze powinny zawierać odpowiednią ilość ekstraktu z palmy sabałowej. Skuteczne dawki wynoszą od 800 do 1200 mg na dobę. Terapia przyniesie rezultaty pod warunkiem, że będzie trwała co najmniej 4-6 miesięcy. Zaletą stosowania preparatów z palmą sabałową jest brak skutków ubocznych, które zazwyczaj zniechęcają do stosowania leków syntetycznych. Chodzi przede wszystkim o zaburzenia sprawności seksualnej, które często towarzyszą leczeniu dolegliwości związanych z prostatą.

Inną ważną zaletą stosowania palmy sabałowej jest fakt, że przyjmowanie takich preparatów nie zaburza wyników badań poziomu swoistego antygenu PSA, który służy do wykrywania raka prostaty. Dzięki temu można jednocześnie monitorować rozwój choroby i stosować terapię, co nie jest możliwe w przypadku leków syntetycznych.

Przeciwzapalne działanie palmy sabałowej

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest chorobą, która powoduje znaczne obniżenie jakości życia. Leczenie tej dolegliwości opiera się przede wszystkim na stosowaniu antybiotyków. Taka terapia po dłuższym czasie często prowadzi do poważnych zaburzeń jelitowo-żołądkowych oraz do rozwoju antybiotykoodporności. Zapalenie prostaty jest przyczyną nieprzyjemnych objawów, a także pogorszenia jakości nasienia, co prowadzi do niepłodności. Owoce palmy sabałowej posiadają właściwości przeciwzapalne, które zostały potwierdzone przez badania naukowe. Zastosowanie wyciągu z tej rośliny pomaga w zmniejszeniu stanu zapalnego prostaty bez występowania skutków ubocznych, które pojawiają się w przypadku antybiotykoterapii.

Jak stosować palmę sabałową?

Palma sabałowa jest zazwyczaj dodawana do preparatów, które stosowane są we wspomaganiu leczenia prostaty. Najczęściej tego typu preparaty mają postać suplementów diety lub tabletek leczniczych. Dostępne są w aptekach oraz sklepach zielarskich. Można również kupić krople zawierające wyciąg z palmy sabałowej. Stosuje się maksymalnie 30 kropel trzy razy dziennie. W przypadku walki z łysieniem androgenowym najlepsze rezultaty dają maski, wcierki i szampony. Takie preparaty sprawdzają się także w przypadku profilaktyki nadmiernego wypadania włosów.

Palma sabałowa – przeciwwskazania

Preparaty zawierające palmę sabałową nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, ponieważ substancje znajdujące się w ekstrakcie z tej rośliny mogą doprowadzić do poronienia. Wyciągów z palmy sabałowej nie należy także stosować w trakcie karmienia piersią oraz przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Kurację przy zastosowaniu palmy sabałowej trzeba przerwać na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.

Skutki uboczne

Stosowanie palmy sabałowej powoduje mniej skutków ubocznych niż zażywanie leków syntetycznych i antybiotyków, jednak niektóre osoby skarżą się na nieprzyjemne objawy występujące w czasie terapii z użyciem tej rośliny. Do najczęściej występujących symptomów należą łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W pierwszej fazie kuracji mogą pojawić się nudności, którym towarzyszą bóle głowy, wymioty i biegunki.

Z dobroczynnego działania palmy sabałowej mogą skorzystać przede wszystkim mężczyźni w średnim wieku. Wyciąg z tej rośliny jest również tradycyjnie stosowany w przypadku zaburzeń erekcji oraz jako afrodyzjak. Warto pamiętać, że z korzystnych właściwości tej rośliny mogą skorzystać również panie. Dotyczy to przede wszystkim przypadków łysienia androgennego, które dotyka także kobiety. Szczególnie dużą skuteczność wykazują wcierki oraz szampony wzbogacone wyciągiem z palmy sabałowej. Systematyczne stosowanie takich preparatów przynosi rezultaty w postaci widocznego wzmocnienia i zagęszczenia oraz ograniczenia wypadania włosów.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu