Siłownia a cukrzyca - czy diabetyk może ćwiczyć?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 5091

Cukrzyca, chociaż jest chorobą, która potrafi doskwierać, nie powinna hamować nas przed wysiłkiem fizycznym. Osoby na nią chorujące mają problem, żeby w pełni cieszyć się aktywnością, co jest uzasadnione niedoborem insuliny, a przez to mniejszą ilością białek mięśniowych. Osłabieniu ulegają również nerwy obwodowe, co skutkuje zaburzoną koordynacją. Spada podczas cukrzycy także napięcie mięśniowe i mogą pojawić się niebezpieczne zmiany miażdżycowe. One znowu sprawiają, że występuje niedokrwienie, które może skutkować gorszą wydolnością. Głównym wrogiem są jednak wahania cukru, które trzeba powstrzymywać, by nie doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, np. do hipoglikemii.

Jak trenować z cukrzycą?

Przede wszystkim nie wolno nam zapominać o kontrolowaniu cukru. Mierzmy go przed wysiłkiem, ale także w trakcie, kiedy poczujemy się słabo. Musimy dostosować naszą aktywność do dawek przyjmowanej insuliny. Zaraz po jej przyjęciu, nie powinniśmy wykonywać intensywnych ćwiczeń, aby glukoza nie spadła do niebezpiecznego poziomu. Liczmy również czas, jaki upłynął od zażycia insuliny. 

Diabetyk może podejmować wysiłek, ale nie może być on zbyt intensywny. Za duże przemęczenie prowadzi do nagłych spadków cukru. Musimy być więc rozsądni dobierając odpowiednie ćwiczenia. Mimo wszystko są one bardzo pomocne w walce z samopoczuciem podczas choroby. Istnieją badania, które potwierdzają pozytywny związek między aktywnością fizyczną a zmniejszeniem zapotrzebowania osoby ćwiczącej na insulinę egzogenną. Poprawia się również wydolność mięśni oraz wydajność płuc.

Ćwiczenia powinny być rozłożone w czasie, najlepiej wykonywać je trzy razy w tygodniu, z uwzględnieniem przerw na odpoczynek. Pozwoli on na regenerację mięśni i ustabilizowanie cukru we krwi. Powinno się unikać wysiłku bardzo intensywnego, takiego jak np. ciężki trening siłowy czy wytrzymałościowy, jak crossfit. Zużywają one bardzo dużo glikogenu z mięśni, ale też prowadzą do nagłych spadków cukru. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie zainteresowanie się sportem od strony rekreacyjnej – joggingiem, pływaniem, marszem, nordic-walkingiem lub pływaniem. Dobrym pomysłem będzie również spokojna jazda na rowerze. Taki długotrwały, ale stały pod względem intensywności trening sprawi, że poziom cukru utrzyma się na jednostajnym poziomie. 

Stałe tempo ćwiczeń może być utrzymane nawet przez godzinę. Jeśli osoba z cukrzycą posiada dodatkowo nadwagę, warto zacząć od spokojnych ćwiczeń, jak spacer i joga, a później zwiększać długość sesji oraz dodawać kolejne elementy, jak marszobieg czy pływanie. 

Przed rozpoczęciem treningu warto spożyć pełnowartościowy posiłek, wzbogacony o węglowodany. Muszą być to jednak cukry złożone, by mogły długo rozkładać się w naszym organizmie. Podczas ćwiczeń warto mieć w pobliżu przekąskę typu zbożowy batonik lub 100% sok z owoców, by móc posilić się w momencie, kiedy odczujemy nagłą senność czy osłabienie. Nie zapominajmy o kontroli cukru po treningu i regenerującym posiłku.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu