Suplementacja kreatyną, a spożywanie alkoholu

Dodane przez: . Komentarze: 0 10048

Prawie każda osoba ćwicząca na siłowni stosowała kiedyś suplementację kreatyną. Większość z tych ludzi od czasu do czasu spożywa alkohol. Niemniej jednak, czy połączenie alkoholu i kreatyny jest właściwe ? Czy istnieją jakiekolwiek negatywne skutki mieszania tych dwóch substancji ? W artykule tym przybliżymy wpływ alkoholu podczas suplementowania kreatyną.

Kreatyna – dawkowanie, stosowanie, efekty

W każdym organizmie istnieją pewne naturalne zapasy kreatyny. Niemniej jednak nie są one na tyle duże, ażeby wystarczały nam do zaspokojenia potrzeb podczas ciężkiego treningu fizycznego. Poza tym dostarczenie pochodzącej z pożywienia właściwej ilości tej substancji jest prawie w ogóle niemożliwe. Dlatego też najlepiej jest suplementować ją dodatkowo w postaci proszku, czy też tabletek. 

Działanie kreatyny oparte jest na zasadzie konwersji niepotrzebnych cząstek ADP do tak zwanej energii ,,wybuchowej" -ATP. Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, naturalnie występujące zapasy kreatyny zawarte w mięśniach bardzo szybko się wyczerpują. Wtedy też z pomocą przychodzi najważniejszy jej element, czyli fosfokreatyna odpowiedzialna za konwertowanie ADP do ATP. 

Wpływ kreatyny na rozwój mięśni

Mięśnie mogą znacznie zwiększyć swoją objętość dzięki właściwe dobranym treningom i oczywiście diecie. Jako trening należy rozumieć naderwania włókien mięśniowych, które podczas procesu regeneracji odrastają sporo większe. Zwiększają swoją objętość dzięki stosowanej diecie, a dokładniej poprzez tworzenie aminokwasów. Zatem tak zwana pompa mięśniowa stanowi efekt uboczny naderwania włókien mięśniowych i utrzymuje się tylko podczas ćwiczeń. W niedługim czasie po ich zakończeniu efekt ten znacznie spada i rozpoczyna się odbudowa mięśni. W jaki sposób wpływa na to kreatyna ? Zdecydowanie pośredni, bowiem jeżeli wykorzystujemy spore ciężary, dużo mocniej uszkadzany włókna mięśniowe. Zatem odrośnie ich dużo więcej.

Picie alkoholu, a zwiększanie masy mięśniowej

To, że alkohol wywołuje negatywne skutki chyba wie każdy, ale co dokładnie jest tego powodem ? Można wyróżnić dwie najważniejsze przyczyny, przez które spożycie alkoholu nie będzie sprzyjało powiększaniu się muskulatury. Pierwszą z nich będzie fakt, że alkohol spowalnia syntetyzowanie białek do mięśni, dzięki czemu tkanka mięśniowa nie ma możliwości zwiększania swojej objętości, a procesy regeneracji są znacznie spowolnione. 

Drugą przyczyną będzie pośrednie działanie alkoholu na rozpadanie się tkanek mięśniowych. Efekt ten pojawia się zwykle, jeżeli alkohol spożywany jest w krótkim czasie po treningu. Naderwane włókna mięśni potrzebują regeneracji. Podczas niej trwa również proces ich odbudowy. Proces ten to po prostu syntetyzowanie aminokwasów, albo odtwarzanie włókien mięśniowych. Biorąc pod uwagę pierwszą przyczynę (alkohol znacznie utrudnia syntetyzowanie białek) można zaznaczyć, że proces odbudowy może być na tyle zaburzony, że włókna mięśniowe nie powrócą do pierwotnego rozmiaru. 

No dobrze, wszyscy jesteśmy ludźmi więc co zrobić jak już wypiję alkohol?

Poza osobami zajmującymi się zawodowo kulturystyką, większość ćwiczących na siłowniach raz na jakiś czas lubi wyjść do baru, gdzie spożywa alkohol. Oczywiście spożycie 2 piw od czasu do czasu nie będzie miało negatywnych skutków. W tym wypadku mamy na myśli znacznie większe ilości alkoholu. Jeżeli wiemy wcześniej o imprezie, a chcemy osiągnąć efekty ćwiczeń, należy stosować się do poniższych zasad : 

  • W dzień imprezy należy bardzo dobrze nawadniać organizm. Należy to robić nie tylko przed imprezą, ale również w jej trakcie, jak i po jej zakończeniu. Nie możemy doprowadzić do odwodnienia. Alkohol odwadnia organizm, a braki musimy uzupełniać, 
  • W dzień imprezy należy również trzymać się swojego planu żywieniowego. Nie można zapominać o pełnowartościowych posiłkach. W dzień po imprezie, kiedy nasz apetyt jest niewielki, należy spożywać wszystko to, co na codzień aby zregenerować organizm, 
  • Przed imprezą, jak również po jej zakończeniu dostarczmy naszemu organizmowi większe dawki minerałów i witamin, które pomogą nam w oczyszczaniu. 

Połączenie kreatyny i alkoholu – czy to w ogóle ma sens?

Jak wspomniano powyżej, alkohol wypłukuje wodę z organizmu, a także spowalnia proces tworzenia aminokwasów, a kreatyna jest w tym wypadku przeciwieństwem. Wniosek może być zatem jeden - alkohol będzie neutralizować pozytywne skutki kreatyny. Zwiększenie dawki na pewno nie pomoże. Tym bardziej, że spożycie alkoholu obciąża wątrobę, a dokładanie dawki suplementu spotęguje ten stan.  

Podsumowanie

Spożywanie alkoholu w dużych ilościach przy jednoczesnym suplementowaniu kreatyną może wywoływać negatywne skutki w postaci zmniejszenia pozytywnego działania kreatyny podczas budowania masy mięśniowej. Jeżeli myślimy poważnie o budowaniu tkanki mięśniowej, postarajmy się znacznie ograniczyć ilość alkoholu. Niemniej jednak jeżeli lubimy raz na jakiś czas wypić piwo, starajmy się spożywać alkohol dopiero po wykonanym treningu. Poza tym stosujmy się do powyższych zaleceń. 

 

 

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu