Pojedynek - Omega 3 kontra Omega 6

Dodane przez: . Komentarze: 0 2668

Zarówno kwasy omega-3, jak i omega-6 należą do grupy zdrowych tłuszczów, a ich niezbędność dla naszego organizmu jest powszechnie znana. Nie jesteśmy w stanie sami go wytworzyć, a w porównaniu do kwasów nasyconych mają one o wiele więcej dobroczynnych właściwości min. regulowanie ciśnienia krwi, ochrona układu nerwowego i serca, poprawa wzroku, wspieranie odporności, leczenie schorzeń skóry. Dla zdrowia istotne jest nie tylko dostarczanie kwasów omega-3 i omega-6, ale również odpowiednie proporcje między nimi.

Wpływ kwasów omega na organizm

Aby zauważyć zależność pomiędzy kwasami omega-3 i omega-6, najpierw należy zrozumieć, jak bardzo są dla nas ważne. Kwas omega-3 hamuje syntezę triglicerydów w jelitach i wątrobie, zapobiega chorobom układu krążenia. Poza tym działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, reguluje ciśnienie krwi, hamuje rozwój choroby wieńcowej i niedokrwiennej. Ma zbawienny wpływ na pracę mózgu poprawiając jego ukrwienie, koncentrację i proces zapamiętywania. Kwas działa przeciwalergicznie, przeciwmiażdżycowo, chroni przed wadami wzroku stanowiąc składnik budulcowy siatkówki, działa przeciwdepresyjnie, poprawiając funkcje komórek nerwowych w korze mózgu, oddziałuje korzystnie na skórę. Dostarczanie składnika jest bardzo ważne już od czasu życia płodowego i w pierwszych latach życia dziecka. Niedobór w czasie ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu,  zaburzeń w układzie nerwowym i rozwoju psychomotorycznym niemowlaka. U dorosłych brak kwasu może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, depresji, agresji, problemów z pamięcią i koncentracją. Aby dostarczyć jego odpowiednią ilość, należy spożywać tłuste ryby tj. śledzie, makrele, łososie, oleje roślinne tj. sojowe, arachidowe, rzepakowe, a także orzechy. 

Jeśli zaś chodzi o kwasy omega-6, są one równie ważne. Przede wszystkim działają przeciwzapalnie, zapobiegają tworzeniu się miażdżycy w naczyniach krwionośnych, obniżają poziom cholesterolu i regulują ciśnienie tętnicze. Dodatkowo pomagają łagodzić objawy chorób autoimmunologicznych. Ponadto odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego płodu, utrzymują odpowiednią kondycję paznokci, włosów i skóry, łagodzą bóle neuropatyczne. Aby przyswoić odpowiednią ilość składnika należy spożywać oleje roślinne, orzechy ziemne, migdały, sezam, pestki dyni i słonecznika, awokado, a także margaryny roślinne. Choć kwasy omega-6 są niezbędne dla naszego zdrowia, istotny jest umiar. Dostarczanie ich w nadmiarze może prowadzić do przyspieszenia zmian miażdżycowych, zakrzepowych, destabilizując układ hormonalny i układ krążenia. Poza tym składnik powinien być przyswajany tylko w towarzystwie kwasów omega-3, aby nie dotknęły nas jego negatywne czynniki. 

Proporcje pomiędzy kwasami omega-3 i omega-6

Znaczenie pozytywnego oddziaływania na nasze zdrowie omawianych składników, dotarło do nas wraz z kuchnią śródziemnomorską. Okazało się wówczas, że istnieją inne tłuszcze, oprócz nasyconych zwierzęcych. Niezwykle trudne jest nie tylko regularne dostarczanie kwasów omega, ale utrzymywanie ich w odpowiednich proporcjach. Spożywanie zbyt dużych ilości kwasów omega-6 hamuje działanie kwasów omega-3. Ponadto nadmiar omega-6, przy niedoborze omega-3, skutkuje pojawieniem się schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych. Może przyczynić się do rozwoju raka piersi i wzrostu nowotworu prostaty. Według naukowców z całego świata, istnieje odpowiednia proporcja pomiędzy składnikami, do której powinniśmy się stosować. Maksymalna dawka wynosi 6:1, a niektórzy sugerują mniej, bo 4:1 kwasów omega-6 do omega-3. Ciężko jest utrzymać idealną równowagę, jednak warto zapamiętać, że to składnik omega-6 jest bardziej szkodliwy w nadmiarze. Ciężko jest mówić o jakiejkolwiek rywalizacji pomiędzy nimi, ponieważ obydwa odgrywają istotną rolę w organizmie człowieka. Jednak jak utrzymać odpowiednie proporcje kwasów? Warto dostosować się do kilku rad, które nas do tego przybliżą. Przede wszystkim warto ograniczyć żywność przetworzoną i smażyć jak najmniej produktów na głębokim oleju. Powinniśmy regularnie spożywać więcej morskich, tłustych ryb, a do sałatek dodawać oleje roślinne w szczególności lniany. Jeśli już zdecydujemy się na suplementację, kupujmy wyłącznie kwas omega-3, którego w pożywieniu jest o wiele mniej, niż kwasu omega-6 i omega-9. 

Od wielu lat wiemy doskonale, jak ważna jest dieta bogata w witaminy. Utarło się również przekonanie, że tłuszcz zwierzęcy spożywany w nadmiarze, szkodzi naszemu zdrowiu. Nagle okazuje się, że istnieje również zdrowy tłuszcz, zawarty głownie w rybach, olejach roślinnych i orzechach. A tych niestety dostarczamy zdecydowanie za mało. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem kwasów omega na stałe do naszej diety, ponieważ mają zbawienny wpływ na organizm. Wspomagają przede wszystkim sferę emocjonalną, układ nerwowy, krwionośny i sercowy. Obniżają ryzyko powstawania wielu chorób, nowotworów, a nawet Alzheimera. Są z powodzeniem stosowane w kosmetyce, wpływając pozytywnie na włosy, skórę i paznokcie. Nie bez powodu to wśród państw śródziemnomorskich istnieje najmniejszy odsetek zachorowalności na choroby serca.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu