Tiamina (witamina B1) jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Współuczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, mięśni i serca. Jej niedobór możemy doprowadzić do niewydolności układu krążenia, zaburzenia pracy mięśni, a nawet śmierci.
Czym może skutkować niedobór tiaminy?
Niedobory witaminy B1 mogą występować u osób długotrwale aktywnych fizycznie i psychicznie, pijących duże ilości kawy, herbaty i alkoholu oraz u osób narażonych na długotrwały stres. Objawami niedoboru tiaminy są skurcze, trudności z koncentracją, zaburzenia trawienia. Im większy niedobór tiaminy w naszym organizmie tym bardziej katastrofalnymi skutkami możemy się spotkać. Układ krążenia nie może dobrze funkcjonować bez odpowiedniej dawki tiaminy.
Nie musimy się obawiać przedawkowania witaminy B1 – nadmiar jest łatwo wydalany z moczem.
Gdzie znajdziemy witaminę B1?
Jednym z najbogatszych źródeł tiaminy jest wieprzowina, szczególności schab, polędwica i kiełbasy suszone. Osoby nie jedzące mięsa mogą najszybciej uzupełnić zapas witaminy B1 jedząc orzechy pistacjowe i arachidowy. Ponadto spore pokłady tiaminy znajdzie również w kaszy mannie, kalafiorze, porze, mandarynkach czy ziemniakach. Tradycyjna kuchnia polska jest więc bogata w produkty spożywcze zawierające witaminę B1 i nie powinniśmy mieć problemów z jej niedoborem – owe produkty są bowiem popularne i niedrogie.
Dlaczego warto stosować tiaminę?
Tiamina współuczestniczy w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz aktywnie wspomaga czynności układu naczyniowo-sercowego. Udowodniono również właściwości antyoksydacyjne witaminy B1. Wielu naukowców przypuszcza, że ma ona znaczny wpływ na nasz układ odpornościowy. Naukowcy z Wielkiej Brytanii wskazali, że odpowiednio podane dawki tiaminy mogą odwrócić uszkodzenia nerek występujące przy cukrzycy typu drugiego. Osoby z cukrzycą szczególnie muszą dbać o uzupełnianie tiaminy w organizmie. Jej niedobór stwierdzono u niemal 70% osób cierpiących na tę chorobę.
Komentarze
Napisz komentarz