Bieganie zimą nie należy do najłatwiejszych, ponieważ na dworzu często jest mróz, który zniechęca nas do uprawiania tegoż sportu. Jednak w celu ułatwienia nam wykonywania tej aktywności fizycznej, poleca się stosowanie suplementów, które nie tylko rozgrzeją nasz organizm, ale także podniosą efektywność ćwiczeń. Jakie suplementy powinni stosować zimowi biegacze?
Guarana
Sprawdzi się idealnie dla osób, którym nie zawsze chce się wstawać zimą na trening. Ma działanie silnie pobudzające, dzięki zawartej w jej ziarnach kofeinie. Poprawia koncentrację, ale też skutecznie przyspiesza metabolizm. Podnosi ciśnienie i utrzymuje je na stałym poziomie przez długi czas. Dzięki temu nie będziemy czuli się zmęczeni. Działa pobudzająco na nasz układ nerwowy i jest idealnym stymulantem całego organizmu.
BCAA
BCAA to aminokwasy rozgałęzione, które powinny być stosowane nie tylko przez biegaczy. Są świetnym sposobem na utrzymanie formy przez długi czas. Sprawiają, że po treningu nie dochodzi do tzw. katabolizmu, czyli rozpadu włókien mięśniowych. Po treningu nasze mięśnie są chronione i możemy cieszyć się stopniowym nabieraniem masy. Jeśli nawet nie interesuje nas rzeźbienie sylwetki, warto sięgnąć po ten suplement, ponieważ skutecznie pomaga w regeneracji.
Glukozamina
Nadal jest niedocenianym suplementem na stawy. Pomaga w ich regeneracji (o wiele skuteczniej niż kolagen), a także chroni przed kontuzjami. Jest jak poduszka ochronna przeciwdziałająca zwyrodnieniu stawów.
Żel energetyczny
Nie chodzi tu o żel, którym smarujemy nasze obolałe mięśnie, ale o rodzaj odżywki i źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów. Ich najbardziej potrzebują biegacze długodystansowi, którzy zużywają mnóstwo energii. Trzeba ją uzupełnić, najlepiej w postaci żelu do picia. Zawiera on łatwe do przyswojenia cukry, które odżywią nasze mięśnie i wyrównają poziom glukozy we krwi. Najczęściej w ich składzie znajdziemy fruktozę, glukozę oraz maltodekstrynę, która jest bezpieczna dla żołądka.
L-karnityna
Jest aminokwasem, który pomaga pozyskiwać organizmowi energię z zapasów tłuszczu, a nie z mięśni, co jest bardzo ważne u biegaczy. Zwiększa też ich wytrzymałość, a zmniejsza wyczulenie na ból. Wspomaga transport kwasów tłuszczowych do miejsc, gdzie następuje ich spalanie.
Komentarze
Napisz komentarz