Selen to jeden z mniej popularnych pierwiastków – zwracamy uwagę przede wszystkim na magnez czy żelazo. Okazuje się jednak, że selen kryje w sobie ogromny potencjał, który warto odkryć. Dowiedz się, jaką rolę w organizmie odgrywa selen i dlaczego warto uzupełniać o niego codzienną dietę.
Selen – co musisz wiedzieć?
Selen to pierwiastek chemiczny, należący do grupy niemetali. Znanych jest aż kilkanaście izotopów selenu. Pierwiastek ten został odkryty w 1817 roku przez J. J. Berzeliusa. Selen zawsze występuje wraz z tellurem, którego nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa “tellus”, czyli Ziemia. Nazwa “Selene” w języku greckim oznacza z kolei Księżyc oraz boginię, która go uosabiała. Podobnie jak Ziemia i Księżyc, tak i selen i tellur zawsze występują razem.
Swoimi właściwościami selen nieco przypomina siarkę. Zarówno kwas selenowy, jak i kwas siarkowy, mają silne właściwości utleniające. Selen występuje w skorupie ziemskiej w ilości 0,05 ppm jako zanieczyszczenie rud siarczkowych. Pozyskiwany jest jako produkt uboczny rafinacji rud siarki i miedzi. Dzięki swojej zależności przewodnictwa elektrycznego od naświetlania, selen znajduje zastosowanie w fotokomórkach i kserokopiarkach. Co ciekawe, selen stosowany jest także jako składnik szamponów przeciwłupieżowych i preparatów przeciwgrzybicznych.
Właściwości zdrowotne selenu
Selen ma bardzo silny, pozytywny wpływ na organizm, dlatego niezbędne jest dostarczanie go wraz z pożywieniem. Zawartość selenu w różnych produktach spożywczych jest bardzo zróżnicowana, ponieważ jest ona zależna od ilości selenu w glebie i w wodzie w miejscu, w którym hodowana jest dana żywność. Gleby w Polsce uważa się za bardzo ubogie w ten cenny pierwiastek, dlatego powinniśmy postarać się jak najczęściej wybierać produkty, które zawierają dużo selenu.
Podstawową właściwością selenu jest jego wpływ na układ krwionośny. Ma on bardzo korzystny wpływ na serce, ponieważ zmniejsza zdolność płytek krwi do zlepiania się (agregacji). W ten sposób może ona znacząco obniżać ryzyko wystąpienia zawałów serca, udarów i zakrzepów. Selen chroni także przed miażdżycą i chorobą wieńcową. Oprócz tego selen zwiększa zawartość cholesterolu HDL, czyli tego dobrego oraz zmniejsza poziom LDL – szkodliwego cholesterolu.
Selen ma bardzo silny, pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Znacząco poprawia jego funkcjonowanie, dzięki czemu organizm skuteczniej broni się przed wszelkiego typu infekcjami. Obecnie wielu badaczy zajmuje się sprawdzaniem właściwości przeciwnowotworowych selenu. Jest on aktywatorem peroksydazy glutaminowej – jednego z najważniejszych enzymów przeciwutleniających, zapobiegających powstawaniu nowotworów w tkankach i narządach. Niektórzy badacze uważają selen za jedno z najpotężniejszych, naturalnych narzędzi, chroniących organizm przed rakiem.
Selen działa w połączeniu z witaminą C i E – tworzą one prawdziwego pogromcę wolnych rodników. Jako bardzo silne przeciwutleniacze, zarówno selen, jak i wymienione witaminy skutecznie niwelują skutki szkodliwego oddziaływania wolnych rodników. To właśnie stres oksydacyjny sprawia, że organizm starzeje się przedwcześnie oraz jest bardziej narażony na wiele chorób, w tym nowotwory. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym selen sprawia, że organizm dłużej zachowuje młodość.
Selen jest bardzo istotnym pierwiastkiem dla osób, które cierpią na choroby tarczycy. Deficyt selenu może prowadzić do zaburzeń pracy tarczycy, a w efekcie do rozregulowania poziomu TSH. Długotrwałe niedobory mogą skutkować obniżoną wchłanialnością jodu.
Inne ciekawe właściwości selenu to jego zdolność do redukowania stresu i napięcia, zwiększanie libido i poprawianie płodności. Selen zmniejsza toksyczność metali ciężkich takich jak: ołów, kadm, arsen, rtęć czy stal, przyspieszając proces ich wydalania z organizmu.
Zapotrzebowanie na selen i jego niedobory
Dziennie zapotrzebowanie osoby dorosłej na selen wynosi około 45 μg. Zapotrzebowanie zwiększa się podczas ciąży oraz w okresie laktacji. Nadmiar selenu w organizmie może powodować zatrucia, jednak aby do nich doszło, dawka musi przekroczyć 900 μg.
Niedobory selenu w organizmie są obecnie bardzo częste. Ich przyczyną jest niewystarczająca ilość tego pierwiastka w glebie. Objawy niedoborów selenu są bardzo niespecyficzne i trudno je rozpoznać. Może na nie wskazywać częste osłabienie i zmęczenie, bóle mięśni, częste infekcje i zaburzona praca układu immunologicznego. Inne skutki niedoboru selenu to bezpłodność u mężczyzn, choroby wątroby i trzustki, a także choroby tarczycy.
Produkty bogate w selen
Produkty najbardziej bogate w selen to podroby oraz żywność pochodzenia morskiego, czyli ryby i owoce morza, a także kawior. Selen znajduje się również w roślinach strączkowych i w czosnku. Inne produkty bogate w selen to orzechy brazylijskie i grzyby. Warto wzbogacać codzienną dietę o te produkty, aby nie narazić się na groźne skutki niedoborów selenu.
Polecamy!
Obawiasz się niedoborów selenu i szukasz bezpiecznego i skutecznego suplementu diety z tym pierwiastkiem? Polecamy Selen od Muscle Care – najlepszy sposób na wsparcie swojego organizmu!
Komentarze
Napisz komentarz