Niacyna to substancja, która zaliczana jest do witamin z grupy B, czyli grupy witamin przyczyniających się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu tej witaminy niesie za sobą szereg korzyści, a jak dowodzą badania, suplementacja może być niezwykle skuteczna. W tym artykule dowiesz się, dlaczego dostarczanie niacyny do organizmu jest tak ważne i potrzebne!
Co to jest niacyna?
Niacynę można znaleźć również pod innymi nazwami, takimi jak witamina B3 i PP. Niacyna w odróżnieniu od wielu innych witamin z grupy B jest substancją endogenną, co oznacza, że organizm może samodzielnie ją produkować. W wyniku przetwarzania witaminy B3 powstaje tryptofan, czyli związek należący do elitarnego grona aminokwasów białkowych. Niestety organizm produkuję niacynę w tak niewielkiej ilości, że nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania organizmu na tę substancję. Tryptofan należy przyswajać wraz z suplementami diety oraz pokarmem, gdyż jest on aminokwasem egzogennym. Witamina B3 powinna być więc dostarczana z pokarmem oraz środkami wspomagającymi funkcjonowanie organizmu.
Właściwości niacyny
Niacyna należy do substancji tworzących bardzo ważne koenzymy, czyli NAD i NADP. Każdy z tych aminokwasów wytwarza oksyderudyktazę, czyli popularny związek, który ma bardzo ważny wpływ na przemiany metaboliczne mikroskładników zawartych w pożywieniu. Mowa oczywiście o węglowodanach, białkach i tłuszczach. Dzięki suplementacji niacyny możemy również zadbać o jakość funkcjonowania naszego układu odpornościowego, narażonego na osłabienie jesienią i zimą. Dzięki regularnemu stosowaniu witaminy B3 można doprowadzić do zwiększonej produkcji neutrofilów. Dzięki tym białym, niewielkim krwinkom w organizmie mogą być usuwane substancje chorobotwórcze i bakterie. Przemiany w mitochondriach wpływają też na poprawę funkcjonowania psychicznego, dzięki czemu osoba stosująca suplementację czuje się pewna siebie i aktywna. Co ciekawe, zmniejsza się też poziom lęku, co sprawia, że załagodzone mogą być łagodne stany depresyjne. Jest to jednak nie koniec pozytywnych skutków, które sprawiają, że organizm może się czuć jeszcze lepiej.
Efekty suplementacji niacyny
- Uczestnictwo w syntezie czerwonych krwinek,
- normalizacja wydzielania i produkcji soku żołądkowego,
- zmniejszanie ilości szkodliwego cholesterolu LDL,
- branie udziału w produkcji niektórych hormonów,
- intensyfikacja procesów detoksykujących.
Skutki niedoboru i nadmiaru niacyny w organizmie
Niedobory niacyny występują niezwykle rzadko, jednak są możliwe. Niedobory niacyny zauważalne są zazwyczaj w skrajnych przypadkach, do których należy niedożywienie oraz głód. Narażone są osoby cierpiące na anoreksję, bulimię i zaburzenia odżywiania. Ograniczenie tryptofany zmniejsza syntezę niacyny w organizmie. Niestety jest jednak grupa czynników ryzyka, która może prowadzić do nieprzyjemnego zjawiska, jakim jest awitaminoza. Czynnikami może być w tym przypadku spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, stosowanie preparatów antygruźlicowych oraz choroby układu pokarmowego. Czynnikiem może być też niezbilansowana dieta, która jest powszechnym problemem wśród osób odchudzających się na własną rękę. Do skutków zbyt małej ilości niacyny należy choroba zwana potocznie pelagrą. Badania dowodzą, jednak, że częstotliwość zachorowania na tę chorobę maleje z każdym rokiem, jednak oczywiście odnotowywane są przypadki występowania tej choroby. Nazwa ta wywodzi się z powodu występowania zmian skórnych podczas trwania tej choroby. Pelagra wywołuje również:
- Ataksję,
- bezsenność,
- agresję,
- otępienie,
- biegunkę,
- osłabienie.
Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy w organizmie następuje hiperwitaminoza spowodowana nadmiarem witaminy B3, zwanej inaczej niacyną i witaminą PP. Pomimo że nadmiary niacyny wydalane są wraz z moczem, to możliwe jest jej przedawkowanie. Stosowanie dawek dziennych większych niż 1 g, może prowadzić do migreny, rozszerzenia się naczyń krwionośnych oraz do poczucia niestrawności. Nadmierne stosowanie witaminy B3 może prowadzić do problemów w ciąży i podczas karmienia piersią.
Źródła niacyny
Już wcześniej wspomniane zostało, że niacyna to substancja endogenna, jednak jej suplementacja jest bardzo ważna. Najważniejsza jest tutaj zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, która zaspokaja wszelkie potrzeby organizmu. Co musi znaleźć się w diecie osoby chcącej poprawić ilość witaminy B3 w organizmie? Bez wątpienia do najlepszych źródeł niacyny należą produkty bogate w białko, zwłaszcza w białko pochodzenia zwierzęcego. Na czołowych miejscach znajduje się też mięso z kurczaka, indyka i cielęciny. Nie należy też zapominać o podrobach, do których zaliczamy wątrobę oraz serca.
Niacyna a depresja
Niacyna co prawda nie jest stosowana do leczenia stanów depresyjnych, jednak jej zawartość w pożywieniu oraz w suplementach diety może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, oraz na zmniejszenie lęku. Niestety coraz więcej ludzi zmaga się z depresją. Niacyna PP przyczynia się też do rozszerzania się naczyń krwionośnych oraz do przepływu informacji. Zwiększa się przepływ krwi do mózgu. Niacyna może również sprawiać, że tryptofan może być przekształcony do serotoniny w organizmie. Jak wiadomo, jest to hormon szczęścia, którego często brakuje i wtedy powstają łagodne stany depresyjne. Badania naukowe dowiodły, że osoby cierpiące na depresję, które zostały poddane badaniom z użyciem niacyny, po jej regularnym stosowaniu zauważyły znaczną poprawę nastroju, zmniejszenie się częstotliwości myśli samobójczych i stresu!
Dawkowanie niacyny
Spożywanie dużych dawek niacyny może prowadzić do zaburzeń pracy żołądka. Dlatego też ważne jest przyjmowanie dawek nie większych niż zalecane. Nie zaleca się, aby niacyna była stosowana na czczo, na pusty żołądek, gdyż mogłoby to podrażnić ścianki żołądka. Zalecana dzienna dawka do spożycia to 16 mg dla mężczyzn i 14 mg dla kobiet. Nieco większe dawki powinny stosować kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią, gdyż zalecana ilość niacyny w tych dwóch przypadkach to 18 mg i 17 mg.
Komentarze
Napisz komentarz