Suplementacja w sportach walki

Dodane przez: . Komentarze: 0 2720

Sporty walki diametralnie różnią się od kulturystyki. Od zawodników wymaga się wszechstronnego przygotowania, gdyż w czasie walki potrzebna jest nie tylko brutalna siła, ale przede wszystkim wytrzymałość, szybkość, technika i wydolność tlenowa. Z tego powodu należy zadbać nie tylko o odpowiedni trening, ale także o odpowiednią suplementację, która pozwoli zawodnikowi osiągnąć jego maksimum, dzięki zapewnieniu organizmowi odpowiednich warunków do regeneracji, przyrostu mięśni i adaptacji układu nerwowego. Należy jednak pamiętać, że sama suplementacja nie zrobi za nas wszystkiego. Suplementy mogą być tylko dodatkiem, który przyspieszy nasze postępy, ale bez dobrze prowadzonego treningu, właściwego sposobu odżywiania i dania organizmowi czasu na regenerację, nie osiągniemy nic.

Czy suplementacja w spotach walki jest konieczna?

Bardzo często można spotkać się z wątpliwościami dotyczącymi suplementacji. Wiele osób zastanawia się czy nie dadzą rady osiągnąć takich samych wyników bez stosowania różnych proszków i tabletek. Jest to oczywiście możliwe, ale z pewnością nie nastąpi to tak szybko, gdyż wyczerpany treningami organizm będzie regenerował się dużo wolniej, a mięśnie nie będą przyrastały tak szybko, jeśli nie zapewnimy naszemu ciału odpowiednich warunków. 

Korzyści suplementacji w sportach walki

Odpowiedni dobór suplementów może zniwelować niedobory żywieniowe, których nie jesteśmy w stanie wykluczyć za pomocą zwykłej diety. Suplementy mogą także pomóc w rozwoju masy mięśniowej i usprawnić regenerację. Bardzo często przy ich pomocy redukuje się również tłuszcz zapasowy, a także wspiera układ nerwowy, który jest również bardzo istotny w przypadku sportów walki. Nie można także zapomnieć o tym, że suplementacja może pomóc nam uniknąć niektórych kontuzji.

Źle dobrana suplementacja nie przyniesie nam natomiast takich korzyści jakie chcielibyśmy osiągnąć. Nie wolno stosować suplementów przypadkowo, jeśli nie wiemy co brać, najlepiej będzie skorzystać z pomocy specjalisty. Przykładowo, bardzo złym pomysłem będzie stosowanie przedtreningówek, które mają w sobie dużo składników pompujących mięśnie. O ile jest to dobre dla kulturysty, tak osobom ćwiczącym sztuki walki z pewnością nie pomoże, a nawet zaszkodzi.

Podstawowe suplementy

Zaczniemy od podstaw, które przydadzą się praktycznie przy każdym typie treningu i przy każdym sporcie. Mowa tu oczywiście o kreatynie i suplementach białkowych, które powinny być przyjmowane przez osoby trenujące w celu przyspieszenia przyrostu mięśni, a także zapewnienia organizmowi dobrych warunków do regeneracji. 

Kreatyna, jak wiadomo, jest konieczna w sportach tego typu, gdyż zwiększa ilość fosfokreatyny w mięśniach, dzięki czemu mają one więcej energii na wykonywanie ćwiczeń o wysokiej intensywności. Zmniejsza także zakwaszenie mięśni spowodowane wyczerpującym treningiem. Minusem w przypadku stosowania kreatyny jest gromadzenie wody w komórkach, dzięki czemu mięśnie są napuchnięte. O ile jest to dobre w przypadku budowania masy mięśniowej, tak może ograniczać płynność ruchów, więc przed samą walką warto zrezygnować z tego suplementu.

Białko jest natomiast potrzebne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Służy do budowy nowych tkanek, w tym także tkanki mięśniowej. W przypadku braku odpowiedniej ilości białka organizm zacznie katabolizować mięśnie, by zapewnić organizmowi odpowiednią ilość aminokwasów do regeneracji.

Preparaty witaminowe

Witaminy i minerały są niezbędne dla osób trenujących sporty walki. Poleca się stosować nie tylko zwykłe multiwitaminowe tabletki, ale także suplementować dodatkowo witaminę D3 i K2 przy okazji tłustych posiłków, a witaminę C i witaminy z grupy B oraz cynk i magnez wieczorami. Zapewni to organizmowi znakomite warunki do rozwoju. Warto także przyjmować dodatkowo kapsułki z tranem lub samym kwasem Omega-3. Należy stosować tylko i wyłącznie sprawdzone produkty najwyższej jakości. 

BCAA i Beta-Alanina

Każdy kto kiedykolwiek trenował sztuki walki, wie jak bardzo jest to męczące. Żeby zwiększyć wytrzymałość organizmu, a także przyspieszyć tempo regeneracji, warto suplementować BCAA. Badania pokazały, że te trzy aminokwasy (L- leucyna, L- izoleucyna i L-walina) mogą opóźnić wystąpienie zmęczenia, a także przyspieszyć regenerację organizmu od razu po zakończeniu wysiłku. Jest to niezwykle przydatne w przypadku sportów walki, kiedy zawodnicy mają ledwo kilkuminutowe przerwy pomiędzy rundami, by dojść do siebie. Suplementacja BCAA jest konieczna po każdym treningu i walce, po to by organizm nie musiał rozbijać tkanki mięśniowej, żeby organizm pozyskał BCAA do celów energetycznych. BCAA należy stosować na około 15 minut przed treningiem lub walką oraz bezpośrednio po jej zakończeniu. Należy spożywać przynajmniej 2 g na 10 kg masy ciała. 

Oprócz BCAA, warto także przyjmować Beta-Alaninę. Zwiększa ona stężenie regeneracyjnej karnozyny, która ma na celu zatrzymanie negatywnych reakcji katabolicznych w organizmie po zakończeniu treningu. Przyjmując duże ilości tej substancji zapewniamy także mięśniom lepsze warunki do pracy, co oznacza, że są one lepiej odżywione, a zaraz dużo bardziej gotowe na długotrwały, intensywny wysiłek. Regularna suplementacja beta-alaniną zwiększa całkowitą wydolność naszego organizmu. 

Regeneracja stawów

Sporty walki generują ogromne obciążanie na stawy i ścięgna. Uszkodzenia aparatu ruchu występują na skutek przetrenowania, przeciążenia stawów, kiepskiej rozgrzewki lub niewyleczonej kontuzji. Ze względu na to, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto pomyśleć o stosowaniu preparatów pomagających regenerować chrząstki stawowe. Nawarstwiające się urazy mogą spowodować zmiany zwyrodnieniowe, a gładkie chrząstki stawowe zaczną być chropowate. Warto stosować jednak preparaty ziołowe, które nie zawierają leków i sterydów. Dobrym pomysłem będzie stosowanie kory z białej wierzby, która działa przeciwzapalnie albo wyciągu z ananasa, który zmniejsza obrzęki i opuchliznę obciążonych stawów.

Ważna jest również glukozamina, która jest podstawowym elementem tkanki łącznej i płynów stawowych.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu