Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Bez jej właściwej pracy nie jesteśmy w stanie przeżyć nawet jednego dnia. Odpowiada za oczyszczanie organizmu z toksyn, regulację poziomu hormonów i cholesterolu, gromadzenie aminokwasów. Łącznie pełni około pięciuset różnych funkcji. Dlatego warto dbać o wątrobę, jej właściwą pracę, regenerację oraz oczyszczanie, mimo iż zwykle nie doceniamy jej pracy, póki nie pojawią się problemy.
Co wpływa na pracę wątroby?
Właściwa praca wątroby ma wpływ na cały organizm i zdrowie człowieka. Aby była ona możliwa, warto zadbać o odpowiedni tryb życia i sposób odżywiania. Należy również zauważyć, że wiek odgrywa istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu organów ludzkich, zaś niektóre choroby czy długotrwałe stosowanie używek może nieodwracalnie wpłynąć na stan tego narządu filtrującego. Uszkodzenia wątroby oraz jej choroby można leczyć, jednak lepiej zapobiegać ich powstawaniu.
Wątroba odpowiada między innymi za filtracje krwi ze szkodliwych substancji, dlatego dostarczanie ich z pożywieniem, napojami czy poprzez skórę albo wziewnie wpływa negatywnie na obciążenie organu. Palenie tytoniu, picie alkoholu czy przyjmowanie dużej ilości różnych obciążających organ leków to jedne z najczęstszych przyczyn uszkodzenia wątroby. Istnieje także wiele chorób mających istotny wpływ na jej pracę. Również spożywanie ciężkostrawnych i tłustych dań może znacznie pogorszyć stan wątroby. Aby mogła sobie ona radzić z odtruwaniem organizmu na bieżąco, warto zadbać o jej zdrowie.
Naturalne wsparcie dla wątroby
Oczywistym wsparciem wątroby w codziennej pracy wydaje się jej nieobciążanie. Nie jest to jednak zawsze możliwe, gdyż na pewne czynniki na przykład zanieczyszczenie środowiska czy konserwanty i dodatki w pożywieniu nie mamy wpływu. Unikanie soli, tłuszczów i cukru w nadmiarze, wysoko przetworzonej żywności, a także minimalizacja stosowania używek z pewnością wpłynie pozytywnie na stan organu. Zachowanie zdrowej, lekkostrawnej diety oraz utrzymanie właściwej wagi ciała może jednak nie wystarczyć.
W takiej sytuacji warto sięgnąć po naturalne środki, które będą wspomagać wątrobę w jej pracy. Odpowiednie wsparcie oczyszczania i regeneracji organu możliwe jest dzięki urozmaiceniu diety w konkretne produkty i stosowaniu się do kilku prostych zasad. Dieta bogata w witaminę C wspomaga oczyszczanie, siarka zawarta na przykład w czosnku wspomaga aktywację enzymów wspomagających wypłukiwanie toksyn. Buraki zawierające antyoksydanty i betainy, warzywa krzyżowe z pochodnymi siarki oraz sulforafanem, orzechy czy awokado również wspomagają wątrobę.
Suplementy diety wspomagające pracę wątroby
Nie zawsze jednak możliwe jest urozmaicenie diety na tyle, aby wątroba mogła się wystarczająco zregenerować. W takiej sytuacji, jeżeli nie mamy dolegliwości chorobowych i innych przeciwwskazań, warto sięgnąć po środki wspomagające pracę wątroby w skoncentrowanej formie w postaci różnorakich suplementów diety. Jak w przypadku każdych środków tego rodzaju należy dokładnie sprawdzić ich pochodzenie, skład oraz zakres działania i ewentualne interakcje z przyjmowanymi lekami czy chorobami, by nie zaszkodzić organizmowi.
Najpopularniejsze składniki aktywne, jakie występują w środkach stymulujących pracę wątroby:
- wyciąg z kurkumy - posiada właściwości przeciwzapalne oraz przyspiesza oczyszczanie i regenerację;
- wyciąg z czosnku - wspiera wypłukiwanie toksyn, alicyny oraz selen poprawiają pracę organu;
- wyciąg z korzenia cykorii - zawiera inulinę pozytywnie wpływającą na procesy trawienne;
- wyciągi z warzyw krzyżowych oraz karczochów - bogactwo składników wspiera wątrobę i cały organizm;
- chlorofil - który przy współudziale wątroby oczyszcza krew;
- wyciąg z buraków - zwierający betainy i liczne antyoksydanty wspiera oczyszczanie;
- wyciąg z awokado - różnorodne substancje, w tym glutation zapobiegają niszczeniu wątroby;
- fosfolipidy - otrzymywane z nasion soi odpowiadają za regenerację i ochronę;
- cholina - wpływa na odkładanie tłuszczu i jest składnikiem fosfolipidów;
- wyciągi ziołowe - w szczególności z ostropestu plamistego, korzenia mniszka lekarskiego czy łopianu wspomagają oczyszczanie i posiadają działanie ochronne;
- witaminy z grupy B, C, E - chronią, wspomagają metabolizm, odbudowę i oczyszczanie.
Środki, które wspierają wątrobę w codziennej pracy, zwykle działają kompleksowo. Zawierają również wiele różnych składników, najczęściej naturalnego pochodzenia. Jeżeli jednak wątroba jest już uszkodzona czy zmieniona chorobowo, należy przed ich użyciem zasięgnąć porady lekarza, by nie wpłynąć negatywnie na jej stan i móc zastosować odpowiednią kurację leczniczą.
Warto dbanie o wątrobę włączyć do codziennej świadomości i zdrowych nawyków, aby zapobiec wystąpieniu problemów w przyszłości. Wątroba nie posiada unerwienia czuciowego, więc zwykle nie daje o sobie znać od razu kiedy pojawią się problemy. Sprawna praca wątroby gwarantuje zdrowie organizmu ludzkiego, a także wspiera możliwość zachowania smukłej sylwetki i dobre samopoczucie.
Komentarze
Napisz komentarz