Spadki motywacji to nic złego, jeśli są chwilowe i pojawiają się raz na jakiś czas – zdarza się to każdemu. Jeżeli jednak od dłuższego czasu borykasz się z niemocą do zrobienia czegokolwiek, włącznie z treningami, które do niedawna uwielbiałeś oraz trudno Ci się skoncentrować na prostych zadaniach, z pomocą może przyjść sulbutiamina.
Sulbutiamina – co to takiego?
Sulbutiamina to syntetyczna pochodna witaminy B1 (tiaminy), odkryta przez japońskich naukowców. Opracowana została w celu leczenia choroby beri-beri, której przyczyną są niedobory witaminy B1. Zbudowana jest z dwóch tiamin, dzięki czemu jej absorbcja jest znacznie zwiększona. Jest związkiem, który łatwo rozpuszcza się w tłuszczach, a więc bardzo łatwo przenika barierę krew-mózg.
Działanie sulbutiaminy
Sulbutiamina oddziałuje przede wszystkim na Ośrodkowy Układ Nerwowy, stymulując metabolizm w jego obrębie. Ma ona charakter nootropowy. Błyskawicznie aktywizuje procesy psychiczne, usprawniając funkcjonowanie układu nerwowego. Zwiększa potencjał energetyczny mózgu, przede wszystkim jednak zapobiega obniżeniu nastroju, stanów lękowych i depresji. Sulbutiamina może być również skutecznym remedium na niepewność siebie oraz zaburzenia w obrębie kontaktów społecznych. Może także zapobiegać problemom seksualnym, mającym swoje podłoże w psychice. Suplementacja sulbutiaminy poprawia koncentrację i zdolność uczenia się, dzięki możliwości lepszego przyswajania informacji.
Sulbutiamina doskonale wpływa na receptory dopaminowe w mózgu. Dopamina odpowiada przede wszystkim za uczucie przyjemności i długotrwałe zadowolenie z życia – im jej więcej, tym jesteśmy szczęśliwsi.
Oprócz poprawy stanu psychicznego sulbutiamina ma o wiele szerszy pozytywny wpływ na organizm. Sulbutiamina zwiększa wytwarzanie ATP, czyli głównego nośnika energii w komórkach. Pomaga zwiększać wytrzymałość fizyczną, dodaje energii, skraca czas, potrzebny na regenerację oraz poprawia tolerancję na intensywny wysiłek. Dzięki temu jest ona doskonałym wsparciem dla osób, które borykają się z obniżoną motywacją do treningów.
Dawkowanie sulbutiaminy
Jeśli zdecydujesz się na suplementację sulbutiaminy, powinieneś znać zalecenia, dotyczące jej dawkowania. Przyjmuje się, że optymalna dzienna dawka tej substancji to 400 mg. Preparaty z sulbutiaminą na ogół są bardzo dobrze tolerowane przez organizm i nie pojawiają się żadne skutki uboczne jej stosowania. Jednak w sytuacji, gdy przekracza się dzienną zalecaną dawkę, mogą pojawić się problemy ze snem, wahania nastroju, a nawet wysypki. Jednak umiejętnie stosowana, może być doskonałym sprzymierzeńcem w codziennym funkcjonowaniu, szczególnie jeśli chodzi o poprawę motywacji i zachowanie stabilnego, dobrego nastroju.
Komentarze
Napisz komentarz