Zdołowany? Spróbuj kakao!

Dodane przez: . Komentarze: 0 2982

Każdemu człowiekowi może przytrafić się gorszy nastrój i dzień. Bez względu na jego sytuację życiową, pozycję społeczną. Uczucie bezsilności oraz zdołowania od wielu lat wpisane jest w człowieczeństwo. Warto jednak wiedzieć jak można uporać się z takimi nastrojami, które nie zachęcają do działania, wręcz przeciwnie silnie zniechęcają do dalszych starań. Często wystarczy mała rzecz, która realnie poprawia humor. Jedną z nich jest z pewnością kubek ciepłego kakao. W tym przypadku to nie chwila wytchnienia posiada magiczną moc, ale to jakie substancje i co dostarcza do organizmu ten popularny napój. Kakao to naturalny sposób na poprawę nastroju.

Kakao - skąd się wzięło?

Historia napoju, którego smak pokochały miliony ludzi, rozpoczyna się prawdopodobnie od Majów i Aztekom. To właśnie im przypisywane jest pierwsze świadome spożywanie tego napoju. Wówczas kakao był nazywany "napojem bogów".  Popularność ziaren kakaowca sprawiła, że w Ameryce Środkowej stał się wartościowym środkiem płatniczym. Europa poznanie smaku kakaa zawdzięcza Krzysztofowi Kolumbowi. Upływ czasu zaczął sprzyjać jego popularności, co doprowadziło do rozpoczynania eksperymentów kulinarnych. W ten sposób powstała tabliczka czekolady, którą także pokochały miliony. 

Wpływ kakao na nastój 

Wiele spożywanych przez ludzi substancji, zawartych w pokarmach, posiada rzeczywisty wpływ na nastrój. Nie inaczej jest w przypadku poszczególnych składników kakaa. Wśród innych popularnych produktów wyróżniają się jednak ich ilością.

Kakao posiada anandamidy

W składzie kakaa znajdują się substancje o nazwie anandamidy. Dla ludzkiego organizmu pełnią rolę neuroprzekaźników. Neuroprzekaźniki są naturalnie wydzielane w trakcie snu oraz relaksu. Wzrost ich ilości jest możliwy do zaobserwowania w trakcie aktywności fizycznej oraz podczas masażu. Są to czynności, które pomagają człowiekowi poprawić humor, dlatego spożywanie kakaa pozwala uzyskać zbliżony efekt i osiągnąć stan błogości. 

Zawiera substancje zbliżone budową do amfetaminy -  tyramina i fenyloetyloamina

Kakao poza rewelacyjnym smakiem dostarcza do ludzkiego ciała także tyraminę i fenyloetyloaminę. Naukowcy dostrzegli w ich budowie cząsteczkowej podobieństwo do amfetaminy. Pozwala to na wyciągnięcie wniosku, że dostarczone do organizmu pozwalają uzyskać stan błogości. Człowiek czuje się przez to lepiej, posiada dobry nastrój. Fenyloetyloamina wydzielana jest także przez mózg zakochanej osoby.

Kakao posiada teobrominę i kofeinę

Teobrominie przypisywane jest działanie pobudzające umysł, pozwalające otworzyć się na nowe, nieznane możliwości. Jednocześnie jest kluczowym alkoloidem czekolady. Wysoka ilość tej substancji w kakao pozwala subtelnie stymulować ośrodkowy układ nerwowy, czyli przede wszystkim mózg. 

Czekolada posiada niewielkie stężenie kofeiny. Kofeinie przypisywane jest działanie stymulujące i pobudzające człowieka. Niewielka jej ilość umożliwia subtelne stymulowanie układu nerwowego. 

Zawartość tryptofanu a odporność na stres

W kakao znajduje się tryptofan. Jest aminokwasem, który uczestniczy w mózgu w wytworzeniu serotoniny. Serotonina posiada właściwości umożliwiające redukowanie stresu. Pozwala na uzyskanie niezbędnego w codziennym życiu relaksu. Tryptofan powinien znaleźć swoje stałe miejsce w diecie każdego człowieka. 

Magnez poprawi nie tylko nastrój

Najbardziej popularnym składnikiem kakaa jest magnez. Jest pierwiastkiem, który pełni mnóstwo kluczowych funkcji w organizmie. Niedobór magnezu jest silnie odczuwalny w pracy wielu układów, a w szczególności układu nerwowego. Niski poziom magnezu osłabia jego pracę, spowalnia procesy myślowe. Człowiek czuje się wówczas gorzej i jest o wiele bardziej podatny na stres. Dostarczenie go wraz z kubkiem kakaa powoduje, że człowiek potrafi lepiej radzić sobie ze swoimi emocjami i może odizolować się od czynników powodujących rozdrażnienie. Co więcej, magnez posiada możliwość poprawy nastroju w trakcie zespołu przedmiesiączkowego, dlatego wiele kobiet odczuwa silną ochotę spożycia czekolady. 

Magnez umożliwia i wspomaga działanie tryptofanu. 

Kakao poprawi nawet najgorszy nastrój. 

W dni, w których człowiek potrzebuje szczególnej motywacji do podjęcia działań warto rozpocząć walkę samego ze sobą od kubka gorącego kakaa. Sam smak umożliwia przeniesienie się lepszy wymiar, w którym jest mnóstwo przyjemności. Zrelaksowanie się w błogiej ciszy z napojem bogów pozwala spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej perspektywy. Da chwilę wytchnienia, której brakuje coraz większej ilości współcześnie żyjących ludzi. 

Naukowcy od wielu lat badają kwestię wpływu kakaa na samopoczucie, dlatego istnieje wiele prac naukowych wyjaśniających tę zależność. Bez wątpienia, zawartość sporej ilości substancji o działaniu psychoaktywnym, pozwala skuteczniej odczuć ich działanie. Są one dostępne w innych pokarmach, jednak nie występują w takiej kombinacji jak w kakao. Dodatkowo, kakao przynosi mnóstwo korzyści dla pozostałych układów, dostarczając im kluczowych substancji do prawidłowej pracy. 

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu