Nie jeden raz zdarzyło nam się zapomnieć tego co się nauczyliśmy w dniu egzaminu lub sprawdzianu. Stres negatywnie wpływa na pracę mózgu oraz pamięć. Niedawno zaczął się nowy rok szkolny, a niebawem studenci wrócą na uczelnie, pojawią się więc pytania, jak lepiej się uczyć, jakie są sposoby na lepszą pamięć? I wiele innych na temat tego, jak szybko polepszyć swoje wyniki w nauce. Zamiast szukać w internecie sposób na ściąganie, może warto sprawdzić, jakie witaminy i minerały poprawią wyniki w nauce?
Jak pracuje pamięć w mózgu?
Mózg jest narządem, który jest zbudowany z tkanek nerwowych. Jego podstawową jednostką budulcową jest komórka nerwowa inaczej zwana neuronem. Neuron jest również najważniejszą jednostką funkcjonalną mózg. Komórki nerwowe nie istnieją jedynie w mózgu. Całe nasze ciało i organizm jest z nich zbudowane. Komórki nerwowe są częścią mózg, która obecna jest w każdej części naszego ciała i są one odpowiedzialne za kierowanie i panowanie nad reakcjami organizmu. Neurony co prawda nie są jednym narządem, ale świetnie się ze sobą komunikują za pośrednictwem przekaźników elektrycznych oraz chemicznych. Przekaźniki te tworzą się wewnątrz neuronów i przechodzą do każdej komórki nerwowej w organizmie, by przekazywać informację między sobą. Każde odczucie, czy doświadczenie, jakie spotyka nas w ciągu dnia, w każdej minucie naszego życia jest odbierane jago bodziec, do stworzenia się przekaźnika, który ma swój początek w neuronach, przechodzi do komórek nerwowych w całym ciele i w końcu kieruje się do mózgu, który jest z nich zbudowany. Neurony bardzo szybko komunikują się ze sobą i w ułamku sekundy nasz mózg dostaje informację co dzieje się z naszym ciałem i wysyła informację o reakcji jaką powinniśmy przybrać na dany bodziec. Jeśli się uczymy, słuchamy lub czytamy fragment książki i jakaś część tekstu nas zaciekawi to powstaje połączenie myślowe. Informacje trafiają do zbioru pamięci krótkotrwałej, gdzie zostają na niecałe trzydzieści sekund. Oczywiście wszystkie te informacje mogą przenieść się do pamięci długotrwałej, ale muszą być one przypominane, powtarzane i utrwalane.
Jakie witaminy pomagają się uczyć?
Przygotowaliśmy dla was zestawienie najważniejszych witamin i minerałów, które pomogą poprawić wasze wyniki w nauce, ponieważ poprawiają one pamięć, pracę mózgu oraz wzmacniają koncentrację..
Witaminy z grupy B
Jedną z najważniejszych witamin, które biorą udział w procesie zapamiętywania jest witamina B1, B6, niacyna oraz kwas foliowy. Są to składniki, które są odpowiedzialne za tworzenie nowych i naprawę starych tkanek mózgowych. Poprawiają więc pamięć i wpierają pracę mózgu. A co więcej są one niezbędne do procesu przemiany pokarmu w energie, która jest przecież niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek w organizmie, w tym komórek nerwowych, czyli neuronów. Są one również potrzebne do tworzenia impulsów nerwach. Dzięki temu zapobiegają one starzeniu się neuronów, a to zmniejsza ryzyko występowania depresji. Musisz wiedzieć, że komórki nerwowe są bardzo wrażliwe na brak energii. Tak więc jeśli w twoje diecie dojdzie do niedoborów witamin i składników odżywczych, które są źródłem energii może to prowadzić do upośledzenia większości czynności w mózgu. To dlatego tak ważne jest prowadzenie diety, która dostarczy do organizmu wszystkie witaminy z grupy B. Nawe małe wahania od normy w poziomie kwasu foliowego, czy witaminy B12 Może prowadzić do znaczącego obniżenia sprawności umysłowej. Badania wykazały, że te dwie witaminy mają ze sobą ścisły związek. Jeśli organizm cierpi na niedobór jednej z nich, to automatycznie pojawia się problem z przyswajaniem odpowiedniej dawki drugiej. Dlatego właśnie warto zapoznać się z suplementami diety, które dostarczą do organizmu odpowiednie dawki obu tych witamin.
Witamina F
Osoby, które dużo się uczą lub mają pracę umysłową, potrzebują większego wsparcia dla mózgu. Niezbędne jest więc uzupełnienie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one określane jako dobre tłuszcze, a w skrócie nazywane są witaminą F. Są to kwasy omega -3 omega-6 i omega-9. Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać tych składników, dlatego mówimy o nich, że są niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi zostać dostarczony do organizmu wraz z pokarmem. Mimo, że nie wiele osób o tym wie, ale kwasy tuszowe to aż sześćdziesiąt procent masy mózgu, więc można stwierdzić, że są one jego głównym budulcem. Jeśli cierpimy na ich niedobór, to pojawiają się u nas problemy z pracą mózgu, ponieważ zaczyna on funkcjonować znacznie wolniej. Cierpią na tym funkcje związane z zapamiętywaniem informacji, ponieważ zostają one upośledzone. Badania wykazują, że dzieci, której jadły znacznie więcej kwasów tłuszczowych miały lepsze wyniki w nauce od dzieci, które cierpiały z powodu ich niedoboru. Do organizmu witaminę F możemy dostarczać wraz z pokarmem. Znajduje się ona w rybach. Najlepiej wybierać łososia, śledzia, sardynki, czy dorsza, ponieważ są to ryby bogate w kwasy tłuszczowe. Znajdują się one również w olejach tłoczonych na zimno oraz orzechach i nasionach. Jednak warto przyjmować suplementy diety z kwasami tłuszczowymi. Podczas ich spożywania należy pamiętać, by przyjmować je z tłuszczami, ponieważ tak szybciej i lepiej się wchłaniają.
Naturalna kofeina
Nie jeden z nas sięga po kubek z kawą, by dodać sobie energii i odgonić zmęczenie. Badania wykazały, że przyjmowanie kofeiny może poprawić pamięć oraz sprawność intelektualną. Badania zostały wykona na grupie ochotników, którzy przez dwie doby pili kawę. Wyniki eksperymentu wykazały, że kofeina, która znajduje się w kawie poprawia pamięć i usprawnia nasz umysł nawet jeśli jesteśmy zmęczenie, senni i nie mamy energii. Jeśli nie lubisz smaku kawy, przecież nie każdy ją lubi możesz sięgnąć po tabletki z kofeiną. Są one równie skuteczne, a nie poczujesz nieprzyjemnego smaku kawy w ustach. Pamiętaj jednak, żeby nie przyjmować suplementów z kofeiną zbyt często, ponieważ organizm może się do nich przyzwyczaić, a wtedy konieczne będzie zwiększenie dawki kofeiny.
Leucyna – na poprawę pamięci
Jest ona potrzebna, by zwiększyć aktywność mózgową. Poprawia i przyśpiesza ona pracę mózgowych przekaźników informacji. Dzięki temu informacje sprawniej przepływają z jednej komórki nerkowej do drugiej. Leucyna pomaga również zwalczyć stres, który tak często zaburza pracę naszego mózgu i zmniejsza nasze zdolności do koncentracji. Potrzebna jest ona do utrzymania procesów myślowych na wysokim poziomie, zwłaszcza podczas nauki, czy też ważnych egzaminów. Przyjmowanie suplementów diety z leucyną zmniejsza nasz stres i poprawia komfort psychiczny. Ma wpływ na funkcje pamięciowe. Warto również spożywać produkty, które są jej naturalnym źródłem. Dużą dawkę leucyny znajdziemy w żółtku jajka, soi i kaszach.
Witamina A, E i C
Są to jedne z największych przeciwutleniaczy. Ich główną zaletą jest to, że niszczą one wolne rodniki i niwelują ich działanie. Dzięki temu spowalniają one procesy starzeniowe organizmu, w tym mózgu i komórek nerwowych. Mają one zbliżoną budowę do przeciwutleniaczy, które znajdują się w roślinach, dlatego pełnią ważną rolę w organizmie. Są to witaminy, które wspierają nie tylko pracę mózgu, ale całego organizmu. Witamina C wspiera układ odpornościowy, układ kostny i mięśnie. Dzięki temu dodaje nam energii. Witamina E i A pozytywnie wpływają na zdrowie oczy, więc pomagają przyśpieszyć proces przyswajania informacji.
Wapń
Mimo, że dla większości z nas jest to minerał, który jest głównym budulcem mięśni, to jest to również składnik odżywczy, który wspiera pracę mózgu. Wapń jest niezbędny do prawidłowej pracy mięśni i komórek nerwowych. Jest on potrzebny do prawidłowego i szybkiego przewodzenia impulsów nerwówo-mięśniowych. Jest to więc składnik, który wspiera i wzmacnia pracę mięśni podczas wysiłku. Nie może go zabraknąć w naszej diecie, jeśli się uczymy i chcemy mieć dobre wyniki w nauce. Warto wybierać suplementy diety z wapniem. Jest to dobra alternatywa dla osób, które mają uczulenie na produkty mleczne. Głównym źródłem wapnia są waśnie produkty mleczne.
Cynk
Jest to minerał, którego nie może zabraknąć w naszej diecie. Ma one wpływ na pracę układu hormonalnego. Niedobór cynku może doprowadzić do zaburzeń układu hormonalnego zwłaszcza u mężczyzn, ponieważ jest to składnik, który reguluje poziom wydzielania testosteronu. Jego zadaniem jest również ochrona układu nerwowego przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Mimo, że jego największymi źródłami są ostrygi, fasola i banany, to w produktach spożywczych znajduje się nie wielka dawka cynku. Przez to nie jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu odpowiedniej dawki cynku wraz z pokarmem. Konieczne więc jest rozpoczęcie dodatkowej suplementacji tym minerałem. Warto wiedzieć, że cynk znajduje się również w orzechach, a ich spożywanie ma zbawienny wpływ na pamięć.
Potas
Minerał ten potrzebny jest do prawidłowego dotlenienia mózgu oraz komórek nerwowych. Badania udowodniły, że nauka, a przede wszystkim zapamiętywanie nowych informacji przychodzi nam sprawniej, kiedy jesteśmy dotlenieni. Dlatego zaleca się uczenie przy otwartym oknie lub na świeżym powietrzu. Zimą oraz kiedy pogoda nie dopisuje trudno jest przebywać na świeżym powietrzu. Z pomocą przyjść może nam potas, który wspomaga dotlenienie całego organizmu, w tym mózgu. Można go znaleźć w bananach, melonie, porzeczkach, orzechach, pomidorach, roślinach strączkowych. Warto również sięgnąć po suplementy diety, zwłaszcza kiedy nasza dieta nie jest dobrze zbilansowana i nie zawiera produktów, które są bogatym źródłem potasu.
Żelazo
Jest to jeden z głównych nośników tlenu. On tak samo jak potas, a nawet silniej dba o prawidłowe dotlenienie mózgu. Jeśli chcesz mieć dobre wyniki w nauce i pragniesz poprawić swoją pamięć to koniecznie wzbogać swoją dietę w składniki, które są źródłem żelaza to znaczy, orzechy, kasze, szczypiorek, wątróbkę, czerwone mięso, nasiona dyni, migdały oraz morele. Możesz też sięgnąć po suplementy diety z żelazem.
Komentarze
Napisz komentarz