PQQ to niedawno odkryty mikroskładnik pokarmowy, który posiada mnóstwo ciekawych właściwości. Znajduje się właściwie we wszystkich organizmach – nie tylko w roślinach, ale też u ludzi. Jakiś czas temu naukowcy odkryli, że PQQ znajduje się również w… gwiezdnym pyle! Obecnie badany jest udział PQQ w procesie ewolucji, a wielu naukowców chciałoby uznać go za kolejną witaminę. Dowiedz się więcej na temat rewelacyjnego PQQ!
PQQ – co to jest?
PQQ, czyli pirolochinolinochinon, jest obecny w każdym organizmie. Jest to witaminopodobny mikroskładnik pokarmowy, zbliżony do Koenzymu Q10 i witaminy K. PQQ jest kofaktorem, co oznacza, że pomaga on enzymom pełnić swoje funkcje. PQQ pomaga w przenoszeniu elektronów, kluczowych dla pracy mitochondriów, produkujących energię.
Po raz pierwszy PQQ rozpoznane zostało w 1964 roku przez przez Jensa Hauge’a, jednak dopiero w 2003 japoński badacz Tadafumi Kato udowodnił, że PQQ znajduje się we wszystkich organizmach żywych. PQQ występuje w naturalnym pożywieniu, między innymi w kakao, pietruszce, selerze, ziemniakach i w winie. Najlepszym źródłem PQQ jest fermentowana soja natto, która jest nie jest w Polsce zbyt popularna. Niestety, ilość PQQ w pożywieniu są niewielkie, jednak suplementacja może przynieść naprawdę zaskakujące korzyści.
Działanie PQQ
PQQ w znaczący sposób sprzyja wzrostowi i tworzeniu nowych mitochondriów, które odpowiedzialne są za dostarczanie organizmowi energii. Jednocześnie mitochondria są najbardziej narażone na uszkodzenia oksydacyjne. PQQ chroni mitochondria kompleksowo. Po pierwsze, wpływa na białko CREB, które stymuluje wzrost mitochondriów. Po drugie, PQQ jest bardzo silnym antyoksydantem, który dosłownie wymiata wolne rodniki, przyczyniające się do uszkodzeń mitochondriów. Warto wiedzieć, że zaburzenia w pracy mitochondriów mogą być przyczyną chorób neurodegeneracyjnych i nowotworowych. PQQ jest wyjątkowo trwałe i może być bardzo skuteczne w utrzymywaniu mitochondrialnej produkcji energii oraz w zwalczaniu przede wszystkich tych wolnych rodników, które atakują mitochondria, czyli nadtlenkowych i hydroksylowych rodników. Dzięki temu PQQ jest o wiele bardziej cenne dla zdrowia niż “tradycyjne” antyoksydanty.
PQQ ma bardzo silne działanie neuroprotekcyjne. Przede wszystkim optymalizuje ono pracę całego układu nerwowego i zauważalnie poprawia pamięć i koncentrację. Zapobiega również spadkowi funkcji poznawczych, do którego może dojść na skutek długotrwałego stresu oksydacyjnego. Chroni ono komórki mózgowe, stymuluje pracę neuroprzekaźników i może zapobiegać chorobie Alzheimera i Parkinsona.
Ponadto PQQ może chronić serce. Naukowcy nieustannie badają wpływ PQQ na organizm, jednak wstępne badania pozwalają przypuszczać, że PQQ może zmniejszać skutki ataków serca i udarów. PQQ poprawia funkcje mitochondrialne serca i zapobiega negatywnemu wpływowi stresu oksydacyjnego na układ sercowo-naczyniowy.
Dodatkowe właściwości PQQ to jego pozytywny wpływ na nastrój. Pozwala ono zmniejszać napięcie i lęk. Dodatkowo może ono stymulować pracę układu immunologicznego.Oprócz tego skutecznie zmniejsza stany zapalne. Warto pamiętać, że nowe mitochondria dostarczają mięśniom energii niezbędnej do pracy, dlatego PQQ to doskonałe wsparcie również dla sportowców!
Niedobory PQQ
Badania wskazują, że mała ilość PQQ w organizmie może prowadzić do dochodzi do zahamowania rozwoju, zmniejsza się efektywność pracy układu odpornościowego, a mitochondria narażone są na szybszą degradację. Oprócz tego znacząco zmniejsza się ich ilość. Ponadto niedobór PQQ może zmniejszyć współczynnik poczęcia i ilość potomstwa.
Suplementacja PQQ
Potencjał drzemiący w PQQ pozwala przypuszczać, że jego popularność będzie nieustannie rosła. Decydując się na suplementację PQQ, warto wiedzieć, że doskonałe łączy się ono z Koenzymem Q10 – substancje te nawzajem stymulują swoje działanie. Zalecana dawka PQQ dla osoby dorosłej to 20-40 mg na dobę.
Polecamy!
Przekonaj się o wyjątkowo korzystnym wpływie PQQ na zdrowie. Polecamy innowacyjny suplement diety PQQ 20 mg prosto od Swanson!
Komentarze
Napisz komentarz