Sprawne stawy to jeden z tych elementów naszego organizmu, na który nie zwracamy zbyt wielkiej uwagi – do czasu. Nasze stawy intensywnie pracują nie tylko podczas treningów, ale też w czasie codziennych czynności. Kiedy pojawiają się problemy ze stawami, nasza ruchomość staje się coraz bardziej ograniczona, a ból jest bardzo dokuczliwy. Dowiedz się, jak dbać o stawy oraz jakie suplementy na stawy stosować, aby cieszyć się doskonałą formą przez lata.
Stawy – co powinieneś wiedzieć?
Staw to tak naprawdę ruchome połączenie między elementami szkieletu. Różnią się one wielkością – te przy palcach dłoni są niezwykle małe, ale staw barkowy czy biodrowy jest oczywiście większy. Stawy łącza 206 różnych kości w ludzkim organizmie. Pokryte są chrząstką szklistą, dzięki której zachowują one sprawność. Ścieranie chrząstki stawowej jest naturalnym procesem, zachodzącym w ludzkim organizmie. Czynniki takie jak duża aktywność fizyczna, nadwaga, cukrzyca czy siedzący tryb życia mogą negatywnie wpływać na stawy, przyspieszając ich degradację. Nieustanne pocieranie, do którego dochodzi w obrębie stawów, może być problematyczne, dlatego warto odrobinę się nimi zaopiekować.
Jak dbać o zdrowie stawów?
Nasz styl życia ma ogromny wpływ na kondycję stawów. Warto nieco mu się przyjrzeć i wprowadzić ewentualne modyfikacje, aby cieszyć się sprawnością. Ogromnym wrogiem stawów jest nadwaga – kiedy są przeciążone, znacznie szybciej ulegają ścieraniu i degradacji. Każdy zbędny kilogram obciąża stawy i więzadła. Dla zdrowia stawów bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Pomaga ona wzmacniać mięśnie, zapobiega sztywnieniu stawów i zapewnia im prawidłową ruchomość. Z pewnością kojarzysz sytuacje, kiedy po wielogodzinnym siedzeniu w jednej pozycji wstajesz i odczuwasz nieprzyjemne ograniczenie ruchowe – to właśnie sztywność stawów. Aby jej uniknąć, nie tylko teraz, ale też w przyszłości, warto regularnie się ruszać. Nasze stawy kochają sporty wodne i gimnastykę – nie są one nadmiernie obciążające, a jednocześnie pozwalają wzmacniać mięśnie.
Na kondycję stawów wpływa wiele czynników, na przykład obuwie. Wygodne buty z elastyczną podeszwą amortyzują wstrząsy podczas chodzenia lub biegania, dzięki czemu stawy mogą pracować łagodniej i nie są narażone na mikrouszkodzenia. Ważne jest również rozważne obchodzenie się z codziennymi obowiązkami – nosząc zakupy, postaraj się równomiernie rozkładać ciężar na obie ręce, a podnosząc coś z podłogi, a wiele lepiej jest przykucnąć, niż schylać się, nienaturalnie wyginając kręgosłup. Warto również pamiętać, że codzienny stres może prowadzić do mimowolnego przykurczania mięśni – również tych, które odpowiadają za stabilizację stawów. Napięte mięśnie mogą powodować zaciskanie naczyń krwionośnych, w efekcie czego nie otrzymują one odpowiedniej ilości krwi, bogatej w tlen i składniki odżywcze. Odbija się to również na stawach. Z tego powodu warto dbać o codzienny relaks i unikać stresu, który ma o wiele bardziej negatywny wpływ na nasz organizm, niż powszechnie się uważa.
Bardzo ważnym elementem, mającym zapewnić zdrowie stawom, jest odpowiednio zbilansowana dieta. Spożywanie ogromnej ilości słodkich lub tłustych i węglowodanowych produktów sprzyja powstawaniu nadwagi, przez którą nasze stawy “dostają w kość”. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, które są najlepszym naturalnym źródłem witamin i minerałów. Ponadto powinna zawierać sporo ryb, które zawierają duże ilości kwasów Omega-3, niezwykle ważnych dla zdrowia stawów. Warto również sięgać po oliwę i orzechy włoskie – znajduje się w nich zarówno witamina E, jak i kwasy Omega-3, które skutecznie zapobiegają stanom zapalnym stawów. W diecie nie powinno zabraknąć nabiału, ponieważ zawarte w nim białko jest dobrym budulcem dla stawów – sięgaj po twaróg i kefir, ponieważ są one dobrym źródłem wapnia.Ważne są również zboża i warzywa strączkowe, które wspomagają produkcję mazi stawowej. Istotną dla stawów kwestią jest, by nadmiernie nie zakwaszać organizmu. Dieta alkaliczna stymuluje produkcję komórek, budujących kości, natomiast duża ilość białka zwierzęcego, które zakwasza organizm, może zwiększyć wydalanie wapnia wraz z moczem.
Suplementy na zdrowe stawy
Wbrew pozorom, suplementy diety na zdrowe stawy nie są przeznaczone jedynie dla sportowców. Doskonale sprawdzą się u osób, które mają dużą nadwagę – ich stawy są narażone na bardzo duże obciążenia, wobec czego mogą potrzebować dodatkowego wsparcia. Ponadto suplementy na stawy przeznaczone są dla osób, które cierpią na różnego typu dysplazje. Wśród składników aktywnych, które są bezpieczne dla organizmu i mają udowodnione działanie, pojawiających się w suplementach diety na zdrowe stawy, najczęściej pojawiają się: MSM, glukozamina, kolagen i kwas hialuronowy. Warto nieco bliżej przyjrzeć się tym substancjom, aby znaleźć idealny suplement diety dla swoich stawów.
MSM – nie tylko dla stawów
MSM, czyli metylosulfonylometan lub metylosiarczan metanu, to organiczny związek siarki, nazywany również siarką organiczną. Występuje on w organizmie, jednak wymaga uzupełniania. Niestety, w pożywieniu znajdują się jedynie niewielkie ilości siarki organicznej. Dostępna jest ona w formie suplementów diety, a w produktach spożywczych znaleźć ją można w dobrej jakości mleku krowim, w warzywach, owocach, glonach i ziarnach. Siarka występuje w niemal każdej komórce organizmu, a jej ilość to ok. 0,2 mg na każdy kilogram masy ciała. Duże ilości siarki wydalamy wraz z moczem – może to być od 4 do 11 mg na dobę. Warto więc uzupełniać ją, ponieważ ma ona niebagatelny wpływ na nasz organizm, a w szczególności na zdrowie stawów.
Siarka organiczna ma bardzo szerokie, pozytywne właściwości dla organizmu. Doskonale wpływa na stawy, przyspiesza proces ich odbudowy i regeneracji oraz zapewnia im doskonałe odżywienie. Ponadto MSM skutecznie redukuje bóle i stany zapalne stawów. MSM stanowi ona podstawowy budulec dla kreatyny i kolagenu, pozytywnie wpływa na wygląd włosów skóry i paznokci oraz zapobiega łysieniu. Jeśli zauważyłeś, że Twoje włosy nieco się przerzedziły i straciły blask, a paznokcie łatwo się łamią, warto uzupełnić swoją dietę lub suplementację o siarkę organiczną. MSM ma również właściwości przeciwpasożytnicze, jest pomocna w rozszerzaniu naczyń krwionośnych i usprawnia przepływ krwi. Utrzymuje również elastyczność naczyń ścian krwionośnych, przyspiesza proces gojenia się ran i zapobiega powstawaniu blizn.
Zalecana dzienna dawka MSM to 1-3 gramy dziennie. Suplement z MSM ma postać białego proszku. Warto dodawać go do wody, najlepiej zimnej – temperatury szybko niszczą MSM. Oprócz suplementu MSM na stawy, warto wprowadzić do swojego jadłospisu jak najwięcej produktów, bogatych w siarkę.
Glukozamina – nie dopuść do bólu stawów
Glukozamina to kolejna substancja, która bardzo często pojawia się w suplementach diety na stawy. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy aminocukrów. Jest pochodną glukozy. Glukozamina jest prekursorem biocząsteczek, takich jak kwas sjalowy, chondroityna, glikoproteiny czy heparyna. Z wiekiem synteza glukozaminy w organizmie maleje, przez co zmniejsza się jej ilość. Z tego powodu warto uzupełnić jej poziom.
Glukozamina ma ciekawe właściwości zdrowotne. Jej podstawową funkcją jest korzystny wpływ na stawy. Wykorzystywana jest przez komórki tkanki chrzęstnej, czyli chondrocyty. Skutecznie zmniejsza aktywność enzymów, biorących udział w degradacji tkanki chrzęstnej. Dodatkowo uczestniczy w transporcie siarki do stawów, dlatego MSM i glukozamina stanowią doskonałą synergię. Co bardzo ważne, glukozamina może niwelować ból, spowodowany nadmiernym przeciążeniem stawów lub chorobami zwyrodnieniowymi. Kolejną ważną właściwością glukozaminy jest jej zdolność do syntezy kolagenu – działa on ochronnie na stawy, zapewniając im również odpowiednią ruchomość.
Glukozamina nie występuje w pożywieniu, dlatego osoby, którym zależy na dostarczeniu jej do organizmu, powinny sięgnąć po specjalne suplementy na stawy. Dzienna zalecana dawka glukozaminy to 1500-4000 mg – powinna ona zostać podzielona na dwie lub trzy porcje.
Kolagen jako najlepsza ochrona dla stawów
Kolagen to główne białko tkanki łącznej, które charakteryzuje się ogromną rozciągliwością. Jego braki mogą prowadzić nie tylko do obniżenia ruchomości stawów, ale też do nadmiernego powstawania zmarszczek – osoby, które zauważyły, że na ich skórze pojawia się coraz więcej oznak starzenia, mogą sięgnąć po suplementy diety z kolagenem. Podstawową funkcją kolagenu w organizmie jest ochrona stawów. Jest on bardzo ważny dla sportowców, którzy narażają swoje stawy na duże obciążenia podczas treningów. To właśnie kolagen zapewnia ścięgnom odpowiednią rozciągliwość – jest on bardzo istotnym elementem profilaktyki dla osób, które mają tendencję do pojawiania się nadwyrężeń ścięgien.
Kolagen występuje w różnych produktach spożywczych, na przykład w galaretkach. Niestety, jego zawartość jest niewielka, a przyswajalność niska, dlatego trudno uzupełnić niedobory kolagenu jedynie przy pomocy diety. O wiele lepszym pomysłem jest stosowanie suplementów diety z kolagenem. Pozwolą one na poprawę kondycji stawów, skóry, włosów i paznokci. Stosując kolagen należy zadbać o dużą podaż witaminy C – sprzyja ona produkcji włókien kolagenowych.
Kwas hialuronowy dla skóry i stawów
Kwas hialuronowy wiąże wodę w skórze oraz jest głównym składnikiem mazi stawowej. Odpowiada za lepkość mazi, za odżywienie chrząstki stawowej oraz za to, aby stawy zachowały odpowiednią ruchomość. To właśnie on chroni komórki przed zgniataniem. Ma on również działanie przeciwzapalne i uśmierza ból. Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w ortopedii – podawany jest w formie zastrzyków, na przykład w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Doustna suplementacja kwasu hialuronowego sprawdzi się u osób, które chcą poprawić kondycję swoich stawów i skóry.
Kwasy Omega-3 jako uzupełnienie suplementacji na stawy
Kwasy Omega-3 posiadają mnóstwo pozytywnych właściwości zdrowotnych. Doskonale wpływają na pracę mózgu, zwiększając jego ukrwienie i poprawiając przekazywanie impulsów nerwowych. Są także istotnym elementem profilaktyki w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Kwasy Omega-3 istotne są również dla kości i stawów – poprawiają wchłanianie wapnia i zmniejszają bóle, towarzyszące chorobom reumatycznym. Mogą zapobiegać stanom zapalnym, łagodzą bóle oraz sztywność stawów oraz zapobiegają rozwojowi chorób zwyrodnieniowych.
Kwasy Omega-3 znajdują się w wielu suplementach diety na stawy. Warto zadbać o ich odpowiednią ilość w pożywieniu. Występują przede wszystkim w rybach, przede wszystkim w mięsie łososia, śledzia, sardynki czy w wątrobie dorsza, z której wytwarza się tran. Ponadto Omeg-3 znajdziesz w oleju lnianym, rzepakowym i sojowym, w oliwie z oliwek, w maśle shea i kakaowym czy w maśle bezwodnym.
Suplementy diety dla zdrowia stawów – podsumowanie
Nasze stawy narażone są na liczne przeciążenia, dlatego warto zapewnić im kompleksową ochronę. Na kondycję stawów wpływa wiele czynników – dieta, aktywność fizyczna czy waga. Dodatkowym wsparciem mogą być suplementy diety na stawy. Istnieje wiele rodzajów preparatów – wybierając produkt dla siebie, warto przyjrzeć się zawartym w nim składnikom aktywnym. Im jest im więcej i w wyższych dawkach, tym lepszą ochronę zapewnią stawom. Warto szukać suplementów diety, zawierających kolagen, MSM, glukozaminę, kwasy hialuronowy, kwasy Omega-3 i witaminę C. To właśnie one mają wyjątkowo pozytywny, udowodniony licznymi badaniami wpływ na stawy.
Polecamy!
Komentarze
Napisz komentarz