Pieprz cayenne na odchudzanie - czy działa?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1510

Pieprz cayenne, nazywany również papryką kajeńską, ze względu na swoje walory smakowe stosowany jest popularnie w kulinariach przez coraz to większą grupę osób. Jednak powinien on nie tylko zapełniać nasze półki z przyprawami, ale również apteczki, gdyż posiada on niezliczone ilości pozytywnych właściwości dla naszego funkcjonowania. Między innymi pomaga w leczeniu nadciśnienia tętniczego, usuwa wrzody żołądka, a nawet bóle wywołane schorzeniami zwanymi reumatyzmem. Okazuje się, że pieprz kajeński wpływa również na proces odchudzania. Jak działa ta przyprawa?

Pieprz cayenne - czym jest?

Kajeński pieprz to odmiana przyprawy, należącej do grupy Capsicum - czyli papryk, które charakteryzują się bardzo ostrym smakiem, nazywanych popularnie chili. Cayenne tworzony jest bowiem z papryki, które przechodzi proces suszenia, a następnie zostaje zmielona i w tej formie trafia na półki sklepowe. 

Papryka cayenne zawiera kapsaicynę, czyli związek chemiczny, który odpowiedzialny jest za charakterystyczny ostrawy smak. Substancja ta wykazuje oddziaływanie na nocyreceptory - receptory bólu, które możemy znaleźć np. w jamie ustnej. Z tego względu, po spożyciu pokarmu z zawartością kapsaicyny, odczuwamy pieczenie.

Pieprz cayenne - właściwości

Przede wszystkim przyprawa ta wykazuje właściwości przeciwzapalne, co objawia się tym, iż spowalnia działanie neuropeptydu, który wywołuje stany zapalne. Wskutek tego, minimalizuje objawy związane z zapaleniem stawów. Ponadto, cechuje się działaniem przeciwbólowym - zmniejsza bóle głowy (nawet te związane z silną migreną), a nawet ból spowodowany neuropatią cukrzycową. Bez wątpienia istotny jest fakt, iż pieprz cayenne działa antynowotworowo, co potwierdzili naukowcy z uniwersytetu w Nottingham - wykazali, iż w związku z zawartością kapsaicyny, w naszym organizmie likwidowane są mitochondria odpowiedzialne za rozwój i podział komórek rakowych.

Pieprz kajeński wspomaga również pracę wielu układów w naszym organizmie, np. :

  • układu immunologicznego - wzmacnia naszą odporność, zmniejsza obrzęk błon śluzowych nosa i pobudza je do wydzielania śluzu, co powoduje likwidację powszechnego „zatkania nosa”, czyli po prostu go udrażnia. Jednak nie wskazane jest stosowanie go podczas przewlekłego przeziębienia, gdyż może pogłębiać osłabienie;
  • układu pokarmowego - usprawnia leczenie wrzodów żołądka, co zostaje spowodowane tym, iż pobudza krążenie krwi w tym narządzie oraz stymuluje komórki żołądka do produkcji soków. Dzięki działaniu bakteriobójczemu, zapobiega powstaniu zatrucia pokarmowego, wspomaga proces trawienia i likwiduje wzdęcia.
  • układu krążenia - poprawia krążenie, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zawału i udaru. Ponadto zmniejsza poziom złego cholesterolu - LDL, wskutek czego przeciwdziała powstawaniu zakrzepów, spowodowanych zaleganiem płytek krwi. 

Jaki suplement wybrać?

Pieprz kajeński znajdziemy w Real Pharm Unreal 360g.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu